JUST NU: Efter Lidl – nu agerar nästa matkedja

2023 03 23

Under gårdagen kom beskedet som många svenska hushåll har väntat på.

En rejäl sänkning av matpriserna väntas och det är Lidl som går i bräschen.

Livsmedelskedjan kommer att sänka priset på över hundra varor. Det handlar om varor som till exempel mjölk, kött och kött från ett 50-tal leverantörer.

De nya priserna kommer att ligga på i genomsnitt 11 procent lägre pris än  tidigare.

En del varor kommer att chocksänkas med upp till 32 procent.

Lidls besked har skapat svallvågor.

Nu väljer ytterligare en matkedja att sänka sina matpriser.

Kraftig prissänkning

Det handlar om Wolt Markets som finns i Stockholm och Örebro.

Från och med måndag den 27/3 genomför matkedjan en kraftig prissänkning på flera varor.

– Det handlar om matvaror och produkter som är speciellt riktade mot dem som dagens skenande livsmedelspriser slår hårdast mot: småbarnsfamiljer, framhåller matkedjan.

Hela sortimentet av blöjor sänks med 30 procent.

Priset på andra utvalda produkter, bland annat ägg, toalettpapper, diskmedel och makaroner sänks med 20 procent.

Dagens skenande livsmedelspriser är ett stort problem för många svenskar. Vissa grupper är mer utsatta än andra och vi ser dagligen vittnesmål från frustrerade och maktlösa konsumenter. 

– Från Wolt Markets sida vill vi vara med att bidra och ta vårt ansvar för göra våra städer till en bättre plats att leva i och därför genomför vi nu denna kraftfulla prissänkning som vi speciellt riktar mot småbarnsfamiljerna då de generellt sett har höga kostnader för livsmedel och andra matvaruprodukter, säger Joachim Schwartzbach, vd för Wolt Markets i Sverige. 

Två månader

Wolt Markets prissänkning pågår i två månader.

Exempel på varor som prissänks:

- Ägg 6-pack M/L Frigående - Stjärnägg

- Turkisk yoghurt naturell 10% 500g - Salakis

- Toalettpapper Maximeter Serla 4p

- Barista havredryck 1l - Garant

- Lättmargarin Omega 3 400g - Becel

- Kungsörnen Gammaldags Idealmakaroner 750g

- Mutti Finkrossade Tomater 400g

- Granola Natural Axa 500g

- Zeta Olivolja Extra Virgin Classico 500ml

- Colgate Tandkräm Total Whitening 75ml

- Grumme Diskmedel Natur 500ml

- Gunry Tvål Lemon Verbena 500ml

Fakta Wolt Markets

- Wolt Markets är handelsplattformen Wolts egna kedja av fysiska e-handelsbutiker.

- Butikerna erbjuder samma utbud som en vanlig livsmedelsaffär.

- Maten levereras hem till kunder efter beställning. Kunder kan även hämta upp maten i butiker.

- Wolt Markets finns idag representerade i Stockholm och Örebro, men planerar att expandera till fler svenska städer inom kort.

Foto: Wolf Market

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 07 31

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


31 jul 26

Över 6 000 blixtnedslag – nytt åskoväder på väg in

2026 07 31

Mer regn och åska är på väg in.

Under natten slog omkring 6 000 blixtar ned över ett svenskt län.

Nu varnas boende för att ännu ett åskoväder kan dra in under morgonen och eftermiddagen.

Slog till under natten

Natten blev intensiv för många i Västerbotten när ett kraftigt åskoväder drog fram över länet.

Tusentals blixtnedslag registrerades och enligt uppgifter från väderövervakningen handlade det om omkring 6 000 nedslag.

– Det är mycket. I Sverige som helhet var det mer än 50 000, säger Johan Wiksten på SMHI, till SVT.

Åskan följdes av kraftiga regnskurar på flera håll och vädret har fått många att reagera på den intensiva aktiviteten.

I Vännäs hördes kraftiga smällar samtidigt som ett intensivt regn drog in över området.

– Det låter nästan som bomber. Min dotter ligger under sängen och vågar inte komma fram, berättade Mahdi Mohammadi, boende i Vännäs under torsdagskvällen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Mer åska på väg

Men ovädret är inte över.

Nu finns risk för ett nytt åskoväder som kan dra in över delar av norra Sverige under morgonen och eftermiddagen.

SMHI följer utvecklingen och varnar för att lokalt kraftiga skurar och åska kan förekomma.

Vädermyndigheten uppger att regn och skurar under morgonen och förmiddagen drar vidare norrut från Östersjölandskapen och östra Svealand.

– Över norra Sverige rör sig ett annat område med regn och skurar sakta norrut och efterhand spricker det upp söderifrån, uppger SMHI.

Ostadigt väder framåt

Även nästa vecka ser vädret ut att fortsätta vara ostadigt med växlande molnighet, skurar och perioder med regn på flera håll i landet.

SMHI beskriver väderläget som osäkert.

– Under tisdagen har vi en mer osäker väderutveckling då ett lågtryck närmar sig söderifrån och som skulle kunna ge en del regn över den södra halvan av landet för att sedan under onsdagen istället ge regn över den norra halvan, men detta är mycket osäkert och det skulle också kunna bli mycket mer begränsat med nederbörd dessa dagar.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen