En person har gått genom isen

2024 02 24

En person befaras ha gått genom isen under lördagseftermiddagen.

– Personer på plats har hört ett rop på hjälp. Vi har en person i en vak, säger Nina Begallo, operatör vid SOS Alarm, till SVT.

Larmet kom vid 12:30

Larmet kom under lördagseftermiddagen.

– Larmet kom vid halv ett tiden på lördagen, uppger P4 Västmanland.

Enligt uppgifter rör det sig om att en person ska ha gått genom isen på sjön Nedre Vättern i Skinnskattebergs kommun, i Västmanlands län.

– Det är cirka tre-fyra meter djupt där och väldigt strömt, säger Nina Begallo, till SVT.  

Flera enheter på plats

Vid 13-tiden finns räddningstjänsten, bestående av fyra enheter, på plats.

På platsen finns även två ambulanser.

Polis och undervattensdykare uppges vara på väg till sjön.

Inga uppgifter

Skadeläget är ännu oklart.

Om det rör sig om en man eller kvinna, och ålder på personen i fråga, som har gått igenom isen har polisen ännu inte gått ut med.

Flera händelser

Det har varit ett intensivt dygn för polis och räddningstjänst på flera platser i Sverige.

Under gårdagen kom ett larm om en eventuell gasläcka vid en fastighet i Huvudsta i Stockholm.

Räddningstjänst och polis kallades genast till platsen för att kontrollera saken.

– Polisen bistår Räddningstjänsten med avspärrningar ett par hundra meter runt fastigheten, detta gäller såväl fotgängare som bilister, uppgav polisen.

Flera till sjukhus

Med anledning av den misstänkta läckan har flera personer förts till sjukhus.

– En handfull personer har förts till sjukhus för kontroll, varav några är poliser som känt av en doft när de anlände till platsen, meddelade man.

Vid fyratiden fattades beslut om att räddningsinsatsen avslutas.

Förundersökning

Polis och räddningstjänst har gjort en samlad bedömning av händelsen.

– Vid en samlad bedömning av dokumentationen från händelsen har polisinsatschefen tagit beslut om att utreda vad det är som kan ha varit det som orsakade gaslarmet, framhåller polisen.

Polisen meddelar att en förundersökning om vållande till kroppsskada ska inledas.

– Skadan består av illamående. Det finns inte någon misstänkt person.

Under lördagen meddelade polismyndigheten att de två poliser som varit kvar på sjukhus för observation nu får åka hem. 

Arkivfoto: L. Schulz

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 01

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


31 maj 2026

Över 1 miljon svenskar kan få stöd – ny lag från 1 juli

2026 06 01

En svensk lag skärps från och med 1 juli.

I Sverige är det många som vårdar en närstående.

– Drygt 1,3 miljoner personer i vuxen ålder – nästan var femte svensk – vårdar, hjälper eller stödjer regelbundet en närstående som är långvarigt fysiskt eller psykiskt sjuk, är äldre eller har en funktionsnedsättning, uppger Nationellt kompetenscentrum anhöriga.

Ny lag

Den 1 juli skärps socialtjänstlagen, rapporterar Senioren.

Även om många kommuner redan idag på olika sätt erbjuder stöd till de som vårdar en anhörig, så blir det nu krav att kommuner ska erbjuda en stödkontakt.

Det ska göra stödet mer individanpassat och personligt. Kontakten ska kunna ge planeringsstöd och vägledning gällande omvårdnaden.

LÄS OCKSÅ: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Omsorgskontakt ska finnas

I samband med lagändringen tillkommer också ett nytt krav som kommer alla som bor i särskilt boende för äldre till dels.

Då ska en fast omsorgskontakt erbjudas, uppger tidningen.

Inom hemtjänsten har ett sådant krav funnits sedan tidigare, men från och med den 1 juli gäller det således även på särskilt boende.

På samma sätt som med stödkontakten ska omsorgskontakten kunna ge enskild vägledning och samordning kring insatser och omsorg.

Över 80 000

Över 80 000 personer i Sverige bor på särskilt boende för äldre, enligt en kartläggning från Kunskapsstyrning hälso- och sjukvård.

Det är vanligt att de boende har flera allvarliga kroniska sjukdomar eller en kognitiv eller fysisk funktionsnedsättning.

– Den kommunala vården omfattar allt fler äldre med sammansatta, komplexa vårdbehov och idag har närmare 90 procent av äldre personer som bor på särskilt boende för äldre behov av hälso- och sjukvård, uppger aktörerna bakom arbetet, som drivs i ett samarbete mellan Sveriges regioner, myndigheter, professionen och patientföreningar.

– Utvecklingen går mot att alltmer avancerade hälso- och sjukvårdsinsatser utförs där, vilket ställer krav på tillgänglighet till vård, personalresurser och kompetens men även mer samordnade insatser från flera utförare.

LÄS MER: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Foto: V. Gariev

Text: Redaktionen