Elon Musk ger oväntat förslag – tvärtemot Trump: ”Noll tullar”

2025 04 05

Elon Musk kommer med ett förslag angående tullar – som går tvärtemot Donald Trumps politik.

Donald Trumps besked om tullar i onsdags har skakat stora delar av världen.

Runt 60 länder, däribland EU-länderna, kommer att utsättas för höga amerikanska tullar.

Trumps rådgivare Elon Musk har fram till nu inte kommenterat Trumps besked.

Men nu uttalar sig Musk – och kommer med ett minst sagt oväntat förslag.

Vill se frihandelszon

I onsdags gav Trump bland annat beskedet att USA inför 20-procentiga tullar på varor från EU.

Men Elon Musk kommer nu med ett helt annat tullförslag, tvärtemot Trumps.

På lördagen säger Musk att han hoppas att Europa och USA kan komma överens om en ”nolltullsituation”, rapporterar AFP.

Musk vill alltså skapa en frihandelszon över Atlanten, enligt nyhetsbyrån.

– Jag hoppas att det råder enighet om att både Europa och USA idealistiskt bör röra sig, som jag ser det, mot en situation med noll tullar, vilket i praktiken skulle skapa en frihandelszon mellan Europa och Nordamerika, säger Elon Musk, enligt nyhetsbyrån.

Uttalandet kom i ett samtal med Italiens transportminister, nationalisten Matteo Salvini.

”Vill inte ha några handelskrig”

I övrigt har Musk alltså inte haft mycket att säga om tullarna sedan Donald Trump gav sitt besked i onsdags.

Trumps tullbesked har väckt starka reaktioner och har bland annat lett till stora börsras bland annat i USA och på olika håll i Europa.

En av dem som har beklagat Trumps tullbesked är Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Vi vill inte ha några handelskrig, det skulle göra vår befolkning fattigare och världen på sikt farligare, sade Kristersson i en kommentar efter Trumps tullbesked, rapporterar SVT.

Donald Trump har sagt till det amerikanska folket att handelskriget kommer att skapa en del svårigheter på kort sikt, men att det handlar om en ”ekonomisk revolution” och att USA kommer att gynnas på längre sikt.

På lördagen planeras ett stort antal demonstrationer i USA, riktade mot både Donald Trump och hans rådgivare Elon Musk, som bland annat leder arbetet med effektiviseringsmyndigheten Doge.

Foto: Marco Verch

Text: Redaktionen


Ryssland inför totalblockad

2026 04 10

Ryssland har infört en fullständig blockad i hela landet.

Ryska myndigheter har blockerat meddelandeappen Telegram i hela landet.

Detta markerar en av de mest omfattande åtstramningarna av digital kommunikation på senare år, rapporterar Kyiv Post.

Fullständig blockad

Ryssland har enligt uppgifter helt stängt ned tillgången till Telegram i hela landet.

Blockaden gäller både mobilnät och fast internet, vilket gör appen i praktiken oanvändbar utan hjälpmedel som VPN.

Enligt rapporter från flera användare runt om i landet har åtkomsten plötsligt försvunnit, och många beskriver att tjänsten helt slutat fungera.

– Det verkar som att Telegram har blivit totalblockerat på Ryska federationens territorium, säger Mikhail Klimarev, chef för organisationen Internet Protection Society.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Digital nedstängning

Efter blockaden fungerar Telegram i stort sett bara via VPN-tjänster, som krypterar användarnas internettrafik och leder den genom andra servrar för att kringgå censur.

För vanliga användare innebär detta att appen inte längre går att använda som tidigare, eftersom meddelanden inte skickas, media inte laddas och appen ofta inte ens startar utan sådan teknik.

Situationen har lett till att många beskriver det som en form av digital nedstängning.

Blockaden kommer inte utan förvarning.

Den ryska medieövervakaren Roskomnadzor har under en längre tid stegvis begränsat Telegram genom att strypa hastigheten, begränsa röst- och videosamtal samt försämra möjligheten att ladda ner media.

Dessa åtgärder har gradvis gjort plattformen svårare att använda innan den nu helt stängts ned.

Regeringen svarar

Ryska myndigheter uppger att beslutet grundas i att plattformen används för kriminell och terroristrelaterad aktivitet.

Samtidigt försöker Kreml styra användare mot en ny nationell meddelandeapp.

– Vi uppmanar medborgarna att byta till vår nationella meddelandeapp MAX, uppger officiella källor enligt rapporteringen.

Kritiker har dock uttryckt oro för att den nya appen kan komma att användas för övervakning av användare och ytterligare kontroll över informationsflödet i landet.

Blockaden ses som en del av en bredare utveckling där internetfriheten i Ryssland successivt har begränsats sedan 2022.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Foto: E Fillin

Text: Redaktionen


10 april 2026

Glasspriset halveras på måndag – hos en kedja

2026 04 10

Har glassuget smugit sig på när vårsolen gjort entré?

Då kan det vara värt att stå emot frestelsen i två dagar till.

På måndag halveras nämligen priset över hela Sverige då Pressbyrån drar igång sin årliga glassrea.

– Nu är Sveriges mest älskade rea tillbaka! Halva priset på all vår glass, i alla butiker, i hela landet, framhåller butikskedjan i ett uttalande.

Lagom till solen

Pressbyrån finns i hela Sverige och har drygt 300 butiker utspridda över landet.

Årets glassrea kommer dessutom med somrig timing, då solen gör sig påmind inför veckoslutet.

En högtrycksrygg når in över Sverige från Finland med soligt och torrt vårväder. Temperaturkontrasten blir stor med uppåt 10 grader på eftermiddagarna och minusgrader i så gott som hela landet nattetid, förklarar Emma Rosengren, meteorolog på SMHI.

Går att bunkra

Glassrean håller i sig fram till och med söndagen den 3 maj.

Det blir med andra ord tre veckor med rabatterat glass.

Och det finns möjlighet att bunkra upp inför sommaren.

– Du vet väl att du kan beställa jättemycket glass på en gång? Nu kan du köpa hela lådor med glass. Passa på att köpa hem din favoritglass till halva priset och fyll frysen till bristningsgränsen, framhäver Pressbyrån.

LÄS MER: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Klassiker har slopats

Butikskedjans glassrea har växt fram till något av en ny tradition. Det här blir 13:e året som Pressbyrån kör sin kampanj.

Nio glassar finns dock inte med i årets erbjudande, eftersom de helt enkelt tagits bort från GB:s sortiment inför 2026.

Bland annat försvann klassiker som Cornetto och Daimstrut. Den sistnämnda slopades efter hela 39 år på menyn.

– I Sverige ingick Daim-struten i GB Glaces sortiment och omfattades av ett avtal mellan Unilever och Mondelēz som löpte ut 2025 och upphörde därefter att gälla. Därför ingår Daim inte längre i sortimentet, framhöll Julia Ekstam från Narva Communications, företrädare för GB Glace, till Expressen tidigare i år.

LÄS MER: Bekräftat: Bilmärket med de värsta förarna i landet

Foto: Let Ideas Compete resp I. Korme

Text: Redaktionen