Ebba Busch upprörd – har kontaktat Nooshi Dadgostar

2024 04 10

Stora protester utbröt när energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) bjöd in till frågestund i en lokal i centrala Göteborg under tisdagskvällen.

Inför eventet hade Busch förberett sig för att svara på frågor om EU, men högljudda demonstranter avbröt utfrågningen genom att skandera slagord mot regeringens hantering av kriget i Gaza.

Demonstranterna skanderade bland annat ”folkmord”, ”shame on you” och ”blod, blod, blod på era händer”.

Vänsterpartiets gruppledare i Angered, Kristofer Lundberg, deltog i protesten.

– Det cirkulerade sms och på Facebook och liknande där det uppmanades att visa sin solidaritet med Gaza och framför allt de 15 000 döda barnen, säger han till Aftonbladet.

–  Just nu ser man i direktsändning den brutalitet som palestinierna möter. Då tar människor alla tillfällen man kan att protestera mot regeringen. Regeringen ses både som någon som inte bara är tyst om pågående folkmord, utan aktivt hejar på, fortsätter V-politikern.

Kontaktat Nooshi Dadgostar

Ebba Busch reagerar kraftfullt på att en representant från Vänsterpartiet deltog i protesten.

KD-ledaren uppger att hon tagit ”formell kontakt” med V-ledaren Nooshi Dadgostar angående saken, rapporterar GP

–  Nu vet jag att det var folkvalda företrädare för Vänsterpartiet som var på plats och bidrog till att piska upp, uppvigla, störa och avbryta ett öppet, fritt och demokratisk möte. De gjorde det till en otrygg och farlig plats för vanliga medborgare. Det ser jag som väldigt allvarligt, säger Ebba Busch till tidningen.

”Ingen vinst för demokratin”

Ebba Busch har även kommenterat gårdagens protester i ett inlägg på X.

– Bedrövad över att människor vill störa ett möte mellan en politiker och medborgare. Störa det demokratiska samtalet. Det vi sett exempel på ikväll är ett beteende som tyvärr bara spelar allvarliga främlingsfientliga krafter i händerna. Djupt beklagligt att företrädare för andra riksdagspartier fanns på plats och bidrog till att störa mötet. Det här uppträdandet är ingen vinst för demokratin, skriver ministern.

Foto: Ninni Andersson regeringskansliet resp Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


2 nov 2026

Finland trotsar Europa – slår till mot Ryssland

2026 11 02

Finland tar till krafttag mot Ryssland.

Finland planerar ett oväntat drag mot ryska idrottare.

Landet vill agera på egen hand – utan att invänta EU, rapporterar Yle.

Ska stoppa ryska idrottare

Finlands utrikesminister Elina Valtonen (Samlingspartiet) uppger att landet tänker driva igenom ett nationellt inreseförbud mot ryska idrottare.

Frågan har tidigare diskuterats på EU-nivå. Finland vill dock inte invänta ett gemensamt beslut från medlemsländerna, utan planerar att gå vidare med egna nationella åtgärder för att stoppa ryska idrottare från att resa in i landet.

– Om Ryssland fortsätter sitt anfallskrig kommer ryska idrottare inte att ha något att göra i Finland nästa år, skriver Elina Valtonen i ett inlägg på X.

Läs mer: Chocksiffra för V i ny mätning

Kan påverka alla 

Valtonen antyder att åtgärderna kan omfatta samtliga ryska idrottare, även dem som tävlar under neutral flagg.

– När det gäller exempelvis visumlagstiftningen är den kopplad till medborgarskap och inte till vilka symboler man tävlar under, säger hon till Helsingin Sanomat.

Exakt hur förbudet ska genomföras är ännu inte klart. Enligt Helsingin Sanomat handlar det sannolikt om förändringar i visumreglerna. Med dagens regler kan idrottare från Ryssland i vissa fall resa in i Finland för att arbeta, om de uppfyller villkoren.

I slutet av november väntas ryska längdskidåkare till Ruka för en deltävling i världscupen. Nästa vecka väntas även ryska hockeyspelare till Finland för NHL-matcher.

Uppmanar fler länder

Samtidigt har frågan om ryskt deltagande i internationell ishockey blivit alltmer aktuell.

Finlands idrottsminister Mika Poutala (KD) säger att han inte tror att Finland kommer att spela mot Ryssland i hockey-VM.

– Jag ser inte någon situation där idrottsförbundet och staten skulle ha olika uppfattningar i en fråga. Jag tror att slutresultatet blir att vi inte kommer att spela mot Ryssland i tävlingar, säger han till Helsingin Sanomat.

Finlands ishockeyförbund har under helgen varit i kontakt med flera stora europeiska hockeynationer för att undersöka möjligheten till en gemensam lösning.

Poutala menar att en bojkott från ett enskilt land inte skulle sätta särskilt stor press på det internationella ishockeyförbundet.

– Men om plötsligt fem eller sex stora hockeynationer säger att vi vägrar spela om Ryssland är med, då blir trycket på det internationella förbundet något helt annat, säger ministern.

Bakgrunden är ett beslut från idrottens skiljedomstol Cas, som innebär att Internationella ishockeyförbundet ska tillåta ryska landslag att delta i turneringar igen.

Läs mer: En miljon hushåll kan få pengar på kontot

Foto: President of Russia Office resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 nov 2026

Ny körkortsregel i Sverige – kommer idag

2026 11 02

En ny körkortsbehörighet ska införas i Sverige.

Idag ingår det som kallas för B1 i det vanliga B-körkortet.

Det upplägget ska dock förändras.

Ett särskilt B1-körkort är på gång som ska ge rätt att köra ett fordon på max 2 500 kilo och med en maxhastighet på 45 kilometer i timmen. Det handlar alltså om fordon som går långsammare än vanliga personbilar men snabbare än dagens a-traktorer.

Under måndagen ska regeringens utredare presentera förslagen för de nya fordonen samt körkortsbehörigheten efter att EU gått fram med direktiven, rapporterar SR.

Helt ny fordonstyp

Sannolikt kan det bli så att den nya körkortsbehörigheten får följden att vi får en helt ny kategori av fordon på vägarna.

– Transportstyrelsens preliminära bedömning är att nuvarande fordonsbestämmelser behöver anpassas genom att det införs en ny fordonstyp i Sverige, framhåller myndigheten.

Enligt Transportstyrelsen kommer det att krävas både godkänt kunskapsprov och körprov för B1-körkortet, precis som ett vanligt B-körkort. Grundregeln är att 16-åringar ska kunna ta körkortet.

– Medlemsstaterna har möjlighet att sänka åldern till 15 år men behöver då tillåtelse från EU-kommissionen. Innan kommissionen ger samtycke till detta ska de ha bedömt att en sådan sänkning av minimiåldern inte inverkar negativt på trafiksäkerheten, förklarar Transportstyrelsen.

Läs mer: En miljon hushåll kan få pengar på kontot

Gäller max till du är 21 år

Det som väntas presenteras idag är det som gäller de tekniska kraven som ska gälla för de nya bilarna. Utredningen planeras att vara helt klar till sommaren, men reglerna föreslås träda i kraft först 2029.

– Medlemsstaterna ska införliva majoriteten av de nya reglerna senast tre år efter att direktivet beslutats och tillämpa dem efter ytterligare ett år, skriver Transportstyrelsen.

B1-körkortet, som riktar sig till ungdomar, ska max vara giltigt till dess att personen fyllt 21 år.

Läs mer: Svensk biljätte kan tvingas stänga ner

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen