Efterlängtat besked för Arlanda

2024 08 05

Flygresandet vid Sveriges största flygplats Arlanda har ökat.

Under juli månad ökade utrikesresandet på Arlanda med 8 procent, enligt statistik från ägaren Swedavia. 

Ett efterlängtat besked för flygplatsen.

Siffran innebär att utrikestrafiken på Arlanda i princip är tillbaka på samma nivå som före pandemin.

Jonas Abrahamsson, Swedavias vd och koncernchef, bekräftar uppgifterna.

– Efterfrågan på utrikesresor vid våra flygplatser är trots lågkonjunktur och andra osäkerhetsfaktorer i vår omvärld fortsatt stark. På Arlanda ökade antalet utrikesresenärer med 8 procent jämfört med i fjol, vilket innebär att utrikesresandet på flygplatsen nu i princip är tillbaka på nivån före pandemin, säger han.

Kraftig nedgång

Samtidigt som utrikesresandet ökar ordentligt så minskar inrikesresandet rejält på Swedavias flygplatser.

I juli minskade inrikesresandet med 21 procent i genomnsnitt på Swedavias flygplatser. På Arlanda noterades en nedgång på 16 procent. 

– Inrikesresandet fortsatte under juli att minska bland annat på grund av lägre efterfrågan, kommenterar Jonas Abrahamsson.

Vd:n pekar även på att Bromma Stockholm Airport och Kiruna Airport varit tillfälligt stängda under ett par veckor i juli. Flygplatserna hölls stängda på grund av planerade banarbeten, vilket påverkat inrikesresandet negativt.

Ny flyglinje

Under måndagen presenterar Swedavia även en färsk nyhet för Arlanda. Hädanefter kommer det gå att flyga direkt till Japans huvudstad Tokyo från flygplatsen.

Japans största flygbolag, ANA, bekräftar att man etablerar sig på Arlanda med en direktlinje till Tokyo Haneda, Japans största flygplats, med start den 31 januari 2025.

– ANA:s satsning blir en viktig länk som kopplar samman den svenska huvudstaden med en av de viktigaste marknaderna i Asien, framhåller Swedavia i ett uttalande.

Fakta: Resandet via Arlanda i juli

- Sveriges största flygplats, Stockholm Arlanda Airport, hade totalt sett drygt 2,3 miljoner resenärer under juli. Det är en ökning med 5 procent jämfört med juli 2023.

- Utrikesresandet ökade med 8 procent till drygt 2,1 miljoner resenärer medan inrikesresandet minskade med 16 procent till drygt 198 000 resenärer.

- Resenärsnivåerna på Arlanda i juli ligger totalt sett på 94 procent av nivåerna före pandemin.  

Källa: Swedavia

Foto: Swedavia

Text: Redaktionen


JUST NU: Kaos på E4 – bilar kör i fel riktning

2025 11 26

Kalabalik råder på E4:an i höjd med Gävle.

Flera fordon har krockat, uppger polisen.

Med anledning av masskrocken råder totalstopp i trafiken. Polisen framhåller att trafiken ska ledas om.

Flera bilister väljer dock att trotsa anvisningarna. Enligt polisen vänder fordon om och kör i fel färdriktning.  

– Polisen får flera samtal gällande bilister som vänder om och kör i fel riktning på E4, framhåller Polisregion Mitt i ett uttalande.

”Gått relativt bra”

Ingen person har skadats allvarligt i olyckan.

Både polis och räddningstjänst har larmats till platsen.

– Det har gått relativt bra och ingen person är allvarligt skadad, säger räddningstjänstens larmbefäl Jimmy Andersson Taylor till SVT.

Enligt Andersson är det väldigt halt på vägen, vilket kan ha föranlett olycka.

Höga smällar vid bostadshus

Under onsdagskvällen har polisen även larmats om höga smällar vid ett bostadshus i Uddevalla.

Enligt uppgift handlar det om en misstänkt skottlossning.

– Polis är på plats i Tureborg i västra Uddevalla med anledning av larm om smällar vid lägenhetshus. Anmälare har befarat att detta skulle varit skottlossning, framhåller myndigheten.

Flera polispatruller har anlänt till platsen. Det finns inga uppgifter om personskador vid 18.30-tiden.

– Polis är på plats med ett större antal resurser för att klarlägga vad som skett. Ingen uppgift om att någon ska vara skadad, skriver polisen.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Spärrat av området

Det är inte fastställt vad som orsakat smällarna. 

– Det är lite för tidigt för att gå in på det. Vi har spärrat av en bit kring fastigheten, säger polisens presstalesperson Adam Isaksson Samara till Aftonbladet. 

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


ILSKNA KRAVET: ”Be om ursäkt till svenska folket”

2025 11 26

Socialdemokraternas arbete i sociala medier via dotterbolaget AiP Media fortsätter att skapa debatt.

Detta efter att TV4 berättat att partiet via mediebolaget driver flera sociala mediekonton där det inte tydligt framgår att Socialdemokraterna står bakom innehållet.

Rapporteringen har bland annat fått Moderaterna att reagera. Flera M-företrädare hävdar att S medvetet döljer vilka som finansierar verksamheten.

Nu kräver Moderaterna att frågan ska tas upp i Europaparlamentet.

– Det är mycket möjligt att det här bryter mot EU-lag. Vi har en lag som rör politisk reklam och där ska man inte ha falska avsändare, säger Moderaternas EU-parlamentariker Tomas Tobé till SVT Nyheter.

”Be om ursäkt till svenska folket”

Tobé kräver även en ursäkt av Socialdemokraterna.

Ursäkten ska riktas till hela svenska folket, anser M-politikern.

– De borde be om ursäkt till svenska folket och de borde sluta med den här trollfabriken. Inget parti borde försöka lura väljarna på det sätt som har avslöjats, säger han till kanalen.

Svarar på kritiken

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson (S) har svarat på kritiken.

Hon slår tillbaka mot anklagelserna.

– Det är ju inte vi socialdemokrater som driver kontona. Det är de som är ansvariga för materialet och innehållet på kontona på samma sätt som de är ansvariga utgivare för tidningen, säger hon till Expressen.

S-ledaren slår också tillbaka mot påståendena om att partiet driver en ”trollfabrik”.

– Ingen har behövt gå undercover och arbeta sex månader för att få reda på de här kontona. Det är någonting som är öppet och transparent, säger hon med hänvisning till Kalla faktas avslöjande om att Sverigedemokraterna har drivit flera anonyma konton på sociala medier.

LÄS MER: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs 

”Kan finnas enskilda postningar”

Efter TV4:s granskning ska AiP Media se över sina rutiner.

Magdalena Andersson välkomnar beskedet.

– Det kan säkert finnas enskilda postningar som man kan ha synpunkter på. Eller det faktum att de hade publicerat någonting med ett konto som hade spridit annan olämplig information, säger hon till DN.

LÄS OCKSÅ: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen