JUST NU: Ebba Buschs ukrainska klänningkupp utanför ryska ambassaden

2022 04 29

Kristdemokraternas partiledare drog på sig en ukrainsk klänning och poserade med ukrainska flaggan utanför ryska ambassaden.

På sin egen Instagramsida visar KD-ledaren upp en ny klänning. Men det är inte vilken klänning som helst – och bilderna är framför allt inte tagna var som helst.

Ebba Busch har nämligen iklätt sig en klänning skapad av den ukrainska designern Ivan Frolov, och tillsammans med en ukrainsk flagga fotograferades hon utanför den ryska ambassaden i Stockholm.

“Symbol för Ukrainas frihet”

I sitt inlägg på Instagram skriver hon uppskattande om Ivan Frolovs arbete för HBTQ-personers rättigheter i Ukraina.

– Frolov är ett av många exempel på att mode kan användas för att lyfta viktiga frågor. Hans kläder blir en symbol både för Ukrainas frihet och hans viktiga kamp vad gäller mänskliga rättigheter och HBTQ-personers rättigheter, som är på tillbakagång i flera europeiska länder, meddelar Ebba Busch.

“Kamp för sina liv”

Hon framhäver även hur Kyiv idag är en helt annan stad än före den ryska invasionen.

— Idag är Kyiv trasigt och härjat av ryska bomber. Och Frolov, tillsammans med andra ukrainska organisationer och medborgare, för en kamp för sina liv och sin frihet.

Vill skicka vapen

Ebba Busch har tidigare varit tydlig med att hon vill se att Sverige aktivt hjälper Ukraina genom att skicka vapen till det krigsdrabbade landet.

– Genom att öka den ukrainska motståndskraften så pressar vi också fram en diplomatisk lösning på detta och fredsförhandlar, säger hon till Svenska Dagbladet.

“Mer nytta för Ukraina”

För en dryg månad sedan inkom Ukraina med en lista till Sverige som innehöll de vapen som landet anser sig behöva i kriget. Bland annat ingick luftvärnssystem och pansarskott, enligt Dagens Industri.

– Som vi bedömer så kan vi avvara pansarskott, det börjar ta slut för dem. De behöver NLAW:s pansarvärnsvapen, men också Carl Gustaf-gevären. Det finns ungefär 2 000 som kommer avvecklas inom hemvärnet. De gör betydligt mycket mer nytta för att hjälpa våra vänner i Ukraina, sade Mikael Oscarsson, försvarspolitisk talesperson i KD, då till tidningen.

Två månader av krig

Kriget i Ukraina har nu pågått i mer än två månader.

De senaste beskeden från FN är att man ska dubbla sina försök att rädda liv i landet. 

– Mitt meddelande är enkelt: vi kommer inte att ge upp, framhäver FN:s generalsekreterare António Guterres på Twitter efter sitt besök i Kyiv.

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


08 okt 26

UPPGIFTER: C presenterar plan för ny regering

2026 10 08

På fredag träffas de rödgröna partierna för ett första möte efter valet.

Mötet, som äger rum på initiativ av Centerpartiet, kommer att hållas på Högberga gård i Lidingö.

Utöver MP, V och S har även externa aktörer bjudits in. Det handlar bland annat om företrädare för näringslivet, fackförbund och andra samhällsviktiga aktörer. Syftet med mötet är enligt Centern att få en “gemensam lägesgenomgång” av vilka samhällsutmaningar som ligger framför en kommande regering.

Men partiet ser samtidigt mötet som ett första steg mot att ta fram ett gemensamt sakpolitiskt program för en S-ledd regering, rapporterar TV4 med hänvisning till flera källor inom Centerpartiet.

– Det är en flerstegsraket. Men just nu är vi tidigt i den processen, säger en källa till kanalen.

Tre steg

Lidingömötet pekas ut som det första steget i Centerpartiets plan.

Nästa steg är att diskutera lösningar på de samhällsproblem som identifieras under det inledande mötet. Därefter är tanken att partierna tillsammans ska förhandla fram sakpolitik, uppger TV4.

C-företrädarna räknar dock med att svårigheter kan uppstå redan under det första steget, när de fyra partierna ska enas om en gemensam problembild.

–  Alla kommer in med olika syn på samhälle och politik. Så det kan finnas tillräckliga problem i att formulera den där bilden för att ens tänka på steg två eller tre, säger en källa till kanalen.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Möte med Ebba Busch

Samtidigt fortsätter Centerpartiet att föra samtal med partier på högersidan.  

På torsdagen fångades KD-ledaren Ebba Busch och Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist på bild tillsammans av Aftonbladet. Båda bekräftade att de träffats, men ville inte gå in på detaljer om vad de diskuterat.

Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg kommenterar mötet.

– Jag antar att många partier träffar varandra, det är helt rimligt, säger han till Aftonbladet.

På frågan om Thand Ringqvist agerande kan störa regeringsförhandlingarna på den rödgröna sidan, svarar Damberg:

– Jag ser att hon tar sitt uppdrag som centerpartistisk ledare på allvar, hon har också sett till att bjuda in fyra partier till ett gemensamt möte i morgon. Det ser jag fram emot att delta på.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna

Text: Redaktionen