Elgiganten nobbar flera kunder – många är irriterade

2024 06 10

Elgiganten får rekordmånga anmälningar från missnöjda kunder.

Det görs allt fler anmälningar mot elektronikföretag till Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Det företaget som får överlägset flest anmälningar mot sig är Elgiganten.

Många kunder blir missnöjda när de inte får möjlighet att få sin trasiga produkt reklamerad eller lagad, rapporterar SR.

Hänvisar till ARN

De missnöjda kunderna har alltså försökt reklamera trasiga elprylar men blivit nobbade, och därför vänt sig till ARN.

Elgiganten säger att de beklagar att de får flest anmälningar mot sig, men hänvisar samtidigt missnöjda kunder till just ARN.

– Vi är såklart inte nöjda med att toppa listan, men vi är ju samtidigt också noggranna med att informera om att ARN finns i de fall då vi inte kommer överens, säger Elgigantens drift- och hållbarhetschef Tony Ottebjer-Winkler till radiokanalen.

”Blev extremt irriterad”

Elgiganten är dock bara ett av många elektronikföretag som anmäls av missnöjda kunder, som nekats möjlighet att reklamera sina trasiga varor.

Förra året gjordes över 2 300 anmälningar.

Det innebär att anmälningarna har ökat med nästan 50 procent.

– Betalar man dyra pengar för en produkt så förväntar man ju sig att den ska hålla, säger Daniel Bugday från Örebro, som har gjort en anmälan till ARN efter att ha nekats att reklamera en trasig dammsugare hos ett elektronikföretag.

Detta trots att han hade bevis för att dammsugaren hade gått sönder på grund av ett känt fel.

– Jag blev extremt irriterad och åkte hem och anmälde till ARN. Beslut kommer nu om en till två veckor, säger han till radiokanalen.

Gratis att få ärende prövat

Innan man gör en anmälan bör man först vända sig till företaget som har sålt produkten, informerar ARN.

Om man inte blir nöjd med företagets svar så kan man vända sig till ARN, som hjälper till att avgöra tvister mellan konsumenter och företag.

– Det kostar inget att få sitt ärende prövat av ARN. Du måste göra anmälan på en av våra anmälningsblanketter. Innan du fyller i anmälan är det bra att förbereda och strukturera ditt bevismaterial. En normal handläggningstid är cirka sex månader, upplyser ARN.

Text: Redaktionen


JUST NU: Valuta störtdyker i värde – inte hänt på sju år

2025 11 05

En av världens mest hajpade valutor sjönk kraftigt under tisdagskvällen.

För första gången sedan i somras har bitcoin, den kända digitala valutan utan central styrning, sjunkit under 100 000 dollar.

Det är under det som experter beskriver som en “viktig psykologisk gräns”, rapporterar E24.

– Gränsen är psykologiskt viktig för många investerare. Om priset faller under kan fler välja att sälja. Samtidigt kan nivån ses som en köpmöjlighet för mer tålmodiga investerare, säger Mads Eberhardt, kryptovalutaanalytiker på den nordiska kryptobörsen Firi, till den norska affärstidningen.

Första gången på sju år

Den fortsatta nedgången kommer efter att bitcoin avslutat oktober med ett fall på nästan fem procent.

Det är första gången som valutan visat upp ett negativt resultat i oktober sedan 2018. Den sju år långa “lyckomånaden” är därmed slut, konstaterar tidningen.

Nu fruktar experter att kryptomarknaden närmat sig kulmen.

– Många på marknaden är nervösa över om vi står inför ytterligare en fyraårscykel. Historiskt sett har kryptomarknaden, inklusive bitcoin, nått en topp vart fjärde år, följt av en korrigering, säger Mads Eberhardt.

"Oron spiller över"

Enligt Mads Eberhardt är det främst osäkerheten kring den amerikanska centralbankens räntebana och effekten av den pågående nedstängningen av statsapparaten, som i natt slog rekord i antal nedstängda dagar, som förvärrat nedgången.

LÄS MER: Pangbesked från Swedbank – berör hela Sverige

Men.

Allt är inte negativt.

Även bitcoin dalat under det senaste dygnet och i oktober så har valutan totalt sett stigit över 8 procent hittills under 2025.

Det finns ingen anledning till panik, menar Mads Eberhardt. 

Ännu.

– Oron på aktiemarknaden, särskilt kring en möjlig AI-bubbla-spiller över på kryptomarknaden. Men vi har inte sett ett plötsligt fall som i mitten av oktober, säger analytikern.

Vid det tillfället föll marknadsvärdet på världens kryptovalutor med 19 miljarder dollar – på en dag.

LÄS OCKSÅ: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Explosioner väcker rysk stad – “låter som missiler”

2025 11 05

Invånarna i ryska staden Orjol har i natt fått vakna till ljudet av explosioner.

Staden har under natten varit under attack.

Det uppger lokala invånare, ryska medier och den regionala guvernören, rapporterar Kyiv Independent.

Ett flertal bilder och filmer har börjat cirkulera på sociala medier som visar hur staden lyser upp följt av ljudet av höga smällar.

– Enligt lokalbefolkningen lät det som att staden attackerades av missiler, uppger den ukrainska tidningen som hänvisar till nyhetskanalen Astra.

"Reaktivt vapen"

Det videomaterial som privatpersoner lagt ut på nätet uppges vara filmat omkring 1-1,5 kilometer från värmeverket i Orjol.

Det är just den anläggningen som varit målet för attacken. Nattens anfall är andra gången inom loppet av en vecka som Ukraina attackerat det aktuella värmeverket.

– Attacken utfördes med ett reaktivt vapen, antingen en missil eller en jetdriven drönare. I videorna hörs inga ljud från flyglarm, inget buller från luftförsvarssystem och inget karakteristiskt surrande från en drönare, uppger Astras analytiker.

Slagit till mot Lukoil

Andrey Klychkov, guvernör i Orjol, hävdar att ukrainska drönare riktat in sig på regionen och att ryska luftförsvarsenheter förstört drönarna.

Enligt guvernören skadades hus av fallande skräp från de förstörda drönarna.

Ukraina genomför löpande attacker mot rysk energiinfrastruktur för att försvaga den ryska krigsförmågan och därmed skydda sitt eget land.

LÄS MER: Ryskt krigsfartyg i lågor

Under gårdagskvällen attackerades ett Lukoilraffinaderi djupt inne i Ryssland i staden Ktsovo, 45 kilometer öster om Moskva.

Det är samma oljejätte som USA införde stenhårda sanktioner mot häromveckan.

Ryssland har inte kommenterat attacken, men påstått att landets luftförsvar avvärjt en attack i regionen.

LÄS MER: Stora explosioner i ryskt ammunitionslager

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen