JUST NU: Ebba Buschs ukrainska klänningkupp utanför ryska ambassaden

2022 04 29

Kristdemokraternas partiledare drog på sig en ukrainsk klänning och poserade med ukrainska flaggan utanför ryska ambassaden.

På sin egen Instagramsida visar KD-ledaren upp en ny klänning. Men det är inte vilken klänning som helst – och bilderna är framför allt inte tagna var som helst.

Ebba Busch har nämligen iklätt sig en klänning skapad av den ukrainska designern Ivan Frolov, och tillsammans med en ukrainsk flagga fotograferades hon utanför den ryska ambassaden i Stockholm.

“Symbol för Ukrainas frihet”

I sitt inlägg på Instagram skriver hon uppskattande om Ivan Frolovs arbete för HBTQ-personers rättigheter i Ukraina.

– Frolov är ett av många exempel på att mode kan användas för att lyfta viktiga frågor. Hans kläder blir en symbol både för Ukrainas frihet och hans viktiga kamp vad gäller mänskliga rättigheter och HBTQ-personers rättigheter, som är på tillbakagång i flera europeiska länder, meddelar Ebba Busch.

“Kamp för sina liv”

Hon framhäver även hur Kyiv idag är en helt annan stad än före den ryska invasionen.

— Idag är Kyiv trasigt och härjat av ryska bomber. Och Frolov, tillsammans med andra ukrainska organisationer och medborgare, för en kamp för sina liv och sin frihet.

Vill skicka vapen

Ebba Busch har tidigare varit tydlig med att hon vill se att Sverige aktivt hjälper Ukraina genom att skicka vapen till det krigsdrabbade landet.

– Genom att öka den ukrainska motståndskraften så pressar vi också fram en diplomatisk lösning på detta och fredsförhandlar, säger hon till Svenska Dagbladet.

“Mer nytta för Ukraina”

För en dryg månad sedan inkom Ukraina med en lista till Sverige som innehöll de vapen som landet anser sig behöva i kriget. Bland annat ingick luftvärnssystem och pansarskott, enligt Dagens Industri.

– Som vi bedömer så kan vi avvara pansarskott, det börjar ta slut för dem. De behöver NLAW:s pansarvärnsvapen, men också Carl Gustaf-gevären. Det finns ungefär 2 000 som kommer avvecklas inom hemvärnet. De gör betydligt mycket mer nytta för att hjälpa våra vänner i Ukraina, sade Mikael Oscarsson, försvarspolitisk talesperson i KD, då till tidningen.

Två månader av krig

Kriget i Ukraina har nu pågått i mer än två månader.

De senaste beskeden från FN är att man ska dubbla sina försök att rädda liv i landet. 

– Mitt meddelande är enkelt: vi kommer inte att ge upp, framhäver FN:s generalsekreterare António Guterres på Twitter efter sitt besök i Kyiv.

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


5 okt 2026

Sverige vägrar – Lavrov hotar med konsekvenser

2026 10 05

Ryssland har inlett en ny våg av attacker mot Kyjiv.

Bland annat har flera broar attackerats i massiva drönaranfall mot den ukrainska huvudstaden.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har samtidigt uppmanat utländska medborgare och diplomater att hålla sig undan. Lämna Kyjiv eller bär ansvaret för konsekvenserna, löd varningen som Lavrov utfärdade i helgen.

Nu kommer det svenska svaret.

Sverige vägrar lyda.

– Tillsammans med andra beskickningschefer i Kyjiv noterar vi med oro det ryska utrikesministeriets hot mot diplomater och utländska medborgare i Ukraina, skriver den svenska ambassaden i Kyjiv på X och fortsätter:

– Ryssland är bundet av Wienkonventionen och internationell humanitär rätt. Vi stannar i Kyjiv.

Lägger ansvaret på Sverige

Det var i lördags som Sergej Lavrov uppmanade utländska medborgare att lämna Ukrainas huvudstad.

– Ansvaret för eventuella negativa konsekvenser ligger helt och hållet hos dem som ignorerar denna varning, uppgav det ryska utrikesministeriet enligt Reuters.

Varningen kom efter att tre broar i Kyjiv som korsar floden Dnepr helt eller delvis stängts av till följd av ryska drönarattacker.

Läs mer: Historiskt besked till Ukraina

Merz dök upp 

Under söndagen attackerades även Pivnichnyibron, den norra bron, samtidigt som den tyska förbundskanslern Friedrich Merz dök upp i den ukrainska huvudstaden.

– Ukraina står inför avgörande veckor. Det är därför jag reste till Kyjiv idag med budskapet: ni kan lita på oss. Tysklands säkerhet beror också på resultatet av detta krig. Vi hjälper därför till också av egenintresse, framhöll Merz på X igår.

Tyskland, Italien, Spanien och Danmark har kommunicerat motsvarande svar som Sverige gjort efter Rysslands varningar. Samtliga lämnar beskedet att de kommer stanna i Kyjiv trots de ryska hoten.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen