8 jan 2026

Elpriset skenar – högsta på två år

2024 12 11

Elpriset skjuter i höjden.

På onsdagen, samt torsdag och fredag, väntas kraftiga timprisökningar i södra halvan av landet.

Det handlar om priser uppemot 5 kronor per kWh under dygnets höglasttimmar, de timmar då efterfrågan på el är som högst.

– Dagens dygnsmedelpris på el i södra Sverige är det högsta sedan veckan innan jul 2022, mitt under energikrisen, säger Johan Sigvardsson, elmarknadsanalytiker på elhandelsbolaget Bixia, i en kommentar.

Vindstilla i Tyskland

Det är elprisområdena SE3 och SE4 som drabbas av veckans höjningar.

Skälet till att priserna ökar så kraftigt är att det är vindstilla väderläge i Tyskland. Det var samma bakgrund till att kostnaderna för hushållen stack iväg även i början av november.

– Anledningen är att Europas snabba omställning till förnybar energi har gjort elproduktionen mer väderberoende, säger Johan Sigvardsson.

– Låg vindkraftsproduktion kombinerat med kyla leder därför till tillfälliga pristoppar som även påverkar oss i Sverige då vi är tätt sammankopplade med den europeiska elmarknaden.

Ännu dyrare imorgon

Torsdagen väntas bli ännu dyrare än onsdagen. Priset sjunker inte förrän helgen då förbrukningen minskar, temperaturen blir mildare och vindkraftsproduktionen ökar.

De norra elområdena, SE1 och SE2 kommer inte att drabbas av veckans timprisökningar. Istället förblir priserna låga, tack vare starka vindar som drar upp vindkraftsproduktionen och håller nere elpriserna.

– Till skillnad från våra vindstilla förhållanden söderut blåser det storm i norra Sverige så där går vindkraften på högvarv och skapar inlåst kraft som inte går att överföra, säger Johan Sigvardsson.

LÄS MER: Här är nya prislappen för hela vintern – drastisk förändring av elpriset

15 000 procent högre pris

Redan igår rapporterades det om skyhöga elpriser i söder under onsdagen.

I Malmö är elspotpriset 15 000 procent högre än i Sundsvall och elmarknadsanalytiker Christian Holtz menar att situationen är “exceptionell”, rapporterar Expressen och Aftonbladet.

– Det är en så stor skillnad och ytterst sällsynt. Jag vet inte om jag varit med om en så stor prisskillnad någon gång tidigare, säger Christian Holtz till den senare tidningen.

LÄS MER: Eljätte varnar för prischock – hela Sverige kan påverkas

Foto: D. Mcay

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 jan 2026

S har bestämt sig – det blir SD

2026 01 21

Socialdemokraterna har bestämt sig.

Partiet pekar ut Sverigedemokraterna som sin huvudsakliga motståndare i valet 2026.

Det bekräftar Tobias Baudin, partisekreterare för Socialdemokraterna, rapporterar Expressen.

– Ulf Kristersson och Moderaterna är andrafiolen i Tidösamarbetet, det är därför vi väljer bort Moderaterna, säger han till tidningen.

"Råder ingen tvekan"

Redan i oktober kom uppgifter om att det hade börjat diskuteras i Socialdemokraterna vilket parti som ska utnämnas som Magdalena Anderssons (S) huvudsakliga motståndare till valet.

Nu har man alltså bestämt sig.

Tobias Baudin kallar valet “naturligt” eftersom SD är det näst största partiet i riksdagen. Sverigedemokraterna är dessutom största parti i Tidösamarbetet.

– Det råder ingen tvekan om vem som egentligen kommer att bestämma om Tidöpartierna vinner det här valet. Oavsett om Jimmie Åkesson blir statsminister eller inte så är det han som kommer att styra regeringen inifrån, säger Tobias Baudin. 

"Inte orimligt"

SD har kommenterat S-beskedet via partisekreterare Mattias Bäckström Johansson som säger att valet “inte är orimligt”, just med tanke på partiets storlek.

Även inför förra valet ville Socialdemokraterna i första hand mäta sig med Sverigedemokraterna. Inför några av de sista tv-sända debatterna tog S kontakt med SVT och TV4 i syfte att få Magdalena Andersson att debattera mot Jimmie Åkesson istället för Ulf Kristersson (M), uppgav Aftonbladet vid tillfället.

Då fick man inte gehör för önskemålet.

LÄS MER: Trump storhånar Nato

"Går bra i stora delar av landet"

I den senaste opinionsmätningen från Verian i mitten av januari uppgick Sverigedemokraternas väljarstöd till 21,3 procent. 

– Partiet går bra i stora delar av landet, med undantag för några av storstäderna. Stödet på 21,3 procent är nu bara 2,3 procentenheter lägre än vad regeringspartiernas stöd summerar till, framhöll Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, i en kommentar då.

Moderaterna nådde 17,5 procent och Socialdemokraterna 33,8 procent.

LÄS MER: Över 18 000 svenska ägare – aktie sparkas ut från börsen

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen