JUST NU: Efter Lidl – nu agerar nästa matkedja

2023 03 23

Under gårdagen kom beskedet som många svenska hushåll har väntat på.

En rejäl sänkning av matpriserna väntas och det är Lidl som går i bräschen.

Livsmedelskedjan kommer att sänka priset på över hundra varor. Det handlar om varor som till exempel mjölk, kött och kött från ett 50-tal leverantörer.

De nya priserna kommer att ligga på i genomsnitt 11 procent lägre pris än  tidigare.

En del varor kommer att chocksänkas med upp till 32 procent.

Lidls besked har skapat svallvågor.

Nu väljer ytterligare en matkedja att sänka sina matpriser.

Kraftig prissänkning

Det handlar om Wolt Markets som finns i Stockholm och Örebro.

Från och med måndag den 27/3 genomför matkedjan en kraftig prissänkning på flera varor.

– Det handlar om matvaror och produkter som är speciellt riktade mot dem som dagens skenande livsmedelspriser slår hårdast mot: småbarnsfamiljer, framhåller matkedjan.

Hela sortimentet av blöjor sänks med 30 procent.

Priset på andra utvalda produkter, bland annat ägg, toalettpapper, diskmedel och makaroner sänks med 20 procent.

Dagens skenande livsmedelspriser är ett stort problem för många svenskar. Vissa grupper är mer utsatta än andra och vi ser dagligen vittnesmål från frustrerade och maktlösa konsumenter. 

– Från Wolt Markets sida vill vi vara med att bidra och ta vårt ansvar för göra våra städer till en bättre plats att leva i och därför genomför vi nu denna kraftfulla prissänkning som vi speciellt riktar mot småbarnsfamiljerna då de generellt sett har höga kostnader för livsmedel och andra matvaruprodukter, säger Joachim Schwartzbach, vd för Wolt Markets i Sverige. 

Två månader

Wolt Markets prissänkning pågår i två månader.

Exempel på varor som prissänks:

- Ägg 6-pack M/L Frigående - Stjärnägg

- Turkisk yoghurt naturell 10% 500g - Salakis

- Toalettpapper Maximeter Serla 4p

- Barista havredryck 1l - Garant

- Lättmargarin Omega 3 400g - Becel

- Kungsörnen Gammaldags Idealmakaroner 750g

- Mutti Finkrossade Tomater 400g

- Granola Natural Axa 500g

- Zeta Olivolja Extra Virgin Classico 500ml

- Colgate Tandkräm Total Whitening 75ml

- Grumme Diskmedel Natur 500ml

- Gunry Tvål Lemon Verbena 500ml

Fakta Wolt Markets

- Wolt Markets är handelsplattformen Wolts egna kedja av fysiska e-handelsbutiker.

- Butikerna erbjuder samma utbud som en vanlig livsmedelsaffär.

- Maten levereras hem till kunder efter beställning. Kunder kan även hämta upp maten i butiker.

- Wolt Markets finns idag representerade i Stockholm och Örebro, men planerar att expandera till fler svenska städer inom kort.

Foto: Wolf Market

Text: Redaktionen


Klassisk dryck plockas bort – butikskedjor säger nej

2025 05 09

Sveriges kanske mest klassiska läsk är numera en utmaning att hitta i butikerna.

Detta trots ett kraftigt uppsving för intresset de senaste månaderna.

"Valt att plocka bort"

Drycken det handlar om är Cuba Cola, klassikern från 1953 som även var Sveriges första cola på läskmarknaden. Först efter lanseringen kom den amerikanska bjässen Coca-Cola till svenska butiker.

Men idag är det få som erbjuder Cuba Cola i sortimentet.

Flera butiker har plockat bort kultläsken, rapporterar Dagligvarunytt.

– Vi gör allt vi kan för att hjälpa konsumenter att hitta Cuba Cola i butik. Dock har flera dagligvarukedjor valt att plocka bort Cuba Cola ur sortimentet på grund av tidigare låg rotation för Cuba Cola, säger Annika Svensson, chef för externa relationer på Spendrups som tog över läsken 2020, till tidningen.

Hon tillägger att man på grund av ovanstående behövt skära ned på sortimentsbredden.

– Cuba Cola finns i dag inte alltid i handeln i de förpackningar som konsumenter önskar – vilket såklart är beklagligt. Får vi förbättrade listningar hos kedjorna så har vi kapaciteten att lösa det. 

Vanlig missuppfattning

Trots sitt namn har Cuba Cola ingenting med landet Kuba att göra.

Syftet när läsken kom fram på 50-talet var att ge varumärket “en exotisk och internationell känsla”.

Det kändes trist med svensk cola, trots att den alltså är svensk. Borås Cola låter till exempel lite mindre spännande än Cuba Cola, framhåller företaget om namnet.

En annan vanlig missuppfattning är att drycken skulle ha kopplingar till vänsterpolitik.

– Nej, varumärket har inga kopplingar till politik oavsett läger. Däremot sägs det att många trodde att varumärket hade vänstersympatier under 70-talet med tanke på landet Kuba och dess politik, förklarar Cuba Cola.

Hade höga ambitioner

För fem år sedan köptes Cuba Cola upp av Spendrups. Ambitionen var då att “skaka om den svenska läskmarknaden och pigga upp svenska konsumenter”.

Cuba Cola är ett varumärke med stor potential, många känner till varumärket men få kanske vet att det var Sveriges första cola. I och med köpet av Cuba Cola vill vi varsamt förädla och utveckla denna nationalklenod till en modern klassiker, sade Anna-Stina Hallberg, då marknadschef och numera marknadsdirektör på Spendrups, i ett uttalande i samband med uppköpet 2020.

I samband med att bojkotter mot amerikanska varor fått uppmärksamhet under våren har ett nyfunnet intresse visat sig för drycken.

Läs mer här: “Explosionsartat intresse" för Cuba Cola – istället för Coca-Cola och Pepsi

Foto V. Caricatte resp S. Hamal

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 09

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen