Elev har dött på skola

2024 09 26

En skolelev har förlorat livet.

Tragiska uppgifter kommer från Vimmerby på torsdagskvällen.

En elev på Vimarskolan har avlidit i vad som beskrivs som ett akut sjukdomsfall.

Händelsen skedde på torsdagsförmiddagen under skoltid och Vimarskolan har nu sorg.

Det rapporterar Vimmerby Tidning.

Skolchefen uttalar sig

Det är oklart exakt vad som har hänt, men skolchef Ola Karlsson berättar för Vimmerby Tidning att ett akut sjukdomsfall inträffade på skolgården och att ambulans då tillkallades.

Några timmar senare fick man reda på att eleven avlidit.

– Vi känner en stor sorg för den drabbade familjen, säger Karlsson till tidningen.

Krisarbete pågår

Krisarbete pågår och mejl har skickats ut till alla vårdnadshavare.

– Det finns en krisplan som följs vid sådana här situationer. Personal som var i chock fick stöd och en psykolog var på plats för att informera, möta och prata med elever och lärare, förklarar Ola Karlsson.

Skolan kommer framöver att arbeta med barnen och de anställda för att säkerställa att stöd finns tillgängligt för de som behöver.

Pojke påkörd

På torsdagskvällen kommer även uppgifter om att en pojke har blivit påkörd av en lastbil.

Omständigheterna kring olyckan är i nuläget oklara och polisen kommer att undersöka saken.

Olyckan inträffade i Rimbo, Norrtälje, och pojken som är i 10-årsåldern har förts till sjukhus.

– På Västra Stockholmsvägen blev en pojke i tioårsåldern påkörd av en lastbil, framhåller polisen om olyckan.

– Pojken har förts med ambulanshelikopter i sjukhus, i nuläget är skadeläget okänt. Polis är platsen för att ta reda på omständigheterna till olyckan.

Oklart skadeläge

Det är oklart hur allvarligt skadad pojken är.

Det framgår inte om det finns några brottsmisstankar i samband med händelsen.

Pojken har förts till sjukhus i ambulanshelikopter till ett närliggande sjukhus och kommer att vårdas under kvällen.

Ingen annan person ska ha skadats i samband med olyckan som inträffade på torsdagskvällen.

Foto: P. Nicolello

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till de med Android-telefon

2025 12 08

Privata meddelanden på Android-telefoner kan snart övervakas.

En ny Android-funktion gör det möjligt för arbetsgivare att läsa, spara och arkivera användares sms – även sådana man trodde var raderade.

Google ändrar spelreglerna

Privata sms från jobbmobilen kan snart vara ett minne blott.

Google rullar ut funktionen Android RCS Archival, som låter arbetsgivare spara och granska allt du skriver i Google Messages – även raderade konversationer.

– Google Messages kan nu ”snappa upp och arkivera RCS-chattar” på alla Android-enheter som kontrolleras av en arbetsgivare, uppger Android Authority.

Forbes var de som uppmärksammade förändringen först.

– Plötsligt är förmånen med att få en telefon på jobbet inte så bra som den kan verka, säger säkerhetsexperten Zak Doffman till Forbes.

– Sms-meddelanden har setts som annorlunda, till skillnad från e-post som länge varit enkel för arbetsgivare att övervaka, fortsätter han.

Funktionen gäller specifikt företagsstyrda Android-telefoner där arbetsgivaren administrerar enheten och använder Google Messages som standardapp.

LÄS MER: Kim Jong-un tystar två stormakter – Seoul slår larm

Hundratusentals svenskar kan påverkas

Många användare tror att end-to-end-kryptering skyddar dem – men det stämmer bara när meddelandet skickas.

När sms:et landar i telefonen är det dekrypterat och går att läsa för systemadministratören.

Det är exakt där Google öppnar dörren för arbetsgivare.

Enligt Google är syftet att hjälpa företag följa lagkrav, särskilt inom finans, offentlig sektor och andra branscher där all kommunikation måste loggas.

Men effekten blir att ett stort antal svenskar kan övervakas.

Hundratusentals svenskar kan komma att beröras, då Android-telefoner är vanliga i kommuner, regioner, techbolag, industrin och konsultsektorn.

Därför införs funktionen

Google förklarar att vissa företag tidigare tvingats stänga av RCS-funktionen helt eftersom de inte kunnat arkivera meddelanden enligt lagkrav.

Med Android RCS Archival täpps den luckan nu igen, vilket gör att arbetsgivare kan spara alla sms-trådar, läsa mottagna och skickade meddelanden och ta del av innehåll som du själv raderat.

Allt sker i bakgrunden om IT-avdelningen aktiverat funktionen.

LÄS MER: UPPGIFTER: ”Farlig handling” mot militärplan – signalerar attack

Foto: C Banks

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 07

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen