JUST NU: En person död i olycka

2023 05 25

En man har omkommit efter en olycka utanför Helsingborg.

Sent under torsdagen skedde en allvarlig trafikolycka i Hyllinge utanför Helsingborg.

En personbil kolliderade med en stolpe och polis och räddningstjänst kallades fort till platsen.

Tidigt bedömdes olyckan vara allvarlig, och under kvällen har polisen meddelat att mannen avlidit på grund av sina skador.

– En personbil kolliderar med en stolpe på länsväg 110, i höjd med Hyllinge. En man i 55-årsåldern är avliden. Anhöriga är underrättade, förklarar polisen.

Vajerräcke nerkört

Olyckan ska ha skett i närheten av en rondell på länsväg 110.

Räddningsarbete har pågått men mannens liv gick inte att rädda.

– Ett 15-20-tal stolpar i vajerräcket har blivit nerkörda, säger Sören Gustavsson, teamledare på SOS alarm till Aftonbladet.

Vägen stängdes inledningsvis av vilket ledde till totalstopp i trafiken i båda riktningar, men har sedan öppnats upp igen.

Flera olyckor

På torsdagen har flera trafikolyckor skett i olika delar av landet.

I Åstorp skedde en smitning från en trafikolycka under kvällen.

– En personbil kolliderar med en cyklist på Trädgårdsgatan, bilisten avviker från olycksplatsen. Aktuellt fordon och dess förare eftersöks. Polis, räddningstjänst och ambulanssjukvård skickas till adressen. Cyklisten är skadad och förd till sjukhus med ambulans. Polisen har ingen uppgift om skadeläget, förklarar polisen via sin webbsida.

Även i Hammarö

Även i Hammarö kommun har en händelse ägt rum.

Ett vittne har sett en grävmaskin köra på en busskur i Skoghall, varpå glaskross och skadat material hamnat på marken.

Räddningstjänsten tog sig till platsen för att städa upp.

Man misstänkt

Efter händelsen anträffade polisen en man i 40-årsåldern som kan sättas i samband med händelsen.

Han misstänks nu för grovt rattfylleri, vårdslöshet i trafik och tillgrepp av fortskaffningsmedel.

– Mannen medtas för provtagning misstänkt för grovt rattfylleri, analys får utvisa om misstanke kvarstår. 

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Historiskt besked för SD

2026 07 28

Sverigedemokraterna har nått en milstolpe som länge endast har förknippats med Socialdemokraterna.

SD kommer för första gången i partiets historia att kandidera till riksdagen, samtliga regioner och i landets alla kommuner i höstens val.

Beskedet innebär att SD och S blir de enda partierna som kandiderar överallt i årets val. Det blir också första gången sedan 2010 som ett annat parti än Socialdemokraterna kandiderar överallt i hela landet. 

”Historisk milstolpe”

Sverigedemokraterna beskriver utvecklingen som en ”historisk milstolpe” för partiet, som grundades 1988 och kom in i riksdagen 2010.

– Det här är resultatet av ett långsiktigt och målmedvetet arbete i hela vår organisation. Från att ha varit ett litet parti med representation i delar av landet är vi nu ett rikstäckande parti som möter väljarna i varje kommun, varje region och i riksdagsvalet, säger partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.

–  Bakom den här framgången finns tusentals förtroendevalda, kandidater, medlemmar och sverigevänner som har lagt ned ett enormt arbete. Det visar både styrkan och bredden i vårt parti. Sverigedemokraterna finns idag i hela Sverige och vi är redo att ta ansvar i ännu fler kommuner och regioner efter valet, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Beskrivs som unik möjlighet

Efter det nya beskedet bedömer Sverigedemokraterna att partiet kommer att vara representerat i hela landet.

Partisekreterare Bäckström Johansson beskriver det som en unik möjlighet för SD att få genomslag för sin politik på nationell, regional och kommunal nivå.

– Vår ambition är inte bara att finnas med på valsedeln. Vi vill vinna väljarnas förtroende och göra verklig skillnad. Målet är ett starkt valresultat och ett ökat sverigedemokratiskt inflytande i hela landet, säger han.

LÄS OCKSÅ: Teknikjättar går samman – för att försvara sig

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redationen