JUST NU: Ebba Busch (KD) försvarar kritiserat uttalande

2022 08 12

I en intervju från 2018 i den kristna tidningen Världen i dag uttalade sig Ebba Busch (KD) om den bästa familjekonstellationen för barn under uppväxten.

– En del av motarbetandet kring homosexuellas rättigheter har varit oproportionerligt. Med det sagt, vår utgångspunkt är fortfarande att ett barn, alla barn har en mamma och en pappa. Och därför är vår utgångspunkt fortfarande för familjen, mamma, pappa, barn och att det är det bästa för ett barn att växa upp med sin mamma och sin pappa, sa KD-ledaren.

Uttalandet har fått stor spridning och Ebba Busch har fått bemöta skarp kritik.

”Dynga”

I ett inlägg på sociala medier hävdade hon att klippet tagit ur sin kontext.

– Det sprids just nu, ja dynga för att använda ett lämpligt ord. Det är en intervju med mig som sätts i en kontext och används för att man ska tro att jag står för någonting som verkligen inte stämmer, kommenterade Ebba Busch.

Försvarar uttalande

På fredagsmorgonen försvarar Ebba Busch sitt uttalande i en intervju med DN.

– Det är fortfarande det vanligaste i dag, mamma pappa barn. Det är inte samma sak som att jag skulle säga att mamma, mamma, barn är sämre, tvärtom. Vi är för alla familjer och en förälders sexuella läggning avgör inte förmågan att ge barnet ett tryggt och kärleksfullt hem, säger hon tidningen.

På frågan om varför hon reagerar så starkt på kritiken mot uttalandet 2018, svarar hon:

– Därför att det sätts i en kontext där man vill få det att framstå att jag säger olika saker i olika sammanhang. Att jag inte håller samma linje. Inramningen och de ord som skrivs i samband med det där klippet gör att människor tror att vi inte står upp för stjärnfamiljer lika mycket som kärnfamiljer. Då blir jag väldigt upprörd.

”Slåss mycket starkare”

Avslutningsvis försäkrar Ebba Busch att KD kommer att ”slåss” för Hbt+-personers ställning i Sverige och göra mer än nuvarande regering.

–  Jag har fortfarande inga problem med att säga att mamma, pappa, barn är en utgångspunkt, för att det fortfarande är det vanligaste, men vi står upp för alla familjekonstellationer. Hbt+-personer som undrar vad som händer med KD i regeringsställning kommer se en regering som slåss mycket starkare för deras rättigheter än vad jag menar att S har gjort, säger hon till DN.

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


Mest hatade inredningsdetaljen i Sverige – “Ändå många som har den”

2025 07 02

En ny undersökning har tagit reda på vilken den mest hatade inredningsdetaljen i Sverige är.

Det är undersökningsföretaget Verian som har genomfört undersökningen på uppdrag av Fastighetsbyrån.

Där framgår att den klassiska Carpe Diem-skylten hatas mest av det svenska folket.

Det framhåller Fastighetsbyrån i ett pressmeddelande.

Mest hatad

Fastighetsbyrån har i en ny undersökning genomförd av Verian frågat svenskar i åldern 18–84 år om vilken den värsta inredningsdetaljen är.

När svenskarna får välja hamnar Carpe Diem-skylten högst upp (47 procent), tätt följt av flaggor (41 procent) och sportsaker som halsdukar och matchtröjor som prydnad (39 procent).

“Ändå många”

Inredningsexperten Lena Nyholm understryker att hon inte tycker att det finns någonting som är fult om det är placerat där med omtanke.

– Det är ändå många som har den tänker jag, säger hon till TV4.

– Det är så intressant att det är så många som hatar den.

Ålder påverkar

Av undersökningen framgår även att åsikterna om vad som är ful inredning skiljer sig en hel del beroende på ålder och kön.

– Äldre har en klart högre tolerans för Carpe Diem-skylten än yngre – bara 28 procent av svenskarna över 65 år tycker att det är en av de värsta detaljerna, att jämföra med hela 64 procent av 18–29 åringar, meddelar Fastighetsbyrån.

– Äldre är också mindre förtjusta i plastblommor – 43 procent tycker det är det värsta, medan bara 24 procent av de yngre håller med.

Och kön

Var femte kvinna (21 procent) väljer gaming-hörnan som en av de värsta inredningsdetaljerna, medan bara en av tio män (11 procent) svarar samma sak. 

Elaine Mürgas, fastighetsmäklare på Fastighetsbyrån Malmö, menar att inredningen kan påverka bostadsvärdet.

– Inredning kan absolut påverka värdet på en bostad – både positivt och negativt, säger hon.

– Jag brukar säga att man ska undvika tekniska prylar, sportmemorabilia och väggcitat, men samtidigt inte plocka bort för mycket. En personlig touch med växter och väl valda detaljer, särskilt i kök och vardagsrum, gör ofta bostaden mer inbjudande.

Foto: Spacejoy

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukraina storsatsar – för nästan 100 miljarder kronor

2025 07 02

Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det krigshärjade landets partners fortsätter att stötta Ukraina.

Det handlar om miljardstöd från bland annat Tyskland och Storbritannien.

Nu kommer besked om att Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det rapporterar Kyiv Post.

100 miljarder kronor

Den ukrainska regeringen har föreslagit ytterligare 9,7 miljarder dollar i krigsrelaterade utgifter genom ett förslag till budgetändring, som ska röstas igenom i parlamentet i juli.

Det motsvarar drygt 92 miljarder svenska kronor.

Pengarna ska bland annat gå till vapen, militärutbildning och ersättning till veteraner och familjer som förlorat anhöriga.

“Militärskatten”

Kyiv planerar också att omdirigera en tredjedel av intäkterna från ”militär inkomstskatt” som tidigare tilldelats den statliga särskilda kommunikationstjänsten till försvaret.

Medel från intäkter från spel- och lotterilicenser, som tidigare planerats för utbildningsministeriet, hälsovårdsministeriet och ungdoms- och idrottsministeriet, kommer också att omdirigeras till försvaret.

Läs mer: Statlig rysk bank slår larm – nytt problem i ekonomin

Fortsatta attacker

Ukrainska styrkor fortsätter samtidigt att slå till mot försvarsindustriföretag i Rysslands långt bort från frontlinjen.
Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

1 300 kilometer

Källor inom Ukrainas säkerhetstjänst SBU berättade den 1 juli för den ukrainska nyhetsbyrån Suspilne att SBU:s drönare slagit till mot den elektromekaniska fabriken ”Kupol” i Izhevsk i Udmurtien.

– SBU:s källor rapporterade att drönarna färdades 1 300 kilometer till målet och att minst två drönare träffade två fabriksbyggnader och orsakade en brand, rapporterar ISW.

– SBU:s källor rapporterade att fabriken tillverkar luftvärnssystemen Tor och Osa samt Garpiya-drönare med lång räckvidd.

Läs mer: Jättehöjning för ryska folket – Kreml agerar i panik

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen