Enorm rysk prestigeförlust

2024 02 01

Ukraina har slagit till mot ett av Rysslands stora skrytbyggen på Svarta havet.

Det rapporterar flera medier på torsdagen, bland annat ansedda Financial Times.

Enligt tidningens uppgifter förstörde ukrainska specialstyrkor det ryska krigsfartyget Ivanovets under natten till tisdagen.

Tidningen Ukrainska Pravda har även tagit del av uppgifterna som kommer direkt från Ukrainas militära underrättelsetjänst, GUR.

– Fiendens fartyg patrullerade Svarta havet nära Donuzlavsjön på det ockuperade Krym.

– Som ett resultat av ett antal direkta träffar mot skrovet fick det ryska fartyget allvarliga skador som lamslog skeppet. Det tappade styrförmågan och sjönk, framhåller GUR enligt tidningen.  

Se videon på den ukrainska attacken genom att klicka på en länk längst ner i artikeln.

Storförlust

Enligt Ukraina rör det sig om en stor förlust för den ryska krigsmakten.

Krigsfartyget värderas till uppemot 70 miljoner dollar, cirka 730 miljoner kronor.

Ryssland har inte kommenterat uppgifterna om den enorma förlusten. 

Uppgifter: Misslyckad räddningsinsats

Ukrainas specialstyrkor har publicerat en video som påstås visa attacken.

I klippet syns det hur flera havsdrönare slår in i båda sidorna och aktern på krigsfartyget.

Ukrainas underrättelsetjänst uppger att Ryssland inledde flera ”sök- och räddningsoperationer” efter attacken.

– De var inte framgångsrika, uppger GUR.

Den militära underrättelsetjänsten har inte gått ut med ytterligare detaljer om händelsen. Det finns således inga uppgifter om antalet offer.

Så möjliggjordes operationen

Anton Gerasjtjenko, rådgivare till Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, har uttalat sig om attacken.

– Natten mellan den 31 januari och den 1 februari 2024 förstörde soldater från specialenheten grupp 13 krigsfartyget Ivanovet från den ryska Svartahavsflottan.

– Operationen möjliggjordes med stöd av Ukrainas ministerium för digital transformation och United24-plattformen, skriver han i ett inlägg på X.

United24 är en ukrainsk regeringsdriven plattform som lanserades den 5 maj 2022 för att samla in pengar till Ukraina efter den ryska invasionen.

SE FILMKLIPPET PÅ ATTACKEN GENOM ATT KLICKA HÄR 

Foto: President of Russia Office resp Sociala medier

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Mitt i prick – svart rök lägger sig över Moskva

2026 07 20

Över 400 ukrainska drönare har satt sikte på Rysslands huvudstad..

Kriget kommer allt närmare den ryska befolkningen. 

Under natten till måndagen har hundratals drönare skickats in över Moskvaregionen, uppger Kyiv Independent.

Minst en av dem ska ha fått en fullträff.

– Foton och videor som publicerats på sociala medier uppges visa tjock svart rök som stiger över staden Podolsk, som ligger cirka 40 kilometer söder om Kreml, efter en attack mot en oljedepå, skriver den ukrainska tidningen.

Även ett bostadshus i Domodedovo i södra Moskva ska ha träffats av drönare, precis som lagerlokaler i samhället Belye Stolby.

Rysk media: största på flera år

Sergej Sobjanin, borgmästare i Moskva, uppger att Ryssland skjutit ned 85 av de 400 drönare som närmat sig huvudstaden. 

Enligt den ryska statskontrollerade mediebyrån Tass handlar det om en av de största attackerna hittills.

– Försöket med drönarattacken mot Moskva var ett av de största på flera år, hävdar Tass.

Ukrainas militär har inte kommenterat uppgifterna om attacken.  

Attackerats flera nätter

Den exakta omfattningen av skadorna från nattens anfall är inte klarlagd. 

Nattens dramatik utspelar sig enbart två dagar efter en storskalig attack mot just Moskva. Över 370 drönare ska då ha tagit sig in över den ryska huvudstaden. Då spreds bilder och filmer på en stor brand i ett lager för den ryska nätbutiken Wildberries, söder om Noginsk i Moskvaregionen.

– Ukraina har intensifierat sin långsiktiga attackkampanj mot militära, industriella och energimål i Ryssland de senaste månaderna, med drönare som upprepade gånger når Moskva och andra regioner hundratals kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Kyiv Independent.

Ukraina: legitima mål

Att Ukraina attackerar oljeraffinaderier beror på att de betraktas som legitima militära mål, eftersom anläggningarna förser den ryska krigsmaskinen med bränsle. 

Tidigare under sommaren uppgavs att det stora raffinaderiet i Moskva kommer att hållas stängt resten av året till följd av omfattande skador efter att ha attackerats, enligt Reuters.

Foto: X

Text: Redaktionen