JUST NU: En andra spionballong har upptäckts

2023 02 04

USA riktar hård kritik mot Kina efter incidenten med spionballongen – och nu har en andra ballong upptäckts.

USA:s utrikesminister Antony Blinken stoppade i går sitt planerade besök till Kina när det framkom att den utpekade jätteballongen som flyger över USA kommer från Kina.

Möjligen Sydamerika

Och i natt upptäcktes en andra ballong.

– Vi ser rapporter om en ballong på väg mot Latinamerika

Det uppger en talesperson vid USA:s försvarshögkvarter Pentagon till ABC News.

Det är inte klarlagt exakt vart den andra ballongen är på väg att flyga in men det skall vara ett land i Sydamerika eller Nordamerika som inte är USA.

USA:s suveränitet

USA tvekar inte på vem som är ägare av den andra ballongen.

– Vi bedömer den som ytterligare en kinesisk övervakningsballong, uppger Pentagon.

Vita Huset reagerar starkt på de utpekade kinesiska spionballongerna.

Bland annat har de flugit över känsliga amerikanska militäranläggningar i Montana där kärnvapen finns utplacerade.

– Övervakningsballongen är en tydlig överträdelse av USA:s suveränitet, anser USA:s utrikesminister Antony Blinken.

Invaderat USA:s luftrum

Även Republikanerna reagerar starkt.

– Kina har invaderat amerikanskt luftrum, säger den republikanske senatorn Jerry Moran.

Det stoppade toppmötet mellan USA och Kina syftade till att tina upp de frostiga relationerna mellan de båda länderna men i stället har nu läget förvärrats.

USA framhåller dock att man vill att mötet ska kunna äga rum längre fram.

– USA står fast vid diplomatiska förbindelser med Kina, säger Antony Blinken.

– Jag planerar att besöka Kina när förhållandena så tillåter.

Skjuta ned över havet

USA:s myndigheter har valt att inte skjuta ned ballongen eftersom det finns en risk för att den kan falla ned och skada människor på marken i USA.

Amerikansk media spekulerar kring huruvida USA kommer att skjuta ned ballongen när den kommer ut över havet igen.

ANALYS

Kinas utrikespolitik har i årtionden kretsat kring inställningen att inte lägga sig i andra länders interna angelägenheter – för att på så sätt slå ifrån sig kritik kring landets diktatur.

Poängen är att om Kina inte har synpunkter på andra länder så ska omvärlden inte heller ha synpunkter på den kinesiska regimen.

Att Kina så här uppenbart ertappas med spionaktiviteter inom andra länders gränser går helt emot landets egen utrikespolicy.

Det kan ses som en pinsamhet för regimen men kan samtidigt vittna om Kinas ökade aggressiva utrikespolitik.

Foto: Vita Huset

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen