Ebba Busch ger besked om koranbränningar

2023 08 21

Ebba Busch ger tydligt besked om Kristdemokraternas förhållningssätt till koranbränningar.

Debatten om koranbränningar i Sverige går fortsatt varm.

Efter flera bränningar under sommaren och efterföljande hot har Säpo beslutat för att höja terrorhotnivån från 3 till 4 på en femgradig skala.

Dessutom har statsminister Ulf Kristersson (M) gett 15 myndigheter i uppdrag att stärka skyddet mot terrorism i Sverige.

Nu ger Kristerssons regeringskollega Ebba Busch (KD) besked om Kristdemokraternas förhållningssätt till utvecklingen.

Stödjer inte förbud

Under ett sommartal på söndagen var säkerhetsläget i fokus.

– Sverige har de senaste månaderna försatts i ett mörkt säkerhetspolitiskt läge utav främmande makter, som på vår bekostnad vill stärka sina positioner och sprida sina ideologier. Hoten mot Sverige ökar, menar hon enligt partiets webbsida.

Busch framhåller att Kristdemokraterna inte kommer att stödja något förbud mot koranbränningar.

“Är inte förenligt”

Bland förslagen när det kommer till arbetet med säkerhetsläget i Sverige finns ett förbjudande av bränning av heliga skrifter på bordet.

KD vill dock inte se lagstiftning som leder till ett sådant förbud.

– Det är inte förenligt med ett modernt samhälle. Det är inte förenligt med en demokrati, fortsätter Busch.

– Vi har alla ett ansvar, men inte minst muslimska samfund, att förklara att i en demokrati måste man acceptera att andra hånar och kritiserar vad man själv uppfattar som heligt.

Vill se över ordningslagen

Regeringen har gett en utredare i uppdrag att se över ordningslagen mot bakgrund av den säkerhetspolitiska utvecklingen.

– Regeringen har beslutat att ge en särskild utredare i uppdrag att se över om Sveriges säkerhet ska kunna beaktas vid tillståndsprövning och villkorsgivning för allmänna sammankomster enligt ordningslagen.

“Vill tydligt slå fast”

Ebba Busch framhåller att det är regeringens ansvar att värna den gemensamma säkerheten och att utredningen därför tillsätts.

– Samtidigt vill jag tydligt slå fast, som partiledare för Kristdemokraterna, att vi som parti inte kommer stödja något som skulle närma sig ett de facto förbud mot koranbränningar, eller andra kränkande yttranden.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen


Kjell & Company går ut med varning till kunder

2026 04 06

Nya bedrägeri-sms cirkulerar i Sverige.

Det är hemelektronikkedjan Kjell & Companys namn som används av bedragarna.

I sms:en som nu skickas ut står det att mottagaren har varor som är färdiga att hämtas ut i butik – och en uppmaning om att ringa till företagets kundsupport.

Men det rör sig om bluff-sms – och numret som bifogas i sms:en går rakt till bedragaren som då får chansen att inleda bedrägeriet.

Så ser det ut

Så här ser ett exempel på bedrägeriet ut enligt Råd & Rön:

– Dina varor är nu redo för upphämtning i vald butik. Tack för att du valde att handla hos oss!

Därefter uppmanas mottagaren att kontakta kundsupport via ett telefonnummer – men numret går i själva verket rakt till bedragaren.

Kjell & Company varnar

Kjell & Company har gått ut med en varning för bedrägerierna via deras hemsida.

Där varnar företaget för falska sms i kedjans namn.

– Just nu cirkulerar bluff-sms där avsändaren utger sig för att vara Kjell & Company. Målet med den här typen av SMS-bedrägeri (även kallat smishing) är nästan alltid detsamma: att få dig att klicka på en länk, logga in någonstans eller lämna ut känslig information – som bankuppgifter, lösenord eller personnummer.

Läs mer: Svenska folket kan köras över om euron

Så känner du igen

Kjell & Company har några tips på hur man kan känna igen att det rör sig om ett bluff-sms:

- Det innehåller en uppmaning att klicka på en länk.

- Det utlovar en vinst, rabatt eller “paketleverans”.

- Det försöker stressa dig att agera snabbt (t.ex. “sista chansen” eller “inom 10 minuter”).

Det ska du göra

Kedjan tipsar även om hur man bör agera ifall man fått ett sådant meddelande:

- Klicka inte på några länkar.

- Svara inte på meddelandet.

- Lämna aldrig ut personliga uppgifter eller inloggningar.

- Rapportera sms:et genom att vidarebefordra det till 7726.

Läs mer: Sveriges bästa sparkonton utsedda – flera har sänkt

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen