RYSSLAND: Enormt besked från Putin

2023 12 01

Vladimir Putin hävdar att hotet mot Ryssland ökar.

Nu svarar diktatorn.

Och det är med en enorm åtgärd Ryssland tacklar det som Putin beskriver som “Natoblockets aggressiva aktivitet”.

Antalet trupper i armén ökas nu med 15 procent, rapporterar AFP.

Det motsvarar 170 000 nya tjänstgörande soldater.

"Växande hot mot vårt land"

Beskedet kommer när såväl Ukraina som Ryssland försöker vinna mark och fylla på sina led i konflikten.

Frontlinjerna har mer eller mindre stått stilla de senaste månaderna.

– Ökningen av arméns heltidsstyrka beror på växande hot mot vårt land kopplat till den speciella militära operationen och den fortsatta expansionen av Nato, framhåller den ryska militären enligt nyhetsbyrån.

Ryssar flyr

Enligt Ryssland skulle utökningen vara ett “tillräckligt” svar på det Natohot man säger sig uppleva.

Militären tillägger också att den planerade utökningen inte påverkar värnplikten eller någon annan av de ryska mobiliseringskampanjerna – som mötts med extrem impopularitet i Ryssland.

Mängder med ryska män har försökt att lämna landet efter att Putin beordrat mobilisering efter mobilisering.

Byter taktik

Ryssland ska nu ha bytt taktik.

Kreml riktar in sig på avlägsna regioner och lockar med attraktiva ekonomiska incitament i sina rekryteringskampanjer.

Rysk opposition menar dock att det i själva verket handlar om en “dold” mobilisering” och att män har fortsatt att sporadiskt värvas in i armén.

Skickar kannibaler till kriget

Så sent som häromveckan avslöjades att Putin benådat morddömda kannibaler som skickats till frontlinjen i Ukraina.

Det har även framkommit att ryska styrkor använder ukrainska krigsfångar i armén, i så fall ett brott mot internationell lag.

– Ryska myndigheter har sannolikt tvingat ukrainska krigsfångar att ansluta sig till en "frivillig" formation som kommer att strida i Ukraina, vilket skulle utgöra ett uppenbart brott mot Genèvekonventionen om krigsfångar, framhåller tankesmedjan ISW enligt CNN.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 sep 26

Ny regel för pensionen – kan införas av S-regering

2026 09 18

Under fredagen inleds den första talmansrundan efter valet.

Magdalena Andersson (S) väntas få sonderingsuppdraget.

Om S-ledaren lyckas bilda regering kan en ny regel för pensionen införas.

Socialdemokraterna vill införa ett särskilt pensionslyft för alla som har arbetat i över 40 år.

– Arbetarepensionen ska kunna sökas före riktåldern i syfte att göra den allmänna pensionen högre den dagen man går i pension, framhåller partiet.

Högre månadspension

Det är oklart hur mycket högre pensionen kan bli för personer som får rätt till den nya arbetapensionen.

– Det ger högre månadspension för personer med långt yrkesliv samt ekonomisk trygghet vid tidigare utträde, men exakt kronobelopp är inte nämnt, uppger låneförmedlaren Lendo som har granskat förslaget.

Målet: Ska höja pensionen

Socialdemokraterna vill även höja den allmänna pensionen på bredare front.

– Vårt mål är att den allmänna pensionen ska höjas så att den motsvarar grundambitionerna för systemet och att den samlade pensionen ska i snitt motsvara 70 procent av slutlönen, uppger partiet.

Krav på nästa regering

Intresseorganisationen SPF Seniorerna kräver att nästa regering vidtar åtgärder för att höja pensionerna. Organisationen hänvisar till att många äldre upplever ekonomiska svårigheter när kostnaderna för mat, boende och annat stiger.

– Så ska det inte vara. Därför måste pensionsavgiften höjas och komma både dagens och framtidens pensionärer till del, framhåller SPF i ett uttalande.

LÄS MER: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Gas i pensionssystemet införs

Tidöregeringen har tidigare fattat beslut om att införa en så kallad gas i pensionssystemet.

Det innebär att överskottet i pensionssystemet ska delas ut till alla som har rätt till pension. Pengar som finns över i systemet ska betalas ut till alla som jobbar och har jobbat.

Det nya systemet börjar gälla från och med 2027. Hur mycket pengar som betalas ut beror på hur mycket personen har jobbat och hur stort överskottet är.

– Beloppet läggs till den intjänade pensionen och syns i det orange kuvertet, men särredovisas inte. De pensioner som berörs är inkomstpension och tilläggspension, uppger Pensionsmyndigheten.

ANDRA LÄSER: BEKRÄFTAT: Så mycket tjänar svenskarna 

Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


18 sep 26

Oväder drar in över Sverige

2026 09 18

Håll i dig och ta fram paraplyet. I helgen blir det rejält blåsigt och regnigt runt om i landet.

Det framgår av SMHI:s prognos för helgvädret.

Enligt myndigheten är ett djupt lågtryck på väg mot Sverige. Lågtrycket kommer in från Norska havet och beräknas dra in över landet under natten mot lördag.

I samband med det flaggar SMHI för regn och blåst i hela landet.

Blåsigast blir det i södra Sverige. Där räknar myndigheten med ”friska eller hårda vindbyar”.

”Mycket hårda vindbyar”

Under söndagen ligger ovädret kvar över landet.

Södra Sverige kan återigen vänta sig riktigt kraftiga vindar.

– Över Götaland och Svealand passerar flertalet regnskurar österut under dagen. Det blir fortsatt blåsigt i söder och i samband med skurar kan mycket hårda vindbyar förekomma, uppger SMHI.

SVT:s meteorologer flaggar också för oväder i södra Sverige.

– Det blir ännu en blåsig dag i söder, med tidvis hårda vindbyar på många håll, lyder prognosen.

LÄS MER: Butikskedja delar ut 56 miljoner till anställda efter jättesuccén 

Solen återvänder

Lågtrycket drar vidare i början av nästa vecka.

Under måndagen väntas betydligt varmare väder när en högtrycksrygg drar in över Sverige.

– Detta ger torra nordvästvindar över landet med gott om sol, men även lite svalare luft som rör sig ner, rapporterar SMHI.

Det varmare vädret väntas hålla i sig en bra bit in i nästa vecka, även om prognosen fortfarande är osäker.

– Under onsdag och torsdag väntas ryggen förskjutas österut vilket öppnar upp för en varmare sydlig luftström över landet, men eventuellt kan regn också passera upp över delar av landet, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Foto: Khamkeo

Text: Redaktionen