Ebba Busch vill gå ännu längre – då ska man utvisas från Sverige

2023 11 10

Kristdemokraterna kommer att driva på för att fler brott ska leda till utvisning.

Brott som placeras längre ned på straffskalan ska även resultera i att gärningspersonen utvisas från Sverige.

Det skriver Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch i Expressen.

”Sveriges etiska modersmål”

Enligt KD-ledaren kan det exempelvis handla om brott där personer ger utryck för värderingar som ”inte hör hemma i Sverige”.

– Hets mot folkgrupp och brott med hatbrottsmotiv eller hedersmotiv kan vara exempel på detta, framhåller Ebba Busch.

Vidare skriver hon att det krävs ett fastställande av vad som ska vara Sveriges ”etiska modersmål”.

– Lika självklart som svenska är vårt lands huvudspråk behöver det tydliggöras att den judisk-kristna etiken är Sveriges etiska modersmål. 

Anklagas för desinformation

I dagarna har Ebba Busch uppmärksammats för ett uttalande om oppositionsledaren Magdalena Andersson (S).

– Jag applåderar ur ett pr-perspektiv att Magdalena Andersson fortsätter att skrämmas med SD, men det är hon som inte hållit rent på sin kant. Det är hon som har banat väg för den antisemitism som vi ser på våra gator och torg, sa hon till SvD.

Anders Lindberg, politisk chefredaktör på Aftonbladet, anklagar Ebba Busch för desinformation.  

I ett inlägg på X kallar han uttalandet för en ”uppenbar lögn”

– Det här uttalandet av Ebba Busch i SvD väcker en fråga jag funderar på länge. Hur ska media hantera ren desinformation från politiker? Med Trump ställdes frågan till amerikansk media. Med Boris Johnson till brittisk och nu i Sverige. Vad gör man? framhåller Lindberg.   

KD-politiker svarar

Magnus Jacobsson, riksdagsledamot för Kristdemokraterna, rycker ut till sin partiledares försvar.

– Det största problemet för dig är att Ebba Busch har rätt. Om någon i SD uttalar sig korkat då kräver ni svar i från oss men när ni själva har folk som är öppet antisemitiska då angriper ni oppositionen. Pinsamt! skriver Jacobsson i ett svar till Anders Lindberg.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Trump rasande – efter besked om Kamala Harris

2025 05 08

Donald Trump ger sig på sin tidigare valmotståndare Kamala Harris och TV-kanalen CBS, som han anklagar för att ha manipulerat en intervju.

Donald Trump må redan ha besegrat Kamala Harris i presidentvalet förra året, men nu ställer han återigen in siktet på sin tidigare valmotståndare.

Detta efter att en intervju av CBS-programmet 60 minutes med den demokratiska presidentkandidaten nominerats till en Emmy.

Beskedet om nomineringen kommer efter att Trump i oktober stämt CBS och moderbolaget Paramount Global – för att ha manipulerat samma intervju.

“Fixades och manipulerades olagligen”

Trump går nu till vansinnig attack mot både Harris och CBS 60 minutes, som han menar ägnar sig åt lagbrott.

Presidentens missnöje vädras via ett inlägg på det sociala nätverket Truth Social.

– Den valstörande 60 Minutes-intervjun med Kamala Harris, som sändes på CBS strax före valdagen och långt in i den tidiga röstningen, visade sig vara mycket värre än väntat, eftersom hennes svar olagligen fixades och manipulerades av CBS, för att försöka få Kamala att framstå som åtminstone någorlunda sammanhängande, framhåller presidenten.

Läs mer: Tyskland ryter ifrån mot Trumps USA

“Ett totalt slag i ansiktet”

Trumps advokater sitter just nu låsta i en rättstvist med Paramount Global, som man stämt på 20 miljarder dollar, cirka 192 miljarder kronor, för att ha manipulerat avsnittet med Kamala Harris.

Att samma intervju nu också har nominerats till en Emmy, ett av TV-världens finaste priser, verkar vara droppen som har fått Trumps bägare att rinna över.

– Dessutom, som ett totalt slag i ansiktet för alla som tror på SANNING och ärlig journalistik, har detta Fake News-inslag nu nominerats till ett pris av det totalt misskrediterade Emmys, heter det i presidentens inlägg.

“Korruption och lögner”

Trump avslutar genom att tala för det amerikanska folket, som han påstår har tappat allt förtroende för pressen vid det här laget.

– Dessa upptåg är anledningen till att det amerikanska folket inte har något förtroende för pressen och kräver att media, mycket inklusive 60 Minutes, CBS och dess ägare, hålls ansvariga för deras korruption och lögner, vilket är exakt vad vi gör i domstol!

Läs också: Trump utropar massiv åtgärd – ska rädda döende bransch

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Pensionsmyndigheten går ut och varnar pensionärer

2025 05 08

Pensionsmyndigheten går ut med en varning till pensionärer.

Ett flertal personer har den senaste tiden slagit larm till Pensionsmyndigheten.

Nu går myndigheten ut med en varning till pensionärer och alla som riskerar att drabbas.

Det handlar om försök till bedrägeri.

Samtal från oroliga personer

Pensionsmyndigheten går ut med varningen på tisdagen.

De meddelar att ett flertal personer har utsatts för bedrägeriförsök via sms.

– Pensionsmyndigheten har tagit emot samtal från oroliga personer. Pensionärer och andra har fått sms med Pensionsmyndigheten som falsk avsändare, varnar myndigheten på sin hemsida.

I sms:et försöker bedragarna få mottagaren att klicka på en länk.

– De sms som skickas innehåller en länk till en falsk webbsajt som uppges efterlikna pensionsmyndigheten.se, förklarar myndigheten.

I själva verket vill bedragarna komma åt mottagarens personuppgifter.

– Sajten fiskar efter personuppgifter, troligtvis i bedrägerisyfte.

Uppmaning: klicka aldrig

Nu uppmanar Pensionsmyndigheten människor att se upp för dessa falska sms.

Man bör absolut inte klicka på länken i sms:et.

– Klicka aldrig på länkar med uppmaning att lämna personuppgifter. All inloggning på pensionsmyndigheten.se kräver BankID med hjälp av så kallad QR-kod, uppger myndigheten.

Pensionsmyndighetens IT-säkerhetschef berättar att ett flertal personer har hört av sig på kort tid och berättat om de falska sms:en.

– Vi har tagit emot ett tiotal samtal på kort tid, men det är antagligen fler som har råkat ut för detta, säger IT-säkerhetschef Dan Holgersson till DN.

Den falska sidan som sms:en länkar till uppges vara väldigt lik myndighetens egen sida.

– De har lagt ned lite extra jobb på det här och kopierat från vår sajt, säger Dan Holgersson till tidningen.

Bedrägerier via telefon

Det är inte första gången som bedragare utnyttjar Pensionsmyndighetens namn för att försöka lura människor.

I december 2024 slog myndigheten larm om att bedragare ringde upp människor och utgav sig för att ringa från Pensionsmyndigheten.

– De påstår att de erbjuder utbildning via en länk. Pensionsmyndigheten kan ringa dig men vi erbjuder inte rådgivning eller utbildning, meddelade Pensionsmyndigheten då, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

– Blir du uppringd av någon som utger sig för att ringa från eller på uppdrag av Pensionsmyndigheten ska du alltid vara försiktig med att lämna ut dina uppgifter, informerade myndigheten.

– Om du är osäker på om personen är vem den utger sig för att vara kan du alltid ringa vår kundservice för att dubbelkolla.

Foto: Anaterate (bilden är AI-genererad)

Text: Redaktionen