Bransch varnar för kraftig ökning: ”Kommer slå mot hela Sverige”

2024 03 12

Under årets två första månader har 384 bolag inom byggbranschen gått i konkurs.

Det visar färsk statistik från kreditinstitutet Creditsafe.

Hittills i år har konkurserna inom byggbranschen ökat med 84 procent. Sammanlagt har över 6 000 personer varslats inom branschen, uppger tidningen Arbetet.

"Kommer ge hela Sverige stora problem" 

Nu går fackförbundet Byggnad ut med ett kraftigt krislarm.

Byggnads förbundsordförande Johan Lindholm varnar för att många arbetare som blir av med jobbet kommer lämna branschen för evigt.

Enligt Lindholm slår krisen mot ”hela Sverige”.

– Vid 90-talskrisen lämnade 20 000 byggnadsarbetare branschen för att sedan aldrig komma tillbaka. Vi står inför samma situation nu, säger han till Aftonbladet och tillägger:

– Det är ett enormt resursslöseri. Och det kommer ge hela Sverige stora problem när vi ska bygga i kapp bostäder, men även nya fabriker, försvarsanläggningar, fängelser och andra samhällsbyggnader.

Kraftig ökning

Hela 908 aktiebolag försattes i konkurs i februari 2024. En kraftig ökning. Motsvarande siffra för fjolåret var 559 och 454 året innan det.

Enligt Creditsafes rapport är det den högsta siffran  för februari på 30 år. En liknande notering har inte noterats sedan finanskrisen på 90-talet.

– Vi fortsätter att rapportera om nya toppnoteringar varje månad och befinner oss mitt i stormens öga. Det är 19:e månaden i rad med negativ utveckling och flera branscher uppvisar riktigt mörka siffror. Dessutom ser vi att betydligt fler anställda drabbas av konkurser varje månad, säger Henrik Jacobsson, vd på Creditsafe, i en kommentar till rapporten för februari månad.

Fakta: Största konkurserna februari 2024

Placering Företag Omsättning tkr  
1 Rentandgo Fleet Export AB 486 990 22 FRILLESÅS
2 Cake 0 emission AB 256 054 150 STOCKHOLM
3 Finess Bygg Nyproduktion 237 799 14 STOCKHOLM
4 Stockholms Fastighetsanalys 186 917 10 MALMÖ
5 Invest Auto Sweden AB 137 062 5 VALLENTUNA

6

Huvudgatan Entreprenad AB 118048 0 STOCKHOLM
7 Black Lizzy Group AB 103 169 13 STOCKHOLM
8 Kvalitetsflytt i Sverige AB 92 962 102 ÅRSTA

9

Kickos Bygg & Fastighet AB 90 757 3

BROMÖLLA

10

Rybergs Charkuteri AB 90 077 44 UDDEVALLA

Källa: Creditsafe

Foto: T. Bridges

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen