Efter Nobelfestnobben – SD agerar

2022 12 09

Ännu en gång fick  Jimmie Åkesson (SD) nobben till Nobelfesten – nu agerar partiet.

Nobelstiftelsen valde även 2022  att inte bjuda in Sverigedemokraternas partiledare till den prestigefyllda festen.

Nu kräver SD i Stockholms stad förändring, rapporterar Dagens Nyheter.

– Det landar inte så bra att gång på gång diskriminera ett riksdagsparti som har stöd av 20 procent av befolkningen, säger gruppledaren Gabriel Kroon (SD).

Vill ändra reglerna

Bakgrunden till att inte bjuda in SD-ledaren, som inte varit välkommen sedan partiet kom in i riksdagen 2010, är enligt Nobelstiftelsen av respekt för “vetenskap, kultur, humanism och internationalism”.

En anledning som SD inte köper, och som nu kräver att Stockholm stad ändrar reglerna för lokalen Blå hallen där Nobelfesten äger rum.

I partiets förslag vill man förbjuda möjligheten att utesluta enskilda riksdagspartier med motiveringen att Nobelstiftelsen är en samhällsunderstödd organisation.

– Det handlar i princip om att man får offentligt stöd och hyr Blå hallen: då ska man behandla alla partier likadant, säger Gabriel Kroon till DN.

Inte hoppfulla

SD:s gruppledare är dock inte särskilt hoppfull, då kommunen styrs av de rödgröna partierna. Stockholms stads finansborgarråd, Karin Wanngård (S), är mycket riktigt inte heller intresserad av förslaget att ändra reglerna.

– Jag har full förståelse för att Nobelstiftelsen väljer att bjuda in gäster som delar deras grundläggande värderingar om alla människors lika värde. Stockholms stad har redan i dag ett regelverk för uthyrning av lokaler i Stadshuset. Jag ser ingen anledning att ändra på det, säger hon till tidningen och får medhåll från Liberalernas oppositionsborgarråd Jan Jönsson.

Portades i oktober

Beskedet om att porta Jimmie Åkesson från festen kom redan i oktober.

– Nobelstiftelsens styrelse har i år inte sett någon anledning att ompröva sitt tidigare beslut att inte bjuda in Sverigedemokraternas partiledare till Nobelfestligheterna. Nobelpriset vilar på en respekt för vetenskap, kultur, humanism och internationalism. Den respekten ligger även till grund för de insatser som firas och uppmärksammas när Nobelpristagare och gäster från hela världen bjuds in till Nobelprisutdelningen och banketten den 10 december, framhöll stiftelsen i ett pressmeddelande.

“En tråkig fest”

Huvudpersonen själv verkar dock inte ha tagit särskilt illa upp. Igår betonade att han hellre klappar katten och vattnar blommorna än att gå på den stora tillställningen.

– Personligen bryr jag mig inte. Det verkar vara en rätt så tråkig fest som jag gärna slipper, säger Jimmie Åkesson till TV4.

“Borde fundera”

SD-ledaren blev därefter mer allvarsam och betonade att det går att se beslutet från ett bredare perspektiv.

– Här handlar det om en stor och viktig fest för Sverige. Man borde kanske fundera på vilka man bjuder in och inte bjuder in.

Foto: Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 07 24

Polisen går ut med en skarp varning för bedrägerisamtal.

Under den senaste tiden har polisen noterat en ökning av bedrägerisamtal.

Bedragarna använder sig av en återkommande metod – datorröster som låter som att de kommer från polisen.

Myndigheten går nu därför ut med en varning i syfte att förhindra fullbordade bedrägerier – som kan leda till att offer förlorar stora pengar.

Polisen varnar

Just nu ser polisen en ökning av antalet bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. 

Polisen understryker att de aldrig ringer med automatiserade röster.

Därför uppmanas alla som mottar den här typen av samtal att lägga på luren direkt för att undvika att bli bedragna.

Av olika skäl

Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller “Swedish Police Authority” och motiverar sina samtal med olika saker.

– Det kan exempelvis vara att id-kort har varit inblandat i ett brott eller att det finns en arresteringsorder, och att det tilltänkta offret är efterlyst, förklarar polisen.

Bedragaren uppmanar sedan personen att göra ett knappval för att kopplas till polisen.

Läs mer: Trump varnar Putin

“Lägg på luren”

Björn Seeth på polisens nationella bedrägericenter uppmanar alla som får samtalet att lägga på direkt.

– Det är ett tillvägagångssätt hos bedragarna som återkommer i lite olika former. Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren, säger han.

Kan förlora stora pengar

Bedrägerivågen fortsätter, och många svenskar har förlorat pengar till den besvärande trenden under de senaste åren.

Bedragarna utger sig ofta komma från pålitliga myndigheter eller företag för att vagga in det tilltänkta offret i en falsk känsla av trygghet.

Det är inte ovanligt att de försöker stressa personen i samtalet.

Såväl polisen som storbankerna har råd och tips om hur man på bästa sätt undviker bedragarnas försök.

Läs mer: Missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


25 jul 26

Enorma eldklot över Ryssland

2026 07 25

Stora eldklot lyser upp den ryska natthimlen.

Kraftiga explosioner och stora bränder rapporteras i flera ryska regioner.

En ny våg av ukrainska drönarattacker har slagit till, rapporterar Kyiv Independent.

Explosioner och bränder

Ukrainska drönare ska ha slagit mot lagerbyggnader och energiinfrastruktur i den ryska staden Belgorod under natten.

Enligt ryska myndigheter och sociala medier utbröt flera bränder efter attackerna, där bland annat logistiklager och energianläggningar ska ha träffats.

Filmer som spridits av boende i området visar kraftiga explosioner och stora lågor som lyser upp natthimlen.

Regionens myndigheter uppger att en byggnad för bostäder, en gasledning och okänd "kommersiell egendom" skadades i attacken.

Borgmästaren i Belgorod, Valentin Demidov, uppger att en person skadades och fördes till sjukhus.

– Tillförordnade guvernören i Belgorodregionen, Alexander Shuvaev, uppgav också att flera personer skadades i attackerna mot regionen. Han sade att räddningspersonal fortsatt arbetade med att släcka bränder runt om i staden Belgorod och att de skadade fick medicinsk vård, skriver tidningen.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Massiv brand i Rostovregionen

Samtidigt rapporteras även explosioner och omfattande bränder i Rostovregionen i södra Ryssland.

Boende i Rostov-na-Donu uppgav att de sett kraftig rök stiga över staden under natten.

Det är ännu oklart vilka mål som träffades i området.

Övervakningskanaler uppger samtidigt, med hänvisning till satellitbilder, att attacker kan ha riktats mot ett värmekraftverk i Belgorod samt en elektrisk transformatorstation.

Uppgifterna har dock inte kunnat verifieras av Kyiv Independent.

Sjätte natten i rad

Nattens händelser är en del av en längre serie ukrainska attacker mot rysk infrastruktur.

Enligt rapporter är detta den sjätte natten i rad som ryska lager och logistikcenter utsätts för attacker.

Ett av företagen som återkommande har drabbats är Wildberries – Rysslands motsvarighet till Amazon – vars lageranläggningar har attackerats vid flera tillfällen.

Under natten till igår träffades företagets logistikcenter i Sankt Petersburg, vilket beskrevs som en ovanlig attack mot Rysslands näst största stad.

– Det är viktigt att operationen också fortsätter mot den ryska logistiken, som förser ockupationsarmén med komponenter till drönare, navigationsutrustning och annan utrustning, sade Ukrainas president Zelenskyj i samband med attackerna.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen