14 november 2025

Ekonomiskt glädjebesked för svenska hushåll

2024 10 06

Läget ser ut att ljusna framöver för svensk ekonomi och svenska hushåll.

Svenska folket har några riktigt tuffa år bakom sig.

Inflation och höga räntor har svidit rejält i många svenska plånböcker.

Men nu går vi mot ljusare tider, och längre fram ser det riktigt bra ut.

Det framhåller bland andra den tidigare finansministern Anders Borg, rapporterar TV4.

”Riktigt bra”

Trots ett svårt världsläge, som i allra högsta grad påverkar den globala ekonomin, menar Anders Borg att Sverige har en bra tid framför sig.

Den sjunkande inflationen och räntorna som går ner gör att det finns all anledning att tro på framtiden, menar han.

– Vi har stark finanspolitik, räntorna sänks och klimatomställningen gynnar oss. Det mesta talar nog för att Sverige har ett par riktigt bra år framför sig, säger Anders Borg till kanalen.

Omvärlden påverkar

Anders Borg skriver om svensk ekonomi i sin nya bok, "Vart är vi på väg – svensk ekonomi nu och framåt".

Borg ser alltså mycket ljust på den svenska ekonomin de kommande åren.

Det svåra läget i världen riskerar förvisso att påverka Sverige negativt, ändå är den tidigare finansministern optimist.

Han tycker också att vi i Sverige oroar oss för mycket för vad som händer i exempelvis USA, samtidigt som han konstaterar att ekonomin och räntorna kan påverkas av vad som händer där.

– Går räntorna upp i USA, kommer det över till Europa och Sverige. För ett svenskt hushåll ska man tänka att runt tre procents bostadsränta ska man kunna leva med, säger Anders Borg.

”Återhämtning står för dörren”

Men överlag gör han alltså bedömningen att Sverige har några ”riktigt bra år” framför sig ekonomiskt, och han är inte den enda som förutspår det.

I augusti skrev exempelvis Sveriges regeringen att konjunkturen förvisso är svag, men att framtidsutsikterna ser ljusare ut, enligt Finansdepartementets prognos.

– Svensk ekonomi befinner sig i lågkonjunktur men återhämtningen står för dörren, skrev Finansdepartementet på sin hemsida, och hänvisade till en ny prognos för den ekonomiska utvecklingen.

Det finns dock fortfarande flera orosmoln i den svenska ekonomin. Lågkonjunkturen har fördjupats under 2024 och bitit sig fast längre än Konjunkturinstitutet tidigare trott, rapporterar SVT.

Det återstår alltså att se om Anders Borg får rätt i sin bedömning att Sverige har ett par riktigt bra år framför sig.

Foto: Tierra Mallorca

Text: Redaktionen


Postnord går ut med varning till kunder

2026 05 22

Bedrägliga sms cirkulerar just nu.

Det gäller att se upp för bluff-sms den kommande tiden.

Just nu cirkulerar bedrägliga meddelanden som ser ut att komma från Postnord.

Men avsändaren är i själva verket en bedragare som försöker lura tilltänkta offer på pengar.

Så ser det ut

Sms:en skickas ut till svenskar till synes slumpmässigt.

Så här kan de se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt paket har returnerats till lagret på grund av en felaktig adress. Om adressen inte uppdateras inom 12 timmar kommer en förvaringsavgift att tas ut.

Med 12 timmars-angivelsen hoppas bedragaren kunna stressa in mottagaren till att ta ogenomtänkta beslut och ange personliga uppgifter via en länk.

Klicka inte

Den som får den här typen av meddelanden bör radera direkt, alternativt anmäla.

Det är viktigt att inte under några omständigheter klicka på länkar eller följa uppmaningarna i sms:en.

Den som gör det kan bli lurad på pengar.

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Postnord varnar

På grund av de bedrägliga sms:en som cirkulerar har Postnord tvingats gå ut med en varning till kunder.

– Bluff-sms eller bluff-mejl är skickade från bedragare som utger sig för att vara PostNord, eller annan stor aktör. Målet är att komma åt känsliga uppgifter som kontonummer eller Bank-ID, varnar Postnord.

Så känner du igen

Här är Postnords tips på hur man kan känna igen att det rör sig om bluff-sms:

- Meddelandet har länkar och bilagor

- Länkar leder till okända betalsidor

- Du väntar inte på något paket

- Du bes lämna ut personlig information

– Blir du tillfrågad om att lämna ut känsliga uppgifter? Då är det en bluff. Lämna aldrig ut lösenord, bankkortsnummer, banksaldo eller inloggning till ditt BankID till någon, fortsätter Postnord.

Läs mer: Bilmärket med Sveriges nöjdaste ägare

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


21 maj 2026

Nästan dubbel avgift för pensionärer

2026 05 21

Äldre personer i Sverige betalar betydligt mer än många yngre.

Många svenskar sparar i fonder.

Men generellt betalar äldre svenskar nästan dubbelt så höga avgifter som yngre personer, enligt färska siffror från Finansinspektionen.

– Billiga indexfonder har fått större genomslag under senare år. Yngre sparare använder oftare digitala plattformar där sådana produkter är vanliga, säger Finansinspektionens konsumentskyddsekonom Moa Langemark, i ett uttalande.

Nästa dubbelt

Bland personer mellan 35 och 44 år sparar omkring hälften i passiva fonder, exempelvis indexfonder.

Men bland de som är över 64 år är det endast 20 procent som väljer den typen av fonder.

I genomsnitt betalar den yngre gruppen 0,6 procent i avgift för aktiefonderna. För den äldre gruppen är motsvarande siffra 1,1 procent, enligt Finansinspektionen.

– Äldre sparare kan samtidigt ha äldre innehav som inte har bytts ut i samma takt, till exempel för att innehaven ligger på en fonddepå och att en försäljning sannolikt innebär att spararna behöver betala en kapitalskatt, säger Moa Langemark.

Stora skillnader

Skillnaderna mellan de passiva globalfonderna och de aktivt förvaltade fonderna är stor.

Medianavgiften för de passiva är 0,35 procent. Motsvarande avgift för de aktivt förvaltade är 1,25 procent.

– Den som har sparat länge kan ha mycket att vinna på att se över sina fondavgifter. Även små skillnader i avgift kan få stor betydelse för avkastningen när sparandet växer under många år, säger Moa Langemark.

LÄS MER: Vill göra om ROT-avdraget – ska inte gälla alla

Så sparar de olika åldersgrupperna

Andelen som sparar i passiva fonder:

- 18–24 år: cirka 30 procent

- 25–34 år: cirka 45 procent

- 35–44 år: cirka 50 procent

- 45–54 år: cirka 35 procent

- 55–64 år: cirka 30 procent

- 64+ år: cirka 20 procent

I genomsnitt betalar de olika åldersgrupperna följande avgift för valda fonder:

- 18–24 år: 0,9 procent

- 25–34 år: 0,65 procent

- 35–44 år: 0,6 procent

- 45–54 år: 0,8 procent

- 55–64 år: 0,95 procent

- 64+ år: 1,1 procent

Källa: Finansinspektionen

LÄS MER: Viktigt meddelande till alla som får elstödet

Foto: Andrea Piacquadio

Text: Redaktionen