Efterfrågad vara helt slutsåld – efter SMHI:s varningar

2024 01 30

Det gäller att ha framförhållning för att vara redo när SMHI går ut med skarpa varningar.

Vädervarningarna har duggat tätt under årets första veckor.

Har det inte varit extremkyla så har det varit kraftigt snöfall och hård vind.

Den senaste tiden har dock de allra skarpaste varningarna handlar om de omfattande översvämningarna i södra Sverige – som är värre än på 50 år.

– Vi har inte sett så här höga flöden sedan mätningarna började 1969, säger hydrologen Nina Bosshard från SMHI, till Sydsvenskan.

Helt slutsåld

Röd varning har de senaste dagarna legat stadigt för skånska Kävlingeån.

Hus har förstörts i vattnet som svämmat över gator, vägar och koloniområden i västra och mellersta delar av landskapet.

Och varningarna, och vädrets konsekvenser, har fått befolkningen att ta ordspråket “det finns inga dåliga väder, bara dåliga kläder” på största möjliga allvar.

En rusning har nämligen ägt rum till sport- och fritidsbutiker och nu är den hett eftertraktade produkten gummistövlar mer eller mindre helt slutsåld.

– Nej, det finns inte någonting alls i princip, framhåller personalen i en av butikerna till P4 Malmöhus när radiokanalen ringer runt.

Rusning till flera butiker

Det är inte första gången som vädret och vädervarningarna får svenska konsumenter att blixtagera.

Butikskedjan Clas Ohlson meddelade nyligen att byggfläktar, värmefläktar och andra värmprodukter ökat med flera hundra procent de senaste veckorna.

Bara något enstaka element fanns kvar i butikerna där hyllorna i övrigt ekat tomma.

Efter snösmockan och det efterföljande trafikkaoset på E22 skedde även en anstormning till bilbutiker för att handla på sig extra bilbatterier.

– Även starthjälp i övrigt, startkablar, startbooster, billaddare, torkarblad på det och spolarvätska. Det är hårdvaluta just nu, sade exempelvis Hans Hedlund, butikschef på en bilbutik i Borås, till SR.

Varningen nedgraderad

Natten till tisdagen har SMHI nedgraderat sin röda varning vid Kävlingeån till orange varning.

Det råder dock fortsatt kraftiga flöden nedströms Vombsjön med hög risk för översvämningar på grund av snösmältning och nederbörd.

Varningen gäller tills vidare.

Foto: S. Clarke

Text: Redaktionen


3 aug 2026

Chockfaktura på väg – blir ”hemskt dyrt” för hushållen

2026 08 03

Elpriserna skjuter i höjden.

I juli var de dubbelt så dyra jämfört med samma period förra året.

Nu kommer nästa smäll för hushållen.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en kommentar till Expressen.

Enligt experten behöver hushållen stålsätta sig inför prisökningar på mellan 30 och 40 procent i höst jämfört med föregående år. 

Hemberg flaggar för att det kan bli "hemskt dyrt" för många hushåll. För villaägare kan det innebära flera tusen kronor i ökade kostnader.  

– Det kan innebära 1 500 kronor extra i oktober och sedan fortsätta under hösten. Man får hoppas att folk har tänkt på att de har haft billiga elräkningar under sommaren och sparat pengarna till hösten, säger han till tidningen.

Flera förklaringar

Den kommande prissmällen förklaras av flera faktorer. Hemberg pekar bland annat på ovanligt låga nivåer i vattenmagasinen, driftstörningar i kärnkraftverk och krisen i Mellanöstern.

–  Kärnkraften kommer tillbaka, så den är vi inte oroliga för. Men om vattenmagasinen inte fylls på och Hormuzkrisen inte löser sig kommer den att hänga kvar under vintern, säger han till Expressen.

ANDRA LÄSER: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Omvänt läge på elmarknaden

Under sommaren har elmarknaden förändrats i Sverige. Elen är som billigast på dagen i stället för på natten.

Kunder som har elavtal med kvart- eller timpris kan spara tusenlappar genom att flytta sin elanvändning till de billigare timmarna, uppger Rasam Sheibeh, energi- och klimatrådgivare vid Sollentuna kommun.

Han uppmanar även hushållen att se över sina elavtal.

– Det är viktigt att jämföra vilket avtal och vilket bolag man har valt, för att vara säker på att man har det rätta, säger Sheibeh till SVT Nyheter.

Att anpassa sin elförbrukning är dock lättare sagt än gjort. Många befinner sig på jobbet när elpriset är som lägst mitt på dagen.

– I och med att vi får mer icke planerbar produktion i nätet och större prisvariation så kan du tjäna mer om du är flexibel. Då får man ställa sig frågan: kan och vill jag vara det? säger Elföretagens elmarknadsanalytikern Magnus Thorstensson till DN.

LÄS OCKSÅ: Oljepriset faller 

Foto: M Lis

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen