Efter Erdoğans krav – ny aktion i Sverige

2023 02 01

Flera koraner har hittats skändade och utspridda i Ronneby.

Bland annat har en med texten ”Dö svin” hittats på en busshållplats, rapporterar SVT Blekinge.

–  Ingen ska behöva känna sig otrygg i Ronneby. Man får inte låta känslorna ta över, men vi blir såklart ledsna. Koranen är helig för oss och den är vår vägledning i livet, säger Gudlaug Hilmarsdottir, kontaktperson för islamiska föreningen i Ronneby, till SVT Nyheter.

Flera böcker

Hon berättar att totalt tre skändade koraner har hittats i kommunen.

I en koran fanns texten ”Dö svin”.

En annan hade klottrats med röd färg inuti.

– Det verkar vara ganska slumpmässigt utvalda verser. Men det känns som ett stort hot att det står så på framsidan. Jag vet inte vad tanken bakom det är. Vi känner inte vrede, men vi blir såklart väldigt ledsna, säger Gudlaug Hilmarsdottir till tv-kanalen.

Händelsen kommer att anmälas till polisen.

Kort efter Erdogans nya krav

De skändade koranerna hittades kort efter att Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan ställt ett nytt krav för att godkänna den svenska Natoansökan.

Presidenten kräver att förstörelse av koranen förbjuds i Sverige.

– Min heliga bok, Koranen, brändes och förstördes. Så länge ni tillåter det här kommer vi inte säga ja till erat tillträde i Nato, säger Erdogan enligt nyhetssajten TRT World.

Statsministerns uppmaning

På tisdagskvällen höll statsminister Ulf Kristersson (M) en pressträff med anledningen av det säkerhetspolitiska mötet mellan samtliga partiledare för riksdagspartierna.

Kristersson underströk att de senaste protesterna mot Turkiet har skadat Sverige.

Statsministern meddelade att det finns krafter som vill skada Sverige och att säkerhetsläget är allvarligt.  

– Grupper och individer som genomför dessa blir nyttiga idioter för krafter som vill Sverige illa. Utländska aktörer har utnyttjat manifestationerna i Stockholm för att elda på stämningen på ett sätt som är direkt skadligt för svensk säkerhet, sa Kristersson.

Mikael Tofvesson, avdelningschef för operativa avdelningen på Myndigheten för psykologiskt försvar, deltog även på pressträffen.

Han konstaterade att hotbilden mot Sverige är allvarligare än tidigare.

Tofvesson varnar för att utländska aktörer försöker sprida idén om att Sverige är ett legitimt mål för terroristdåd.

– Utöver de generella reaktionerna som vi har sett i omvärlden där folk har varit upprörda över bland annat koranbränningen ser vi att samma utländska aktörer, som var aktiva under LVU-kampanjen och påskkravallerna, sprider hat, hot och desinformation rörande svensk rättssäkerhet och hur vårt samhälle fungerar. 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 03

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen