Efter snökaoset – SMHI erkänner misstag

2024 01 18

Under gårdagen drog ett kraftigt snöoväder in över Sverige.

SMHI gick ut med nio vädervarningar.

Men ingen varning utfärdades för hela Skåne.

Ett misstag, enligt SMHI.

Väderinstitutet uppger att en felprognos gjorde att man endast utfärdade en gul varning för delar av Skåne.

Egentligen borde varningen varit orange, den näst högsta på SMHI:s skala.

Det säger väderinstitutets meteorolog Marie Staerk till P4 Malmöhus.

– Vi trodde inte att det skulle bli några direkta konsekvenser, men nu blev det en felprognos i och med att det kom betydligt större snömängder i området än vad våra prognoser visade.

Uppdaterade inte varningen

Skåne påverkades i stora drag av onsdagens snöoväder.

Under dagen inträffade flera trafikolyckor.

Det blev trafikstopp på både E6:an och E22.

På E22 mellan Kristianstad och Hörby blockerade minst två lastbilar trafiken. De kunde inte köra vidare på grund av det besvärliga väglaget.

Trots trafikkaoset valde SMHI att inte gå ut med en varning i efterhand.

– När vi tittar tillbaka på situationen så var det ett väldigt snabbt förlopp. Det var därför som vi inte gick ut med någon varning när det hände. Det (snöovädret) passerade så pass snabbt, säger Marie Staerk till radion.

Snöovädret drar vidare

Det intensiva lågtrycket som igår drog in över landet, har under torsdagen fortsatt resulterat i kraftigt snöfall och blåsigt i delar av Norrland. 

 Besvärligast har läget varit längs Norrlandskusten från Hudiksvall förbi Skellefteå. 

– Under dagen mattas dock snöfallet av och vinden avtar. Natt mot fredag drar moln och snöfall bort mot Finland, framhåller SMHI.

På fredag och lördag väntas kallt och ganska klart väder med vintersol i stora delar av landet. Över Götaland ser dock ett lågtryck ut att dra in under andra halvan av fredagen med mildare luft.

– Främst i Skåne kan det bli besvärligt med blåst, större snömängder och runt 0 grader. Tidvis kan det då bli inslag av regn med även ishalka som följd, uppger SMHI.

Foto: J. Rosen

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 21

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen