Elon Musks historiska mardröm – värsta sviten på 15 år

2025 03 08

Så här dåligt har det inte gått för Elon Musk på 15 år.

Det har nu gått sju veckor sedan Donald Trump återigen valdes till amerikansk president, den här gången med mogulen Elon Musk vid sin sida.

Lika många veckor i rad har också den sistnämndes Tesla-aktier backat.

Detta innebär den längsta förlustsviten för Teslas aktie under de femton år som man existerat som publikt bolag.

Har förlorat 800 miljarder 

Teslas aktie avslutade den förra börsveckan på 251,44 dollar, en nedgång på mer än tio procent och den lägsta nivån sedan valdagen den 5 november förra året. 

Aktien nådde en topp på nästan 480 dollar den 17 december.

Sedan dess har Tesla förlorat över 800 miljarder dollar (cirka 8 biljoner svenska kronor) i marknadsandelar.

Läs mer: UPPGIFTER: USA:s utrikesminister i storbråk med Elon Musk

Tapp i försäljning och brist på uppdateringar

Flera Wall Street-bolag, såsom Bank of America, Baird och Goldman Sachs valde under veckan att sänka sina riktkurser på Tesla.

Sänkningarna motiveras bland annat av Teslas fallande försäljning av elfordon på flera marknader i Europa, Kina och USA under årets två första månader.

En annan anledning som nämns är bristen på nya uppdateringar om en “lågkostnadsmodell” från Elon Musks håll.

Något som oroar investerare ytterligare är Musks politiska gärning och arbete med Trump i Vita huset, samt hur länge det ska pågå.

– Musks inblandning i Trumps regering spär på osäkerhet kring efterfrågan, skriver analytiker från Baird enligt CNBC.

Kontroversiell röst på sociala medier

Att Elon Musk – som är världens rikaste person – numera är Trumpadministrationens ansikte utåt för att kraftigt sänka landets federala omkostnader har inte stoppat honom från att fortsatt vara en kontroversiell röst på sociala medier.

Detta genom att alltifrån kritisera domare och beslut som Musk inte håller med om till att sprida Kremlvänlig propaganda om Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Dessutom har mogulen fått utstå rejäl kritik för sitt användande av r-ordet i sin beskrivning av meningsmotståndare på nätet.

– Elon Musk håller på att göra nedsättande kommentarer acceptabla igen, menar exempelvis Lisette Torres-Gerald, forskare om funktionshindrade.

Läs vidare: Elon Musk vägrar sluta använda ”förbjudna” ordet – får internet att rasa

Foto: G. Skidmore samt P. Kaity

Text: Redaktionen 


28 oktober 2025

JUST NU: Ryskt ras med 20 procent

2025 10 28

Vladimir Putin nås av ett nytt mardrömsbesked.

Rysslands diktator Vladimir Putin blir allt mer pressad på grund av kriget i Ukraina.

Nu kommer nya siffror som visar på en allvarlig kris för den ryska oljesektorn.

Rasar med 20 procent

Ukraina utför många attacker med långdistansvapen mot ryska oljeraffinaderier.

Nu kommer siffror som visar att attackerna är effektfulla, rapporterar Euronews.

De ukrainska långdistansanfallen har minskat Rysslands oljeraffinderingskapacitet med hela 20 procent, uppger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj hänvisar till underrättelseuppgifter från västerländska regeringar.

Siffran visar att attackerna har en stor inverkan på den för Ryssland väldigt viktiga oljesektorn.

Oljeexporten är avgörande för Rysslands finansiering av kriget i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Drönare har skjutits ner i Estland

Framgångsrika attacker

De ukrainska attackerna uppges alltså vara framgångsrika.

Enligt Zelenskyj har över 90 procent av attackerna djupt inne i Ryssland utförts med långdistansvapen tillverkade i Ukraina.

Ukraina behöver dock ytterligare hjälp från utlandet, inte minst med finansieringen.

– Vi behöver bara jobba med det här varje dag, säger Zelenskyj, enligt kanalen.

Både Ukraina och dess allierade hoppas på att kunna tvinga Putin till förhandlingsbordet, inte minst genom att sätta press på den ryska ekonomin och strypa finansieringen av kriget.

Press på Kina och Indien

Bland annat har USA:s president Donald Trump infört sanktioner mot de två största ryska oljebolagen, Rosneft och Lukoil.

– Trump kommer förmodligen att använda detta som ett verktyg för påtryckningar eller dialog med ryssarna, säger Zelenskyj.

Man vill också sätta press på Kina och Indien, som är de två största köparna av rysk olja.

Zelenskyj menar att Indien har gett signaler om att man kommer att minska sin oljeimport från Ryssland.

På torsdag ska Donald Trump träffa Kinas diktator Xi Jinping i Sydkorea. Från ukrainsk sida hoppas man att Trump ska kunna sätta press på Kina så att även de minskar sina inköp av rysk olja.

LÄS OCKSÅ: Småsparare varnas: Kan förlora 230 000 kronor

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


28 oktober 2025

JUST NU: Virus på frammarsch i Sverige – ”kan bli rejält sjuk”

2025 10 28

Säsongsinfluensa A, även kallad svininfluensan, sprids i Sverige.

Influensavarianten står för den största spridningen i landet, uppger Folkhälsomyndigheten.

– Av de rapporterade fallen hittills har vi mest sett influensa A, säger Annasara Carnahan, epidemiolog på myndigheten, till TV4.

”Kan bli rejält sjuk”

Folkhälsomyndigheten beräknar att virusspridningen tar fart ordentligt i november eller december.

Den som smittas kan blir ”rejält sjuk”, enligt Annasara Carnahan.

– I de flesta fallen går symtomen över efter ungefär en vecka men man kan ha otur och bli rejält sjuk av influensa oavsett om man har risk i botten. Riskgrupper är överrepresenterade men varje år är det några grundfriska som blir allvarligt sjuka, säger hon till tv-kanalen.

Skakade världen

Influensa A (svininfluensan) spreds tidigt under 2009 i Mexiko och södra USA.

Viruset spred sig snabbt över hela världen och världshälsoorganisationen höjde den 6 juni 2009 pandemivarningsnivån till nivå 6, den högsta möjliga nivån.

– Antalet influensapatienter inom sjukvården var flerdubbelt jämfört med föregående säsongsinfluensa och intensivvården belastades hårt av patienter med svår virusorsakad lunginflammation, uppger MSB:s Krisinformation.

Varianten som sprids i dag är inte densamma som 2009.

LÄS MER: Då kan du inte bli sjuk – unik upptäckt om vinterkräksjuka

TIPS: Så undviker du smitta

Här är de bästa tipsen för att undvika att bli smittad av influensa, enligt sjukvården i Region Halland:

- Tvätta händerna ofta och noggrant med tvål och vatten. Torka händerna på egen handduk.

- Undvik att röra vid ögon, näsa och mun.

- Undvik nära kontakt med andra personer och de som du vet är sjuka.

Regionen delar också med sig av tips för att undvika att smitta andra:

- Tvätta händerna ofta och noggrant, speciellt om du hostar och nyser.

- Hosta eller nys i armvecket, eller i en pappersnäsduk som du slänger i en soppåse.

- Stanna hemma från arbetet eller skolan så länge du har feber.

LÄS OCKSÅ: Trump uppmanar: Köp den här bilen 

Foto: G. Pappas

Text: Redaktionen