JUST NU: Polisens uppmaning till svenska folket efter nytt passkaos

2022 05 19

Polisen uppmanar utlandssemestrande svenskar att ansöka om nationellt ID-kort istället för pass.

Många svenskar över hela landet har frustrerats över de extremt långa köerna för att förnya sitt pass under inledningen av året.

Polisen har samordnat för att förkorta väntetiderna, men nu har fått oväntade leveransproblem som skapar nytt passkaos, rapporterar Dagens Nyheter.

Väntetiden kan fördubblas

Anledningen är att en maskin i Finland, där passen tillverkas, har gått sönder.

– Från det att du har varit hos oss på en passexpedition så tar det normalt 20 dagar att få passet. Nu tror vi att det kommer att fördubblas innan man fått ordning på maskinen, säger Per Engström, nationell kommenderingschef för den särskilda händelsen Pass, till tidningen.

Bättre än befarat

Den papperstillverkande maskinen ska ha gått sönder för en vecka sedan, men det kunde ha slutat betydligt värre.

Inledningsvis fruktade man att tillverkningen skulle behöva pausas i två månader, men tack vare nya reservdelar ska den lagas till nästa vecka.

Uppmaningen: Välj ID-kort

Det går inte att förutse tillverkningstiden, men myndighetens uppskattning är att det inte bör ta mer än 40 dagar. På grund av de nya passbesvären uppmanar Polisen ändå alla som planerar att resa inom EU att välja nationellt ID-kort före pass. 

“Billigare och snabbare”

–  Det är både billigare och går snabbare, bara fem dagar. Och ju fler som tar ID-kort desto fler som behöver pass kan få ett pass. Det är på så sätt en solidaritetshandling också, säger Per Engström till DN.

Utreder på plats

Polismyndigheten meddelar på sin hemsida att en delegation har rest till Finland för att utreda problemet och försöka skynda på processen. 

– Polismyndigheten driver på hårt för att se till att företaget fullgör avtalet. Parallellt fortsätter arbetet inom myndigheten med att öka antalet tillgängliga tider. Det arbetet ser vi nu också resultat av och på flera håll i landet ökar nu antalet tillgängliga tider, framhäver myndigheten i ett pressmeddelande.

En följetong

Passkaoset har varit en följetong under hela 2022. Många vill förnya sina pass efter att reserestriktioner lättat då smittspridningen av Covid-19 minskat men kan behöva vänta flera månader på att få en ledig tid.

Fördelar om resurser

Polisen har på flera håll i landet försökt dra ned på kötiderna. I april inledde myndigheten en nationell särskild händelse för att fördela om resurserna hos polisen, rapporterar Sveriges Radio.

Bland annat ska hanteringen dubbleras genom längre öppettider på passexpeditonerna och enklare brott kan komma att nedprioriteras under en period för att avsätta fler resurser.

Foto: S. Rios

Text: Redaktionen


Extrem väderhändelse – forskare slår larm

2025 05 02

En ”exceptionell värmebölja” har drabbat Mellanöstern och stora delar av Asien.

Ovanligt många värmerekord har noterats i områdena, rapporterar vädertjänsten Klart.

Enligt Klart har värmerekord noterats i bland annat följande länder:

  • Saudiarabien (kusten vid Dammam): 47,6 °C – extremt högt även i inlandet.
  • Iran (Khvormuj): 46,1 °C – nationellt värmerekord för april.
  • Afghanistan (Zabol): 44,7 °C – station vid gränsen mot Iran mätte nytt rekord för april.
  • Turkmenistan (Sarahs/Bayramaly): 43,3°C – nationellt värmerekord för april.
    Samt minst 27,0 °C – landets varmaste aprilnatt som uppmätts.
  • Förenade Arabemiraten (Tawiyen, Fujirah): minst 32,5 °C – varmaste aprilnatten som uppmätts.
  • Uzbekistan (Tamdy): minst 28,9 °C – varmaste aprilnatten som uppmätts i landet.
  • Kazakstan (Testy): minst 23,0 °C – landets högsta notering för en aprilnatt.
  • Kyrgyzstan (Bishkek): minst 20,3°C – första tropiska natten som uppmätts i landet någonsin.
  • Sibirien (Chemal): minst 17,0 °C – rekordvarmt för en natt i april i Altaj-

Forskare slår larm

Nu varnar forskare för att värmeböljor blir alltmer intensiva runt om i världen. De extrema väderhändelserna drivs på av den globala uppvärmningen.

