Efter Erdoğans krav – ny aktion i Sverige

2023 02 01

Flera koraner har hittats skändade och utspridda i Ronneby.

Bland annat har en med texten ”Dö svin” hittats på en busshållplats, rapporterar SVT Blekinge.

–  Ingen ska behöva känna sig otrygg i Ronneby. Man får inte låta känslorna ta över, men vi blir såklart ledsna. Koranen är helig för oss och den är vår vägledning i livet, säger Gudlaug Hilmarsdottir, kontaktperson för islamiska föreningen i Ronneby, till SVT Nyheter.

Flera böcker

Hon berättar att totalt tre skändade koraner har hittats i kommunen.

I en koran fanns texten ”Dö svin”.

En annan hade klottrats med röd färg inuti.

– Det verkar vara ganska slumpmässigt utvalda verser. Men det känns som ett stort hot att det står så på framsidan. Jag vet inte vad tanken bakom det är. Vi känner inte vrede, men vi blir såklart väldigt ledsna, säger Gudlaug Hilmarsdottir till tv-kanalen.

Händelsen kommer att anmälas till polisen.

Kort efter Erdogans nya krav

De skändade koranerna hittades kort efter att Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan ställt ett nytt krav för att godkänna den svenska Natoansökan.

Presidenten kräver att förstörelse av koranen förbjuds i Sverige.

– Min heliga bok, Koranen, brändes och förstördes. Så länge ni tillåter det här kommer vi inte säga ja till erat tillträde i Nato, säger Erdogan enligt nyhetssajten TRT World.

Statsministerns uppmaning

På tisdagskvällen höll statsminister Ulf Kristersson (M) en pressträff med anledningen av det säkerhetspolitiska mötet mellan samtliga partiledare för riksdagspartierna.

Kristersson underströk att de senaste protesterna mot Turkiet har skadat Sverige.

Statsministern meddelade att det finns krafter som vill skada Sverige och att säkerhetsläget är allvarligt.  

– Grupper och individer som genomför dessa blir nyttiga idioter för krafter som vill Sverige illa. Utländska aktörer har utnyttjat manifestationerna i Stockholm för att elda på stämningen på ett sätt som är direkt skadligt för svensk säkerhet, sa Kristersson.

Mikael Tofvesson, avdelningschef för operativa avdelningen på Myndigheten för psykologiskt försvar, deltog även på pressträffen.

Han konstaterade att hotbilden mot Sverige är allvarligare än tidigare.

Tofvesson varnar för att utländska aktörer försöker sprida idén om att Sverige är ett legitimt mål för terroristdåd.

– Utöver de generella reaktionerna som vi har sett i omvärlden där folk har varit upprörda över bland annat koranbränningen ser vi att samma utländska aktörer, som var aktiva under LVU-kampanjen och påskkravallerna, sprider hat, hot och desinformation rörande svensk rättssäkerhet och hur vårt samhälle fungerar. 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 26

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemangets.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen