11 april 2026

”En seger för Sverige” – Jimmie Åkesson jublar

2026 01 20

Biståndsmyndigheten Sida stryper alla utbetalningar till Islamic relief Sverige.

Beslutet har fattats eftersom flera personer inom den islamiska biståndsorganisationen uppges ha kopplingar till antidemokratisk och våldsbejakande verksamhet.

– Islamic Relief som fått 1,2 miljarder sedan 2018 får nu inget mer stöd. Inte en enda skattekrona ska riskera hamna hos islamister eller andra extremister. Därför har vi i flera steg skärpt kraven på Sida som nu tillämpar en försiktighetsprincip, skriver bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) på X.

Åkessons jubel

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson utrycker stor glädje över Sidas beslut.

– Detta är en seger för Sverige och en fingervisning om hur vi kommer att fortsätta arbeta med dessa frågor. Inte en krona av svenskarnas skattepengar ska gå till islamistiska organisationer, framhåller han i ett inlägg på X.

– Förutom den förkastliga islamistiska agendan så motverkar den här typen av organisationer det kanske viktigaste som Sverige behöver just nu, nämligen att människor som valt att flytta hit också fullt ut anpassar sig till våra lagar, regler och normer. Här måste alla delar av samhället dra åt samma håll, fortsätter SD-ledaren.  

LÄS OCKSÅ: Ica slår tillbaka om kontanter 

Kopplas till radikal organisation

Islamic Relief har tidigare anklagats för att ha kopplingar till Muslimska Brödraskapet – en organisation som är terrorklassad av flera länder.

Muslimska Brödraskapet klassas inte som en terrororganisation av Sverige, men Säpo bedömer att dess ideologi är oförenligt med svenska fri- och rättigheter.

Islamic Relief har dementerat alla kopplingar till den islamistiska organisationen. På sin hemsida skriver organisationen att man hjälper människor i över 40 länder.

– Vårt arbete grundar sig på islamiska värderingar om respekt för människovärdet och uppmaning till fattigdomsbekämpning, men vi missionerar inte. Vårt arbete sker utan åtskillnad vad gäller kön, etnisk eller religiös tillhörighet och utan förväntan att få något i gengäld, framhåller organisationen.

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26 april

Viktig uppmaning till svenska bilister – gäller kommande vecka

2026 04 27

I veckan kommer svenska bilister möta något ovanligt längs många svenska vägar.

Den största militärövningen i Sverige på många år ska genomföras. Aurora 26 inleds under måndagen den 27 april.

Övningarna äger rum i hela Sverige, men med allra största närvaro i landets södra delar och Gotland, enligt Försvarsmakten.

Hela 18 000 soldater från tolv olika länder deltar i den drygt två veckor långa samlingen.

Rör sig längs vägarna

Ovanligt många militära fordon kommer under kommande veckor röra sig längs de svenska vägarna. Bland annat några av landet största och mest trafikerade vägar E4, E6 och E22, rapporterar SR.

Och svenska bilister uppmanas tänka till lite extra i samband med att man stöter på militära transporter.

– Håll ögonen på vägen och i trafiken, håll avstånd och bryt inte kolonnen, säger den södra militärregionens kommunikationschef Janne Boman, till radion.

LÄS OCKSÅ: Bilister med hybridbil varnas – anmälningar ramlar in

Trafikverket uppmanar

Trafikverket har, i egenskap av beredskapsmyndighet, varit en del av förberedelserna inför övningen.

Och myndigheten går ut med flera uppmaningar till svenska bilister under övningsveckorna.

– Under den här perioden kommer vi att se, för oss, lite annorlunda fordon ute på vägarna. Det finns vissa saker man ska tänka på som trafikant och det är främst att hålla avstånd och ta det lugnt, Helena Sundberg, regional direktör på Trafikverket, i ett uttalande.

– Man behöver också känna till att det inte är tillåtet att hindra, störa eller bryta en militär kolonn.

Hjälp inte fienden

Under kommande veckor kommer också trafiken skyltas om på några platser. Vissa begränsningar kan också bli aktuella, vilket går att hitta på Trafikverkets hemsida.

Myndigheten påminner också om försiktighet när det gäller fotografering.

– Vi vill också påminna om att man inte ska dela bilder på Försvarsmaktens fordon eller utrustning i sociala medier. I en skarp situation kan det innebära att man hjälper motståndaren genom att ge dem en pusselbit, säger Helena Sundberg.

LÄS MER: Europas rikaste man varnar för ”världskatastrof” 

Foto: A. Lazic

Text: Redaktionen


26 april

Varnar om vädret i veckan – ”mycket oroande”

2026 04 27

Våren och värmen sprider sig över Sverige.

Och även om de senaste dagarna har inneburit något kyligare temperaturer i stora delar av landet, är en vändning snart på ingång.

– Blickar vi framåt Valborg och 1 maj kan vi konstatera att den varmare luftmassan som redan idag befinner sig över brittiska öarna närmar sig Skandinavien lagom till siste april, säger Erik Höjgård-Olsen, meteorolog vid SMHI.

– Vid månadsskiftet kan temperaturen i söder stiga till omkring 20 grader och i norr omkring 15.

Varnar för solen

I takt med att solen och värmen återvänder söker sig allt fler utomhus.

Men det allt starkare solskenet kommer också med en risk och inför att vårvärmen nu är på ingång kommer en varning för en växande trend.

Allt fler följer UV-index för att lapa sol när solen skiner som starkast.

– Vi är mycket oroade över trenden där människor använder detta index för att maximera strålningens effekt, säger generalsekreteraren för Norska Cancersällskapet, Ingrid Stestadvold Ross, till Dagbladet.

LÄS MER: Sverige går miste om jätteaffär

”Svämmar över”

Nio av tio hudcancerfall orsakas av överdrivet solande, enligt det Norska Cancersällskapet.

Och även om den brända huden läker på ytan, så ackumuleras skadorna.

–  Huden glömmer inte. Den sparar på intensiva solanfall, säger Ingrid Stestadvold Ross, till tidningen.

– Till slut svämmar det över, och då blir det cancer.

Ökar i Sverige

I Sverige syns också den växande trenden att sola när UV-index ligger högt. En farlig utveckling, enligt Cancerfonden.

– Att medvetet söka stark sol för att bli brun snabbare ökar risken för hudcancer, och även om man inte får cancer så åldras huden snabbare om man är ute mycket i solen vilket många inte tänker på, säger Fanny Pontan på Cancerfonden.

Hudcancer tillhör de vanligaste och snabbast ökande cancerformerna i Sverige, med över 17 000 fall varje år.

– Sverige har bland de högsta incidenstalen för hudcancer i världen, säger Fanny Pontan.

– I dag råder en norm i Sverige där solbränna ofta förknippas med hälsa och ideal. Det är något vi behöver förändra på, svenskar behöver bli bättre på att njuta av solen och värmen samtidigt som de är i skuggan mer.

LÄS MER: Europas rikaste man varnar för ”världskatastrof” 

Foto: Herbert Goetsch

Text: Redaktionen