JUST NU: Efter Lidl – nu agerar nästa matkedja

2023 03 23

Under gårdagen kom beskedet som många svenska hushåll har väntat på.

En rejäl sänkning av matpriserna väntas och det är Lidl som går i bräschen.

Livsmedelskedjan kommer att sänka priset på över hundra varor. Det handlar om varor som till exempel mjölk, kött och kött från ett 50-tal leverantörer.

De nya priserna kommer att ligga på i genomsnitt 11 procent lägre pris än  tidigare.

En del varor kommer att chocksänkas med upp till 32 procent.

Lidls besked har skapat svallvågor.

Nu väljer ytterligare en matkedja att sänka sina matpriser.

Kraftig prissänkning

Det handlar om Wolt Markets som finns i Stockholm och Örebro.

Från och med måndag den 27/3 genomför matkedjan en kraftig prissänkning på flera varor.

– Det handlar om matvaror och produkter som är speciellt riktade mot dem som dagens skenande livsmedelspriser slår hårdast mot: småbarnsfamiljer, framhåller matkedjan.

Hela sortimentet av blöjor sänks med 30 procent.

Priset på andra utvalda produkter, bland annat ägg, toalettpapper, diskmedel och makaroner sänks med 20 procent.

Dagens skenande livsmedelspriser är ett stort problem för många svenskar. Vissa grupper är mer utsatta än andra och vi ser dagligen vittnesmål från frustrerade och maktlösa konsumenter. 

– Från Wolt Markets sida vill vi vara med att bidra och ta vårt ansvar för göra våra städer till en bättre plats att leva i och därför genomför vi nu denna kraftfulla prissänkning som vi speciellt riktar mot småbarnsfamiljerna då de generellt sett har höga kostnader för livsmedel och andra matvaruprodukter, säger Joachim Schwartzbach, vd för Wolt Markets i Sverige. 

Två månader

Wolt Markets prissänkning pågår i två månader.

Exempel på varor som prissänks:

- Ägg 6-pack M/L Frigående - Stjärnägg

- Turkisk yoghurt naturell 10% 500g - Salakis

- Toalettpapper Maximeter Serla 4p

- Barista havredryck 1l - Garant

- Lättmargarin Omega 3 400g - Becel

- Kungsörnen Gammaldags Idealmakaroner 750g

- Mutti Finkrossade Tomater 400g

- Granola Natural Axa 500g

- Zeta Olivolja Extra Virgin Classico 500ml

- Colgate Tandkräm Total Whitening 75ml

- Grumme Diskmedel Natur 500ml

- Gunry Tvål Lemon Verbena 500ml

Fakta Wolt Markets

- Wolt Markets är handelsplattformen Wolts egna kedja av fysiska e-handelsbutiker.

- Butikerna erbjuder samma utbud som en vanlig livsmedelsaffär.

- Maten levereras hem till kunder efter beställning. Kunder kan även hämta upp maten i butiker.

- Wolt Markets finns idag representerade i Stockholm och Örebro, men planerar att expandera till fler svenska städer inom kort.

Foto: Wolf Market

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen