Elon Musk: “Äcklas av kriget – Ukraina kommer att förlora”

2025 03 10

Elon Musk skräder inte orden i sitt senaste utspel om kriget i Ukraina.

Elon Musk fortsätter att skapa rubriker.

I ett nyligt utspel på den egna sociala medieplattformen X säger techmiljardären att han “äcklas” av det pågående kriget mellan Ukraina och Ryssland.

Musk menar nämligen att Ukraina “oundvikligen” kommer att förlora kriget förr eller senare.

– Det jag äcklas av är flera år av slakt i ett dödläge som Ukraina oundvikligen kommer att förlora, skriver Elon Musk på X.

“Ukrainas front skulle kollapsa”

Musk pekar vidare på att ukrainarna vore helt chanslösa ifall han skulle stänga ut dem från användandet av hans egna satellitbaserade internettjänst, Starlink.

– Mitt Starlinksystem är den ukrainska arméns ryggrad. Hela deras krigsfront skulle kollapsa ifall jag stängde av det, skriver Elon Musk på X.

Läs mer: Här dyker Elon Musk upp i rivalens reklam – ”Perfekt syndabock”

“Köttkvarnen ska stoppas”

Starlink är en satellitbaserad leverantör av telekommunikation som drivs av Elon Musks företag SpaceX med täckning i över hundra länder och territorier.

Tjänsten syftar också till att tillhandahålla globalt mobilt bredband, en tjänst som har varit mycket viktig för de ukrainska trupperna sedan Rysslands invasion.

– Alla som verkligen bryr sig, verkligen tänker och verkligen förstår vill att köttkvarnen ska stoppas. Fred nu! avslutar Musk.

Får mothugg

Elon Musk får dock svar på tal av Polen och dess utrikesminister Radoslaw Sikorski. 

Polen är de som betalar för Ukrainas tillgång till Starlink, och Sikorski ifrågasätter etiken i att hota ett land som utsätts för aggression, enligt Sky News.

– Om SpaceX visar sig vara en opålitlig leverantör kommer vi att tvingas se oss om efter andra leverantörer, säger Sikorski till kanalen.

Läs vidare: Elon Musks historiska mardröm – värsta sviten på 15 år

Foto: G. Skidmore
Text: Redaktionen


07 okt 26

Skatteverket går ut med meddelande till allmänheten

2026 10 07

Skatteverket kraftsamlar mot ett stort samhällsproblem.

Nu går myndigheten ut med flera uppmaningar till allmänheten för att minska riskerna för id-kapning.

Id-kapning är ett mycket stort och omfattande problem som drabbar tiotusentals svenskar varje år.

År 2022 publicerade försäkringsbolaget MySafety en rapport som visade att över tre miljoner svenskar utsätts för försök till id-kapning och id-bedrägeri varje år.

Tre uppmaningar

För att undvika att drabbas av det vanliga brottet är det viktigt att vidta förebyggande åtgärder.

Skatteverket listar tre saker som minskar risken för id-kapning:

1, Skaffa digital brevlåda

Med en digital brevlåda skickas post från Skatteverket och andra myndigheter digitalt i stället för i pappersform.

– Till skillnad från vanliga mejl är den digitala brevlådan säker eftersom inloggning sker med e-legitimation, till exempel mobilt Bank-ID, framhåller myndigheten.  

2, Svara Skatteverket om någon anmäler flytt till din adress

Om du får ett brev med posten eller ett meddelande i din digitala brevlåda om att någon har anmält flytt till din adress behöver du kontakta Skatteverket om du misstänker att något inte stämmer.

– För att undvika att någon obehörig folkbokför sig på din adress och använder dina adressuppgifter felaktigt behöver du svara på om personen bor på din adress eller inte, betonar Skatteverket.

Läs mer: Så kan du frigöra pengar inför pensionen

3, Hantera ombud för ditt företag i Skatteverkets e-tjänst

Skatteverket rekommenderar företagare att skydda sina företagsuppgifter genom att utse och hantera ombud i Skatteverkets e-tjänst ”Ombud och behörigheter”.

– Ett ombud loggar in säkert med sin e-legitimation och har då möjlighet att till exempel göra din deklaration. Ombudet kan också få åtkomst till ditt eller ditt företags skattekonto, framhåller myndigheten.

Skatteverket upplyser även om att företagare via e-tjänsten kan lägga in en spärr mot ombudsregistrering via blankett.

– När du aktiverat spärren kan inte obehöriga använda en pappersblankett för att ansöka om ombudsbehörigheter utan din vetskap, skriver myndigheten.

Läs också: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Foto:

Text: Redaktionen


7 okt 2026

Ebba Busch: Sverige måste be om ursäkt

2026 10 07

När nästa regering har tillträtt, vilken konstellation det än blir, måste den be om ursäkt.

Det framhåller närings- och energiminister Ebba Busch (KD).

Utspelet kommer efter att Sanningskommissionen förra veckan lämnade in sin rapport till regeringskansliet. I rapporten föreslås 71 förslag på åtgärder som staten uppmanas genomföra efter att ha utsatt samerna för övergrepp och kränkningar genom historien.

Bland annat uppmanas Sverige att be om ursäkt.

– Som partiledare för Kristdemokraterna så är jag själv och min rörelse övertygad om att det behövs för att man ska kunna läka och gå vidare, säger Busch till SR.

"Ett ansvar för samhället"

I rapporten framhävs bland annat tvångsförlyttningar och nomadskola som exempel på historiska övergrepp mot samer. 

Anna-Lill Drugge, ledamot i sanningskommissionen, säger att flera av berättelserna i redogörelsen berör barn och unga som inte är trygga nog att gå till skolan.

– Vittnesmålen visar att okunskapen får konsekvenser fortfarande. Den är ett ansvar för det svenska samhället att hantera, säger hon till NSD.

Fråga för nästa regering

För närvarande styrs Sverige av en övergångsregering med Ulf Kristersson (M) som statsminister. Det är dock först nästa regering som ska erkänna övergreppen och ta ansvar genom att be om ursäkt, menar Ebba Busch.

– Som representant för regeringen är det uppenbart att nu när vi är i en övergångsregering är det nästa ordinarieregering som behöver ta den här frågan vidare, säger hon.

Andra läser: Turkiet står redo – Erdogan ger besked

Uppmanar till dialog

Ebba Busch framhåller också att det behöver ske dialog för att “hitta ett sätt att utforma en ursäkt som fyller funktionen och intentionen med en ursäkt”.

– Jag är i alla fall övertygad utifrån de många samtal jag haft kring detta att det är nödvändigt. Men det behöver ske i dialog med de som också ska ta emot ursäkten för att det ska landa rätt, att den blir rätt utformad, säger KD-ledaren till NSD.

Andra läser: Länsförsäkringar: Så kan pensionärer förbättra sin ekonomi

Foto: Svante Rinalder/Regeringskansliet

Text: Redaktionen