Elon Musk: “Äcklas av kriget – Ukraina kommer att förlora”

2025 03 10

Elon Musk skräder inte orden i sitt senaste utspel om kriget i Ukraina.

Elon Musk fortsätter att skapa rubriker.

I ett nyligt utspel på den egna sociala medieplattformen X säger techmiljardären att han “äcklas” av det pågående kriget mellan Ukraina och Ryssland.

Musk menar nämligen att Ukraina “oundvikligen” kommer att förlora kriget förr eller senare.

– Det jag äcklas av är flera år av slakt i ett dödläge som Ukraina oundvikligen kommer att förlora, skriver Elon Musk på X.

“Ukrainas front skulle kollapsa”

Musk pekar vidare på att ukrainarna vore helt chanslösa ifall han skulle stänga ut dem från användandet av hans egna satellitbaserade internettjänst, Starlink.

– Mitt Starlinksystem är den ukrainska arméns ryggrad. Hela deras krigsfront skulle kollapsa ifall jag stängde av det, skriver Elon Musk på X.

Läs mer: Här dyker Elon Musk upp i rivalens reklam – ”Perfekt syndabock”

“Köttkvarnen ska stoppas”

Starlink är en satellitbaserad leverantör av telekommunikation som drivs av Elon Musks företag SpaceX med täckning i över hundra länder och territorier.

Tjänsten syftar också till att tillhandahålla globalt mobilt bredband, en tjänst som har varit mycket viktig för de ukrainska trupperna sedan Rysslands invasion.

– Alla som verkligen bryr sig, verkligen tänker och verkligen förstår vill att köttkvarnen ska stoppas. Fred nu! avslutar Musk.

Får mothugg

Elon Musk får dock svar på tal av Polen och dess utrikesminister Radoslaw Sikorski. 

Polen är de som betalar för Ukrainas tillgång till Starlink, och Sikorski ifrågasätter etiken i att hota ett land som utsätts för aggression, enligt Sky News.

– Om SpaceX visar sig vara en opålitlig leverantör kommer vi att tvingas se oss om efter andra leverantörer, säger Sikorski till kanalen.

Läs vidare: Elon Musks historiska mardröm – värsta sviten på 15 år

Foto: G. Skidmore
Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen