22jan26

Enorm succé för svenskt företag – bäst av alla

2024 03 04

Det svenska företaget Vakanta är Europas snabbast växande it-företag och det snabbast växande svenska företaget i alla kategorier. 

Det framgår av Financial Times årliga kartläggning av de snabbast växande företagen i Europa, FT1000.

Vakanta kommer på femteplats på den åtråvärda listan efter en succéartad period. Företagets omsättning har ökat med hela 9 564,8 procent jämfört med föregående år. 

Bransch i uppsving

Vakanta hjälper företag att hitta, hyra, hantera och analysera extern arbetskraft, såsom konsulter och frilansare, genom ett så kallat Vendor Management System (VMS).

I dag spenderar företag upp till 30 procent av  sin totala inköpsbudget på extern arbetskraft.

– Det är en bransch som varit i uppsving alltsedan den digitala revolutionen tog fart och pandemin förändrade arbetsmarknaden, framhåller Vakanta i ett uttalande efter dagens besked.

”Ett kvitto”

Vakanta grundades 2013.

I takt med att ”gigekonomin” blivit ett allt större inslag på arbetsmarknaden har företaget växt.

Begreppet gigekonomi används för att beskriva företag vars affärsmodell går ut på att via en digital plattform anlita folk på uppdragsbasis.

– Det som gör Vakanta lite speciella är att vi arbetat hand i hand med beställande chefer hos kunder som Bosch, Teledyne FLIR och Northvolt, medan flertalet andra liknande system har utvecklats med ett fokus på inköp, säger Vakantas vd Johan Hanson i en kommentar till Financial Times kartläggning.

– Cheferna kommer därför lätt igång med Vakanta, samtidigt som HR och Inköp får den holistiska data som tidigare helt saknats. Så Financial Times utmärkelse är för all del kul för oss som företag, men framför allt är det ett kvitto på att detta är ett viktigt område och att rätt produkt kan växa så oerhört mycket, trots att man knappt satsar något alls på marknadsföring, fortsätter han och tillägger:  

–  På Vakanta har vi ett relativt litet team, och vi har nästan uteslutande ägnat oss åt produktutveckling i alla dessa år. Och det är förstås en glädje och lättnad att det nu ger ett så tydligt resultat

Foto: M. Köning 

Text: Redaktionen


14 april 26

UPPGIFTER: Väljer USA – Sverige förlorar jätteaffär

2026 04 15

Sverige går miste om en stor vapenaffär.

I flera år har Sverige och Saab försökt övertala Peru att köpa 24 Jas Gripen-plan. Bland annat har Sverige flyttat sin ambassad från Bolivia till Perus huvudstad Lima och flera representanter från Wallenbergssfären har besökt landet, rapporterar EFN.

Nu väljer Peru bort de svenska stridsflygplanen. Det sydamerikanska landet kommer i stället att köpa F-16-plan från USA, rapporterar försvarssajten defensa.com.

Beskedet innebär att Saab och Sverige går miste om jätteaffären, som tidigare värderats till 33 miljarder kronor.

”Gripen det bästa”

Saabs presschef Mattias Rådström kommenterar uppgifterna i en skriftlig kommentar till EFN.

Rådström uppger att Saab tagit del av medieuppgifterna, men inte mer än så.

– Det finns ingen officiell information som vi tagit del av om att Peru skulle ha fattat beslut om att välja en annan leverantör av stridsflyg. Vi följer naturligtvis processen vidare och vi är övertygade om att Gripen skulle vara det bästa och mest kostnadseffektiva stridsflygplanet för Peru.  

Tvärvändning

Beskedet är en kalldusch för Saab och Sverige.

I somras rapporterades det att Peru bestämt sig för att köpa Gripenplanen.

LÄS MER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Första leveransen

Enligt uppgifter till defensa.com väntas den första leveransen av F-16-planen ske i mitten av 2029.

De amerikanska stridsflygplanen ska ersätta det peruanska flygvapnets ålderstigna Mirage-plan.

Mirage-planen köptes in från Frankrike 1982. De har tjänstgjort i över 40 år i det peruanska flygvapnet.

LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


14 april 26

EXTREMT VARMT: Turister varnas för sommaren

2026 04 15

Svenskar som planerar att semestra utomlands i sommar uppmanas att stålsätta sig för extrem värme.

Europa står inför en stekhet sommar, rapporterar Dagbladet med hänvisning till nya siffror från ECMWF (European Centre for Medium Range Weather Forecasting).

Enligt ECMWF kommer havstemperaturerna i Stilla havet att skjuta i höjden under de kommande månaderna.

Detta eftersom väderfenomenet El Niño väntas bli ovanligt stark i år.

– El Niño bidrar till högre globala temperaturer, och det kan också påverka klimatet här. Till exempel genom att göra värmeböljor mer intensiva, säger Marianne Tronstad Lund, forskare på klimatforskningsinstitutet CICERO, till Dagbladet.

Tronstad Lund räknar med att sommaren 2026 kommer att bjuda på nya rekordtemperaturer.

Länder runt Medelhavet kan vänta sig intensiva värmeböljor, torka och skogsbränder.

– Vi kommer att fortsätta se extrema väderhändelser som är ännu mer extrema än tidigare – och som kan inträffa vid tidigare tidpunkter. Det återstår att se hur det utvecklar sig, säger klimatforskaren.

Här blir det svalare

Den som vill semestra i Europa, men undvika extremvärmen, uppmanas att hålla sig till de norra delarna.

–  I Europa blir det stadigt varmare med större risk för extrem värme ju längre söderut man kommer, men i exempelvis Polen och Tyskland förväntar vi oss inte samma värme, säger Marianne Tronstad Lund.

LÄS MER: ”Gör det senast 4 maj” – uppmaning från Skatteverket 

Så kan Sverige påverkas

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av en ovanligt stark El Niño.  

– Det finns ingen tydlig och återkommande koppling mellan El Niño och svenskt väder. I Europa varierar effekterna, särskilt under sommaren, vilket gör det svårt att förutse hur en stark El Niño kan påverka vädret i Sverige, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i en prognos.

LÄS OCKSÅ: Många bilister får samma mejl just nu – radera direkt

Foto: RosZie resp GraphixMade

Text: Redaktionen