JUST NU: Efter Bidens attack – Kreml svarar presidenten

2022 03 17

– Jag tycker att han är en krigsförbrytare.

Det sade amerikanska presidenten Joe Biden till ABC News, när han en reporter frågade honom om han var redo att stämpla den ryska diktatorn Vladimir Putin som en krigsförbrytare.

Gick tillbaka

När han fick frågan för första gången svarade han ”nej”, enligt ABC News.

Men efter en liten stund cirkulerade president Biden tillbaka till reportern som ställt frågan och bad henne att upprepa den. Då var Bidens svar glasklart.

– Jag tycker att han är en krigsförbrytare.

Det är första gången Biden kallar Putin för en krigsförbrytare sedan Rysslands oprovocerade anfallskrig inleddes.

Kreml svarar

Den ryska regeringen har kommenterat president Bidens uttalande.

– En oacceptabel och oförlåtlig retorik, säger Kremls talesperson Dimitrij Peskov.

Joe Biden, hans son Hunter och elva andra högt uppsatta amerikaner är sedan tidigare omfattade av ett inreseförbud till Ryssland. Det fastslog Kreml i tisdags.

Expert: Relationen är frostigare än någonsin

– En efter en sätts diplomatiska broar mellan USA och Ryssland i brand.

Det skriver BBC:s nordamerikanska expert Anthony Zurcher.

Han framhäver att Bidens uttalande kommer att försvåra framtida samarbetet mellan presidentens administration och Kreml. Zurcher utvecklar sitt resonemang:

– Varje eftergift eller förhandlat avtal, oavsett ämne, kommer att bjuda in till repliken: Hur kan man umgås med en kriminell?

Erkänner den nya verklighetens ordning

Anthony Zurcher skriver att Biden kanske helt enkelt erkänner en ny verklighet. Världens politiska ordning har förändrats och att det är oåterkalleligt.

– Det finns ingen återvändo till hur saker och ting var, konstaterar Zurcher.  

Bombade teater

Joe Bidens utspel kommer kort efter att rysk militär bombat en teater i den belägrade hamnstaden Mariupol. Ukrainas parlament har skrivit på Twitter att 1 200 människor tog skydd i byggnaden som totalförstördes. Det finns ännu inga uppgifter om dödade eller skadade efter attacken.

Foto: The White House resp President of Russia

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 30

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


30 jul 26

Kraftig brand rasar i Sverige – helikoptrar i luften

2026 07 30

En kraftig skogsbrand rasar utanför Surahammar i Västmanlands län.

Flera enheter från räddningstjänsten har larmats till platsen, inklusive två brandhelikoptrar.

Spridningsrisken är stor på grund av det torra vädret.

–  Det är en kraftig brand. Det verkar också som att en lada har brunnit, säger SOS alarms teamledare Agneta Gustafsson till TV4.

Räddningstjänsten uppger att branden inte är under kontroll.

– Det ser ut som att det är viss spridningsrisk till en stuga eller bostadshus i närheten, säger Gustafsson till TV4.

Dubbla bränder 

Senare under dagen kommer rapporter om ytterligare en skogsbrand. En yta på 100 kvadratmeter brinner på en udde i skogen utanför Stjärnvik nordöst om Skinnskatteberg, rapporterar SVT:

– Man åker ut med båt för att lägga ut en pump. Man håller på att isolera udden för att det inte ska sprida sig längre in, säger Agneta Gustafsson till kanalen. 

Extremt stor risk

SMHI har varnar för att risken för skogsbränder är mycket stor i Götaland, Svealand och södra delar av Norrland.

I södra Sverige bedöms risken som ”extremt stor” på vissa platser.

Anders Edstam, enhetschef på Myndigheten för civilt försvar (MCF), uppger att Sveriges beredskap är god. 

– Räddningstjänsterna har 900 brandstationer med nästan 3 500 anställda som står i beredskap för att rycka ut, säger han till Aftonbladet.

Uppemot tio brandhelikoptrar finns utplacerade i länen som löper störst risk för skogsbränder.

Anders Edstam konstaterar att beredskapen är bättre i dag än under sommaren 2018, då en intensiv värmebölja  ledde till en utbredd torka och massiva skogsbränder.

– Både svensk räddningstjänst och staten har blivit bättre på att hantera skogsbränder, för man gjorde stora lärdomar. År 2018 gick det inte bra, det kan vi alla vara överens om, säger han till tidningen.   

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Sommaren 2018

Under den rekordvarma sommaren 2018 skakades Sverige av omfattande skogsbränder.

Skog motsvarande 35 700 fotbollsplaner brann ner i Sverige.

Flera orter fick evakueras och Sverige fick ta hjälp av ett tiotal länder för att släcka bränderna.

Totalt skadades 9 500 hektar skog av ett värde på 300 miljoner kronor, uppger SvD.

LÄS OCKSÅ: Sportbilsjätte slår omsättningsrekord

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen