Elon Musks bror agerar – efter jättefiaskot

2025 03 18

Elon Musks bror Kimbal Musk tvingas agera efter Teslas jättefiasko.

Elon Musks elbilsföretag Tesla har haft rejäla problem den senaste tiden.

Försäljningssiffrorna har rasat på många håll i världen, och företaget har utsatts för enorma protester till följd av Musks politiska engagemang.

De senaste veckorna har Tesla även noterat ett stort börsfall.

Nu verkar det som att till och med Elon Musks bror, Kimbal Musk, börjar få nog av problemen.

Säljer för jättebelopp

Den senaste tiden har bland annat styrelsemedlemmar och chefer inom Tesla sålt aktier i bolaget, rapporterar ABC News.

Och nu ska även Kimbal Musk ha gjort en stor försäljning av Tesla aktier.

Kimbal Musk sitter i styrelsen för sin brors företag, men har alltså ändå valt att göra en stor försäljning av aktier, enligt nyhetskanalen.

Enligt uppgifter har Kimbal Musk sålt aktier för hela 27 miljoner dollar. Det uppges röra sig om 75 000 aktier.

”Ingen positiv signal”

Samtidigt kommer uppgifter om att fyra styrelsemedlemmar och toppchefer har sålt aktier för över 100 miljoner dollar de senaste veckorna.

Teslas aktier har fallit med nästan 50 procent sedan en topp i mitten av december, enligt nyhetskanalen.

Att ledande personer väljer att sälja sina aktier ses av många som ett mycket dåligt tecken för det krisande företaget.

– När insiders, inklusive direktörer, säljer aktier är det ingen positiv signal, säger Jay Ritter, professor i finans vid University of Florida, till kanalen.

Och en av dem som säljer är alltså Elon Musks bror, Kimbal Musk.

Förutom att hela bilbranschen har problem just nu, har Tesla också fått särskilda svårigheter till följd av Elon Musks engagemang för Donald Trump. Detta har bland annat lett till att Tesla-bilar har vandaliserats.

Donald Trump har uttryckt sitt stöd till Musk och företaget, bland annat genom att meddela att han själv ska köpa en Tesla.

Foto: Foundations World Economic Forum, Wikimedia

Text: Redaktionen


JUST NU: EU-jätte kan gå i konkurs

2025 09 08

Frankrikes nationalförsamling har avsatt premiärminister François Bayrou och hans minoritetsregering.

I måndagskvällens misstroendeomröstning röstade 364 ledamöter för att avsätta Bayrou, medan 194 röstade emot förslaget.

Bayrous ekonomiska politik pekas ut som den främsta förklaringen till hans fall. Premiärministerns regering har föreslagit massiva nedskärningar i nästa budget för att minska Frankrikes enorma statsskuld.

Riskerar konkurs 

Nu ser Bayrou föreslagna nedskärningarna ut att utebli. Det kan få stora konsekvenser för Frankrike, varnar TV2:s Frankrikekorrespondent Jesper Steinmetz.

– Det är ett djupt skuldsatt land. De lever på lånade pengar. Varje sekund lånar de ytterligare 5 000 euro och har faktiskt redan brutit gränserna för vad EU tillåter ekonomiskt, säger han till kanalen.

Om utvecklingen fortsätter kan Frankrike gå i konkurs, bedömer Steinmetz.

– Det finns inte samma tradition av att göra kompromisser som det exempelvis finns i Danmark. Det finns ingen acceptans för att sätta sig ner tillsammans och komma överens om en färdplan för framtiden.

Så går ett land i konkurs

Det är ovanligt att länder går i konkurs, men det har hänt vid några tillfällen under historien. Det hände bland annat Argentina 2001 och Ryssland i slutet av 1990-talet.

Till skillnad från ett företag som går i konkurs upphör inte ett land att existera.

– Ett land kan inte gå i konkurs på samma sätt som ett företag, men de kan "ställa in betalningar", som det kallas, har Harry Flam, professor i nationalekonomi vid Stockholms universitet, sagt till Expressen.

Om Frankrike inte kan betala sina räntor och lån kommer landet att tvingas till förhandlingsbordet.

– Långivare och den som är skyldig sätter sig ner och försöker komma fram till hur mycket landet kan betala, sade Harry Flam till DN när Grekland riskerade konkurs 2012.

LÄS MER: Chockbesked för stormakt – tillväxten halveras

Foto: Ratfink1973

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Nordkorea lovar att stödja nytt storkrig

2025 09 08

Nordkorea har lovat att stödja ett nytt storkrig, enligt uppgifter.

Förra veckan träffades flera av världens diktatorer i Peking i samband med en stor militärparad.

Förutom Kinas diktator Xi Jingping, närvarade också Vladimir Putin – och Nordkoreas diktator Kim Jong-un.

Nu varnar Sydkoreas enighetsminister för att Nordkorea i samband med mötet har lovat att stödja ett nytt storkrig i Asien.

”Löfte om att stödja invasion”

Sydkoreas enighetsminister Chung Dong-young menar att Nordkoreas diktator Kim Jong-un har gett Kina ett mycket obehagligt löfte i samband med mötet i Peking, rapporterar Korea Times.

Enligt ministern har Nordkorea troligtvis lovat att stödjas Kinas potentiella invasion av Taiwan.

Nordkoreas statliga nyhetsbyrå uppger att Kim Jong-un lovade att stödja Kinas ansträngningar för att ”försvara sin suveränitet, territoriella integritet och utvecklingsintressen".

Sydkoreas enighetsminister tror sig veta vad det betyder.

– Med andra ord kan detta översättas som ett löfte om stöd för en potentiell invasion av Taiwan, säger enighetsminister Chung Dong-young, enligt tidningen.

Samtidigt tros Nordkorea ha ställt ett stenhårt krav på Kina – för att över huvud taget delta vid den omtalade militärparaden i Peking.

LÄS OCKSÅ: Rysk vd hittad död - utan huvud

Ställer hårt motkrav på Kina

Enligt Sydkoreas enighetsminister tyder mycket på att Kim Jong-un ställde ett villkor för att delta vid militärparaden förra veckan:

Kina får inte uppmana Nordkorea till kärnvapennedrustning.

Nordkorea tros ha krävt att ett mål om kärnvapennedrustning inte skulle nämnas i samband med militärparaden och mötet mellan diktatorerna.

I redovisningen av vad mötet handlade om nämns ingenting om kärnvapennedrustning på Koreahalvön, trots att Kina konsekvent har uppmanat till det vid fyra tidigare toppmöten under 2018-19, enligt tidningen.

– Jag förmodar att Kim Jong-un starkt kan ha krävt att kärnvapennedrustning inte skulle nämnas, som ett villkor för att han skulle närvara vid militärparaden, säger Chung Dong-young.

LÄS OCKSÅ: USA ställer ultimatum - då slår vi till mot Putin

Foto: Stefan Krasowski, Wikimedia Commons 

Text: Redaktionen