Enorm rysk prestigeförlust

2024 02 01

Ukraina har slagit till mot ett av Rysslands stora skrytbyggen på Svarta havet.

Det rapporterar flera medier på torsdagen, bland annat ansedda Financial Times.

Enligt tidningens uppgifter förstörde ukrainska specialstyrkor det ryska krigsfartyget Ivanovets under natten till tisdagen.

Tidningen Ukrainska Pravda har även tagit del av uppgifterna som kommer direkt från Ukrainas militära underrättelsetjänst, GUR.

– Fiendens fartyg patrullerade Svarta havet nära Donuzlavsjön på det ockuperade Krym.

– Som ett resultat av ett antal direkta träffar mot skrovet fick det ryska fartyget allvarliga skador som lamslog skeppet. Det tappade styrförmågan och sjönk, framhåller GUR enligt tidningen.  

Se videon på den ukrainska attacken genom att klicka på en länk längst ner i artikeln.

Storförlust

Enligt Ukraina rör det sig om en stor förlust för den ryska krigsmakten.

Krigsfartyget värderas till uppemot 70 miljoner dollar, cirka 730 miljoner kronor.

Ryssland har inte kommenterat uppgifterna om den enorma förlusten. 

Uppgifter: Misslyckad räddningsinsats

Ukrainas specialstyrkor har publicerat en video som påstås visa attacken.

I klippet syns det hur flera havsdrönare slår in i båda sidorna och aktern på krigsfartyget.

Ukrainas underrättelsetjänst uppger att Ryssland inledde flera ”sök- och räddningsoperationer” efter attacken.

– De var inte framgångsrika, uppger GUR.

Den militära underrättelsetjänsten har inte gått ut med ytterligare detaljer om händelsen. Det finns således inga uppgifter om antalet offer.

Så möjliggjordes operationen

Anton Gerasjtjenko, rådgivare till Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, har uttalat sig om attacken.

– Natten mellan den 31 januari och den 1 februari 2024 förstörde soldater från specialenheten grupp 13 krigsfartyget Ivanovet från den ryska Svartahavsflottan.

– Operationen möjliggjordes med stöd av Ukrainas ministerium för digital transformation och United24-plattformen, skriver han i ett inlägg på X.

United24 är en ukrainsk regeringsdriven plattform som lanserades den 5 maj 2022 för att samla in pengar till Ukraina efter den ryska invasionen.

SE FILMKLIPPET PÅ ATTACKEN GENOM ATT KLICKA HÄR 

Foto: President of Russia Office resp Sociala medier

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Starmer har fått nog: Stenhårt angrepp mot Trump

2026 04 10

Storbritanniens premiärminister Keir Starmer går till hårt angrepp mot USA:s president Donald Trump.

Starmer jämför Trumps agerande i Mellanöstern med Vladimir Putins krig i Ukraina.

– Jag är så trött på att familjer över hela landet ser sina energiräkningar gå upp och ner på grund av Putins eller Trumps agerande runt om i världen, säger han enligt den brittiska tidningen The Telegraph.

Starmer använder det engelska uttrycket ”fed up” när han uttalar sig om Trumps utrikespolitik, som han menar orsakar stor ekonomisk osäkerhet för Storbritanniens och andra länders invånare.

Vidare konstaterar premiärministern att han är oense med USA:s president om Israels senaste attacker mot Libanon, som genomförts under den rådande vapenvilan i Mellanöstern.

– Det borde upphöra – det är min starka åsikt, säger Starmer och betonar att attackerna måste stoppas, oavsett om de bryter mot vapenvilan eller inte.

Ansträngd relationen

Relationen mellan Starmer och Trump har försämrats under USA:s och Israels krig mot Iran.

Donald Trump anklagade snabbt Storbritannien för att inte hjälpa USA i kriget. I början av mars kritiserade Trump den brittiske premiärministern framför reportrar i Vita huset.

– Han är inte direkt någon Winston Churchill, sade presidenten.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Talade i torsdags

Starmer och Trump samtalade på torsdagen om behovet av att säkra sjöfarten genom Hormuzsundet efter att vapenvilan trätt i kraft. Den iranska militären kontrollerar fortfarande sundet, där en betydande del av världens gas- och  oljetransporter passerar.

–  Premiärministern redogjorde för sina diskussioner med ledare från Gulfstaterna och militära befälhavare i regionen om behovet av att återställa den fria sjöfarten i Hormuzsundet, samt Storbritanniens ansträngningar att samla allierade kring en genomför plan, säger en talesperson för Storbritanniens regering till The Guardian.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bilmärket med de värsta förarna i landet 

Foto: Lauren Hurley No 10 Downing Street resp Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen