Elon Musk går fram med kolossal plan – för hela världen

2025 05 06

Elon Musk ger grönt ljus för vad som bör betraktas som miljardärens största och mest spektakulära projekt hittills.

Sedan januari har Elon Musk haft en ledande roll vid den tillfälliga effektivitetsmyndigheten Doge, som ämnar att kapa amerikanska statsutgifter.

Hans uppdrag är nu på väg att gå mot sitt slut.

Då kommer Elon Musk, som även är vd för rymdföretaget SpaceX, att prioritera projektet att sätta människan på Mars – för hela mänsklighetens skull.

Ambitionen är att det ska ske redan 2029.

– Mars är en livförsäkring för allt liv. Så småningom kommer allt liv på jorden att förstöras av solen. Solen expanderar gradvis, och därför måste vi vid någon tidpunkt bli en civilisation med flera planeter eftersom jorden kommer att förbrännas, säger Musk i en intervju med Fox News.

Självförsörjande koloni

Elon Musk har inte fel i att solen kommer att sluka jorden. Det sker när solen, precis som övriga stjärnor, får slut på energi och expanderar. Den kommer då att bli omkring hundra gånger så stor som idag och på vägen även ta med sig Merkurius och Venus innan den når jorden.

Det kommer, enligt Nasa och forskare, dock att dröja omkring fem miljarder år.

Musk har emellertid redan nu stora planer för Mars. Han vill inte bara att människan ska landa på planeten – den ska koloniseras genom en självförsörjande stad.

– Ödets grundläggande vägskäl är att Mars är tillräckligt självförsörjande och kan växa av sig självt om försörjningsskepp från jorden av någon anledning slutar komma, säger miljardären.

– Om försörjningsskeppen är nödvändiga för att Mars ska överleva, då har vi inte skapat en livförsäkring. Så det är den avgörande punkten i framtiden där livets öde, som vi känner till det, för alltid kommer att påverkas, när Mars blir självförsörjande.

Realistiskt till 2031

Tidigare i år framhöll Musk på X att rymdskepp från SpaceX kommer att skickas upp till Mars i slutet av 2026.

Även om ambitionen är att människan ska kunna sätta sin fot på planeten 2029 bedöms det som mer sannolikt att det sker 2031.

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen


JUST NU: Kaos i turistområde – evakueras med helikopter

2025 07 01

Ett stort antal människor har evakuerats efter kaotiska scener i ett turistområde.

Kaotiska scener har utspelat sig i Österrike på tisdagen.

En by i den populära turistregionen Tyrolen har drabbats av ett allvarligt jordskred.

Black Hawk-helikoptrar har satts in för att evakuera människor från området.

Evakuerades med helikoptrar

Ett hundratal människor har evakuerats med Black Hawk-helikoptrar från den lilla alpbyn Gschnitz och från fjällstugor i Gschnitztal i Tyrolen i Österrike, rapporterar AP.

Hus och stugor i byn och dess omgivningar har hamnat under stora jordmassor efter jordskredet.

Österrikisk militär var tvungen att sätta in Black Hawk-helikoptrar för att kunna evakuera invånarna.

Jordskredet uppges har orsakats av kraftiga åskväder på måndagen. Detta har lett till att hus och stugor i området har täckts av jord, vatten och bråte, enligt nyhetsbyrån.

Bäcken Gschnitzbach har också svämmat över till följd av ovädret och jordskredet, vilket har försvårat situationen ytterligare.

Människor har tvingats lämna sina hem och vägar är inte längre användbara.

”Övervakar situationen”

Runt 100 människor har alltså evakuerats. Det verkar dock som att ingen människa har kommit till skada i samband med jordskredet, rapporterar nyhetsbyrån.

Det har däremot uppstått andra skador, bland annat ska ett friluftsmuseum ha ödelagts.

Medan människor väntade på evakuering ombads de att hålla sig inomhus och att undvika garage och källare.

– Vi övervakar situationen noga och är i ständig kontakt med räddningstjänsten, säger Elmar Rizzoli, chef för Tyrolens center för kris- och katastrofhantering, enligt nyhetsbyrån.

Gschnitz har 466 invånare och ligger 1230 meter över havet.

Naturkatastrofen i området påminner om en liknande händelse i maj, då cirka 300 personer evakuerades från alpbyn Blatten i Schweiz. Bara några dagar senare rasade sten och is ned från en glaciär, och hela byn täcktes av lera, enligt nyhetsbyrån.

Foto: Acroterion, Wikimedia 

Text: Redaktionen


SPANIEN: Barn glömdes bort – förlorade livet

2025 07 01

Ett barn i Spanien har förlorat livet under tragiska omständigheter.

En liten pojke har dött i Spanien på tisdagen.

Pojken förlorade livet i byn Valls i nordöstra Spanien, efter att ha glömts bort av sin pappa.

Det tragiska händelsen inträffade samtidigt som Sydeuropa är mitt i en värmebölja.

Tragisk händelse

Det handlar om en 2-årig pojke som har dött.

Pojken glömdes kvar i bilen av sin pappa, rapporterar La Vanguardia.

Just den här dagen skulle pappan ta sin son till dagis, vilket han inte brukar göra, enligt tidningen.

På morgonen satte pappan pojken i bilbarnstolen och börja åka, men istället för att köra till förskolan, åkte han direkt till jobbet. Där glömde han kvar pojken i bilen.

Temperaturen i byn låg på 37 grader när pojken lämnades kvar i bilen.

Mannen anlände till arbetsplatsen vid 10-tiden, och barnet upptäcktes vid 15-tiden.

Flera personer slog larm, både genom att ringa 112 och försöka hitta barnets pappa.

Pappan i svår chock

De personer som slog larm hade också fått ut barnet ur bilen när räddningstjänsten anlände, enligt tidningen.

Det gjordes intensiva försök att rädda barnets liv. Men efter cirka 5 timmar i den kokheta bilen fanns det inget att göra.

Den räddningstjänst som anlände till platsen kunde inte göra mycket annat än att bekräfta att barnet hade avlidit.

Pojkens far anlände till platsen och försökte också själv hjälpa sitt barn. Pappan var i svår chock och behövde akut psykologisk hjälp efter sonens tragiska död. Det gick heller inte att förhöra honom efter händelsen, eftersom han var så chockad.

Händelsen ska nu utredas av polis.

Extremväder i Europa

Den tragiska händelsen har alltså inträffat i samband med en svår värmebölja som drabbat södra Europa.

Flera värmerekord har slagits bland annat i Spanien. I söndags uppmättes hela 46 grader i El Granado i sydvästra Spanien.

I flera städer i Sydeuropa har man stängt sevärdheter på grund av värmen. I Paris håller exempelvis Eiffeltornet stängt på grund av hettan.

Foto: P. Nicolello

Text: Redaktionen