– Studier visar att tidiga värmeböljor blir både vanligare, längre och mer intensiva med klimatförändringarna, rapporterar Klart.

Utvecklingen innebär stora utmaningar, särskilt för redan utsatta samhället.

Forskare varnar i synnerhet för tre allvarliga konsekvenser, enligt vädertjänsten:

- Vattenbrist och torka: Mellanöstern är redan världens mest vattenstressade region. Klimatförändringar förvärrar detta genom att öka både temperaturer och torrperioder, vilket snabbare urholkar redan begränsade vattenresurser . Högre avdunstning i kombination med minskad nederbörd hotar dricksvattenförsörjning och jordbruk.

- Hälsorisker: Tidiga värmeböljor under våren kan vara extra farliga eftersom människor och djur inte hunnit vänja sig. Särskilt utsatta är riskgrupper som äldre, barn och kroniskt sjuka.

- Matförsörjning: Jordbruket och livsmedelsproduktion påverkas negativt - grödor kan förstöras av värme och torka, vilket hotar matförsörjningen i regioner som redan är utsatta.

 LÄS MER: Forskare slår larm: Enorm klimatförändring kan inträffa 2027

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


Ryanair sätter in direktflyg från Sverige – till ny semesterfavorit

2025 05 02

Charmigare än Madrid och mindre hektiskt än Barcelona.

Så beskrivs spanska Valencia av resemagasinet Vagabond.

År 2022 kammade stadspärlan vid Medelhavet hem ett av EU:s två pris för smart turism och förra året utsågs staden till Europas miljöhuvudstad.

Resmålet har de senaste åren seglat upp som en ordentlig utmanare till de mer klassiska turistmålen.

Och det har inte gått flygbolaget Ryanair obemärkt förbi.

Från och med 1 maj öppnar lågprisbolaget nämligen en direktlinje mellan Sverige och den spanska kuststaden, meddelar Visit Valencia.

"Slipp överturismen"

Den som åker till Valencia kommer knappast att behöva gå sysslolös. Det finns trånga medeltida gränder med tapasbarer, stränderna är alltid nära samtidigt som du kan njuta av såväl klassisk som modern arkitektur, understryker Vagabond.

Däremot slipper du trängseln och överturismen.

– Valencia har allt det som finns i den katalanska huvudstaden. Fast i mindre skala och i lugnare tempo, framhåller tidningen.

LÄS MER: Ryanair hotar Donald Trump

Direkt från Arlanda

Flygen kommer att gå från Stockholm Arlanda med avgångar varje måndag och torsdag.

Resan tar drygt tre timmar.

– Perfekt för en långhelg eller en längre semester fylld av kultur, sol och gastronomi, menar Visit Valencia.

Just våren och sommaren  anses vara en särskilt lämplig tid på året att besöka den spanska östkusten, eftersom det då pågår flera festivaler med musik, mat och konst i Valencia

Legendariskt matkrig

En av de mest traditionsrika händelserna i sommar är det legendariska tomatkriget “La Tomatina” den 27 augusti.

Tusentals människor deltar då i vad som beskrivs som världens största matkrig.

– Ett unikt evenemang som lockar besökare från hela världen, understryker Visit Valencia.

Under våren pågår även det lite lugnare firandet av Virgen de los Desamparados, Valencias skyddshelgon.

I år uppmärksammas evenemanget särskilt eftersom det är 100 år sedan Jungfruns kröning.

LÄS MER: Grundlurad på Booking.com – alla kunder varnas

Foto: P. Gravity

Text: Redaktionen