Elon Musk kräver sanktioner – mot ukrainare

2025 03 09

Elon Musk kräver nu sanktioner mot en utpekad grupp ukrainare.

Elon Musk fungerar som rådgivare åt president Donald Trump och har rört upp starka känslor under den senaste tiden.

Nu gör miljardären och Doge-chefen ett nytt utspel – där han kräver sanktioner mot ukrainska oligarker.

Föreslår sanktioner

I ett inlägg på X kommenterar Musk ett inlägg från högerdebattören Nick Sortor om en gigantisk ukrainsk flagga som vecklats ut utanför Vita huset, och som Sortor påstår kan ha finansierats av skattepengar. ”Inte en penny till till Ukraina”, står det i inlägget.

Då svarar Elon Musk – och föreslår sanktioner på ukrainska oligarker.

– Placera sanktioner mot de 10 främsta ukrainska oligarkerna, särskilt de med lyxhus i Monaco, så kommer detta att upphöra omedelbart. Det är nyckeln till pusslet, menar Elon Musk.

När Musk sedan blir anklagad för att förneka att Putin startade kriget blir han rasande.

”Jag har utmanat Putin”

Musk menar att han är en av dem som har utmanat Putin, och understryker hur viktig hans Starlink-teknologi är för den ukrainska armén. Han hänvisar till ett utspel från 2022 då han påstod sig vilja utmana Putin i ett slagsmål.

– Jag har bokstavligt talat utmanat Putin till fysiskt slagsmål en mot en om Ukraina, och mitt Starlink-system är ryggraden i den ukrainska armén. Deras hela frontlinje skulle kollapsa om jag stängde av det, menar Musk.

Vill att USA lämnar Nato

Samtidigt framhåller han att han vill ha slut på kriget i Ukraina.

– Det som gör mig illamående är år av slakt i ett dödläge som Ukraina oundvikligen kommer att förlora. Den som verkligen bryr sig, verkligen tänker och verkligen förstår, vill att köttkvarnen ska stanna, skriver Elon Musk, med tillägget ”FRED NU!!”.

Musk har som vanligt varit mycket aktiv på X, och i ett annat inlägg uttrycker han stöd för idén att USA bör lämna Nato.

– Det borde vi verkligen. Det är inte rimligt att Amerika ska betala för Europas försvar, menar Elon Musk.

Foto: Haim Zach Government Press Office of Israel

Text: Redaktionen


23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 24

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 23

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen