Ebba Busch lanserar folkkampanj

2023 10 27

Kristdemokraterna lanserar en ny folkkampanj i Sverige.

Det bekräftar partiledaren Ebba Busch på fredagsmorgonen.

KD-ledaren kommer ge  Forum för levande Historia i uppdrag att göra ett nytryck av boken ”Om detta må ni berätta”.

Boken börjades tryckas 1998 på initiativ av dåvarande statsminister Göran Persson (S).

Får en helt ny del

”Om detta må ni berätta” är en bok om  Förintelsen i Europa under åren 1933–1945.

– Boken handlar om vad människor är i stånd att göra mot andra människor när demokratins värden bryts ner och ersätts av hatets och våldets ideologi, framhåller Forum för levande Historia på sin hemsida.

Nu ska boken kompletteras med en ny del om den växande antisemitismen i dagens Sverige.

Det uppger Ebba Busch för SVT.

–  På gator och torg står nu människor och skanderar slagord som är antisemitiska, som förnekar Israels rätt att existera.

– Det här är en värderingskamp och det är en strid som vi måste vinna. Vi måste trycka tillbaka antisemitismen som nu växer i Sverige,  säger Ebba Busch till tv-kanalen.

Kritiserat antisemitiska budskap

Beskedet om den nya folkkampanjen kommer endast några dagar efter att ministern för civilt försvar, Carl-Oskar Bohlin (M), utryckt sig kritiskt om vad han beskriver som “antisemitiska budskap” vid en stor pro-palestinsk demonstration på Segels torg i Stockholm.

– Jag reagerar med bestörtning mot de grava antisemitiska utryck som sjöngs i talkörer. Jag tror att det är väldigt viktigt att inte bortse från detta och detta har enligt min uppfattning inte fått tillräckligt fokus, sa ministern i tisdagens Aktuellt i SVT.

Slagord som ”Krossa sionismen”, ”Länge leve Gaza” och ”Från floden till havet, Palestina kommer att bli fritt” skanderades på manifestationen.

"Bör rymmas inom yttrandefriheten" 

Yttrandesfrihetsexperten Nils Funcke delar inte Carl-Oskar Bohlins uppfattning.

–  Det kan lika gärna tolkas som att det utgör kritik mot staten Israel och konstruktionen den har, och det är något annat än att ge sig på judar, säger experten till DN.

Han tillägger:

–  Det bör rymmas inom yttrandefriheten, som en kritik mot statsbildningen Israel. Man kan se det som ett uttryck för en önskan om att befria delar av området från den israeliska staten, men det betyder ju inte att alla judar måste försvinna därifrån.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 januari 2026

Öppnar för skattehöjning – nytt besked från regeringen

2026 01 24

Skattepolitiken är alltid aktuell, särskilt när det närmar sig val.

Tidöpartierna har, både inför och under mandatperioden, fastslagit behovet av att minska svenskarnas kostnader och öka köpkraften.

Det var också ett stort fokus när budgeten för 2026 presenterades i höstas.

– Det har varit tufft ekonomiskt att vara svensk de senaste åren, uppgav regeringen då.

– Samarbetspartierna kommer därför i budgetpropositionen för 2026 föreslå flera åtgärder för att stärka människors plånböcker. Det handlar om ytterligare sänkt skatt på arbete och pension, sänkt skatt på sjuk- och aktivitetsersättning, sänkt elskatt, ett nytt högkostnadsskydd mot höga elpriser och förslag för att sänka förskole- och fritidshemsavgift.

Matmomsen sänks

En annan skatt som sänks den 1 april är matmomsen som går från tolv till sex procent.

Beslutet om den sänkta matmomsen sträcker sig till slutet av 2027.

Nu ger finansminister Elisabeth Svantesson (M) besked om vad som kommer hända sen.

Regeringens utgångspunkt är att matmomsen ska höjas igen 2028.

– Det kommer den regeringen som är då få svara på då, men min utgångspunkt är att det här är tillfälligt för att få igång ekonomin, så att vi inte fastnar i den här lågkonjunkturen som faktiskt ställer till ganska mycket oreda, säger Elisabeth Svantesson, till SR.

LÄS OCKSÅ: Tung dom från Kristersson - uppmaning inför "kommande dagarna"

Känslig höjning

En höjning av matmomsen kan vara känslig, beroende på den ekonomiska utvecklingen för hushållen.

Men finansministern tror ändå att det är vägen framåt.

– Ja, det tror jag, om det krävs för att också framåt för att göra det som behövs, säger hon till radion.

Kommer kontrollera matpriserna

Syftet med den sänkta matmomsen är att priserna ska bli lägre för svenska hushåll.

För att säkerställa att matbutikerna verkligen anpassar priserna har Konsumentverket och Konjunkturinstitutet fått uppdraget att följa och analysera prisutvecklingen.

– Erfarenheter från såväl Sverige som andra länder visar att sänkt matmoms ger lägre priser. Genom att tillsätta en matpriskommission säkrar vi att sänkningen får genomslag i plånböckerna och håller i sig över tid, säger civilminister Erik Slottner (KD), i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Solcellsbolag går i konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Reaktionen


24 januari 2026

Ny utbetalningsregel införs för många pensionärer

2026 01 24

Som pensionär finns möjligheten att välja hur mycket allmän pension man tar ut.

Det går också att göra ett uppehåll och pausa pensionsutbetalningarna.

– Du kan välja om du vill ta ut 25, 50, 75 eller 100 procent av din inkomstpension och premiepension varje månad. Du kan också välja att pausa ditt uttag, uppger Pensionsmyndigheten.

Men samma möjlighet har inte alltid funnits för tjänstepensionen.

Ny möjlighet

För omkring ett år sedan öppnades en möjlighet för många pensionärer att också pausa sin tjänstepension.

– Då kom Arbetsgivarverket och de fackliga organisationerna efter en lagändring överens om att införa möjligheten att göra uppehåll i utbetalningen av tjänstepensionen, uppger Statens tjänstepensionsverk, SPV.

Men den förändringen gällde inte tidigare statligt anställda som får sin pension från SPV.

Men det har nu ändrats, meddelar myndigheten.

– Sedan årsskiftet kan nu SPV:s kunder välja att göra uppehåll i sin utbetalning av tjänstepension från statlig anställning, framhåller SPV i ett uttalande.

– En förändring som gör tjänstepensionen mer flexibel och bland annat ger pensionärer som vill börja jobba igen bättre möjlighet att planera sin ekonomi.

LÄS OCKSÅ: Tung dom från Kristersson - uppmaning inför "kommande dagarna"

Fakta om ansökan och de olika delarna

Ansökan är sedan slutet av 2025 öppen för den som önskar pausa sin pensionsutbetalning från SPV.

- Det går att göra uppehåll i både den förmånsbestämda delen som SPV hanterar och i de premiebestämda delarna som andra försäkringsgivare hanterar.

- För den förmånsbestämda delen gäller att uppehållet i utbetalningen måste vara minst en månad långt. I övrigt finns ingen tidsbegränsning.

- Det är också möjligt att göra flera uppehåll och ändra längden på en påbörjad paus.

- Ansökan om ett uppehåll ska göras minst en månad innan önskad start, antingen via Mina sidor på spv.se eller genom att skicka in en blankett.

- De premiebestämda delarna hanteras av Kåpan Tjänstepension och andra valbara pensionsbolag.

- Ansökan om uppehåll i någon av de här delarna sker hos respektive bolag.

Källa: Statens tjänstepensionsverk

LÄS OCKSÅ: Solcellsbolag går i konkurs

Foto: M. Aurelius

Text: Reaktionen