Efter Rysslands besked – nytt land ska öva med kärnvapen

2024 05 07

Under måndagen meddelade Ryssland att man kommer genomföra en militärövning med taktiska kärnvapen.

Landets flygvapen och flotta ska delta i övningen, som ska testa de ryska styrkornas beredskap när det kommer till att använda kärnvapen i strid.

Nu kommer ett nytt besked om övningen. 

På tisdagen meddelar Reuters att de ryska styrkorna kommer få sällskap av soldater från ett annat land.

Diktaturen tillika ryska lydstaten Belarus kommer göra Ryssland sällskap, uppger nyhetsbyrån med hänvisning till ryska medier.

I samma veva meddelar den belarusiska militärledningen att man inlett en omedelbar inspektion av landets kärnvapen, som Belarus fått levererade av Ryssland.

– President Alexandr Lukasjenko har beordrat en överraskningsinspektion av styrkorna som ansvarar för sådana vapen. Under inspektionen kommer samtliga delar att inspekteras – från planering och förberedelser till användning av taktiska kärnvapen, säger Belarus försvarsminister Viktor Khrenin enligt Reuters.

”Dussintals kärnvapen”

I april uppgav Belarus diktator Alexandr Lukasjenko att "dussintals" ryska taktiska kärnvapen har utplacerats i Belarus, i enlighet med det avtal den belarusiske ledaren och Rysslands diktator Vladimir Putin tillkännagav förra året.  

Lukasjenko har även meddelat  att han flyttat flera bataljoner från Vitebsk-regionen, som gränsar till Ryssland, till landets västra gränser, som delas med Ukraina och Polen.

Detta eftersom risken för en eskalering mellan Belarus och Ukraina”ganska stor”, enligt diktatorn. 

– 120 000 ukrainska soldater har utplacerats vid gränsen, framhöll Lukasjenko i april och tillade:

– Vi kommer att svara om någon sätter sin fot inom våra gränser.

Ukraina: ”Inget nytt”

Ukraina har kommenterat den rysk-belarusiska kärnvapenövningen, som kommer att äga rum i södra Ryssland. 

– Det ändrar ingenting. Utpressning genom kärnvapen är något som Putins regim ständigt sysslar med, säger en talesperson för Ukrainas militära underrättelsetjänst enligt Reuters.

Foto: 

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen