COVID-19: Efterlängtat besked för personer i riskgrupper

2022 11 22

Läkemedlet Paxlovid ingår numera i högkostnadsskyddet och går att köpa på apoteket.

Det är det första läkemedlet mot covid-19 som blir tillgängligt i Sverige, rapporterar Dagens Medicin.

Priset för en femdagarskur landar på 9 900 kronor, uppger SR Ekot.

Beslutet från Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, TLV, välkomnas av Magnus Gisslén, professor i infektionssjukdomar vid Göteborgs universitet. 

– Inte minst underlättar det om vi på sikt kan få in Paxlovid i det normala distributionssystemet för öppenvårdsläkemedel och nå ut på särskilda boenden. I dag sker behandling främst i slutenvården genom det uppköp av Paxlovid som gjorts på centralt håll av Socialstyrelsen, säger han till Dagens Medicin.

Inte tillgängligt för alla

Läkemedlet kommer dock inte vara tillgängligt för alla. Det berättar Magnus Gisslén i en intervju med SR Ekot.

– Det är i första hand inte för alla, utan ett läkemedel för riskgrupper och gamla samt sköra personer som riskerar att bli svårt sjuka och dö av en covid-19-infektion, säger han till P4 Göteborg.

Professorn utesluter att Paxlovid blir ett läkemedel som kommer att ges till en stor del av befolkningen.   

–  Någon bred användning av Paxlovid finns det sannolikt ingen grund för i nuläget. Hittills har vi behandlat immunsupprimerade patienter i slutenvården och där gör läkemedlet sannolikt nytta, även om dessa patienter inte ingått i de randomiserade studierna, säger Magnus Gisslén till Dagens Medicin och tillägger:

– Sedan tror vi att det finns patienter med multipla riskfaktorer för progression även utanför denna smalare grupp, till exempel på särskilda boenden. Hur stor den gruppen är svårt att säga och man behöver också ta hänsyn till att Paxlovid interagerar med många vanliga läkemedel. 

Fakta Paxlovid

- Paxlovid har tidigare endast funnits på sjukhus och getts till inlagda covid-patienter.

- Läkemedlet minskar risken för allvarlig sjukdom bland patienter som ingår i riskgrupper.

- Enligt en studie minskar risken för sjukhusinläggning med hela 89 procent, rapporterar CNN.

- Läkemedlet ges i tablettform. 

- Paxlovid godkändes av av den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA  i januari. 

Foto: Apoteket

Text: Redaktionen


17 oktober 2025

JUST NU: Trump ger besked om Tomahawk-robotar

2025 10 17

Trump ger besked om Tomahawk-robotar.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har träffat president Trump i Washington på fredagen.

Zelenskyj kom till USA med förhoppningen om att USA ska förse Ukraina med Tomahawk-robotar.

Nu har han fått ett besked av Trump.

Trump ger besked

En av Zelenskyjs största förhoppningar med besöket i Washington var att Trump skulle säga ja till att förse Ukraina med de amerikanska kryssningsrobotarna.

Men Ukrainas president har inte lyckats övertala Trump, rapporterar Axios.

Donald Trump säger istället att han vill få slut på kriget i Ukraina utan att behöva skicka Tomahawk-missiler, enligt tidningen.

Han är alltså inte redo att säga ja nu och hoppas att det inte ska bli nödvändigt i framtiden heller.

Efter torsdagens telefonsamtal med Vladimir Putin, hoppas Trump istället på att kunna förhandla fram ett fredsavtal med Ryssland.

Trots många misslyckade försök tror Trump att båda sidor vill ha fred.

– Jag tror att president Zelenskyj vill att det ska göras och jag tror att president Putin vill att det ska göras. Nu behöver de bara komma överens lite, säger Donald Trump, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryskt förslag till Trump - "kostar bara 76 miljarder"

”Farliga vapen”

Donald Trump erkänner emellertid att det finns en risk att Putin bara ”spelar ett spel” för att vinna tid.

– Folk har ”spelat” med mig i hela mitt liv och jag har klarat mig riktigt bra, säger Trump.

Ukraina har erbjudit ett utbyte där USA får ukrainska drönare mot att Ukraina får Tomahawks.

Förslaget intresserar Trump, men den amerikanska presidenten säger samtidigt att USA behöver sina Tomahawks för sin egen säkerhet.

Han är också orolig för att orsaka en eskalering av kriget i Ukraina om han förser landet med Tomahawks, säger han.

– De är mycket farliga vapen. Det kan innebära en eskalering. Tomahawks är en stor sak, säger Donald Trump, enligt tidningen.

Zelenskyj har med andra ord inte fått det positiva besked om Tomahawks som han hade hoppats på.

Trumps besked är istället att han hoppas på att kriget får ett snabbt slut.

Donald Trump ska även träffa Rysslands diktator Vladimir Putin på ett toppmöte i Ungern. Datum för mötet har ännu inte fastställts.

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

LÄS OCKSÅ: Dubbla hotellkonkurser

Text: Redaktionen


17 oktober 2025

Risk för Åkesson – stor vändning i opinionen

2025 10 17

En vändning i opinionen medför en risk för Jimmie Åkesson (SD).

Med knappt ett år kvar till valet har den politiska debatten i Sverige börjat hetta till.

En som hoppas på att upprepa tidigare valsuccéer är SD-ledaren Jimmie Åkesson.

Men på senare tid har det skett en vändning i opinionen som kan orsaka problem för partiet.

Kärnfrågan minskar i betydelse

Invandringen har varit Sverigedemokraternas kärnfråga sedan partiet grundades.

Partiet har också vuxit rekordsnabbt i takt med att invandringsfrågan har blivit allt viktigare i svensk politik.

Men nu har det skett en vändning, rapporterar DN.

En ny mätning från DN/Ipsos visar att invandringsfrågan, där SD rankas som ”bästa parti” av väljarna, har minskat i betydelse för väljarna på senare tid.

Efter flyktingkrisen 2015 toppade frågan rankingen över de viktigaste politiska frågorna i flera år.

Nu har frågan dock sjunkit ned till plats fyra.

Starka i andra frågor

För Jimmie Åkesson kan det med andra ord bli en utmaning att partiets starkaste fråga inte längre rankas som lika viktig som den var tidigare.

En förklaring till förändringen kan vara att invandringen har minskat och flyktingpolitiken stramats åt.

Det saknas dock inte andra frågor där SD har ett högt förtroende bland väljarna.

Den näst viktigaste frågan, enligt DN/Ipsos mätning, är brottslighet/lag och ordning. Där rankas SD som det bästa partiet, precis som i invandringsfrågan, medan S rankas som näst bäst.

Den viktigaste frågan för väljarna är dock sjukvården, enligt mätningen. Där finns SD inte med bland de tre högst rankade partierna. Istället domineras frågan av S, KD och V.

LÄS OCKSÅ: Dubbla hotellkonkurser

Starkt opinionsläge

SD har emellertid ett fortsatt starkt opinionsläge. I senaste mätningen från SVT/Verian får partiet 20,1 procent, och är därmed klart större än Moderaterna, som landar på 17,9 procent.

Den rödgröna oppositionen leder dock över Tidöpartierna med 52,8 procent mot 44,8 procent, enligt mätningen.

Jimmie Åkesson och SD har krävt att få plats i regeringen om Tidöpartierna vinner nästa val. Liberalerna motsätter sig dock det – ett beslut som sågas av SD-ledaren.

– Antingen får man ändra sig eller släppa fram Magdalena Andersson. Eller så blir det nyval, men det vill väl ingen ha, säger Åkesson om Liberalernas besked, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: Myndighet har bytt logga - för tre miljoner kronor

Foto: Melker Dahlstrand Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen