30 januari 2026

Ebba Busch bryter tystnaden – efter elprischocken

2024 12 11

På onsdagen skenade elpriserna för södra Sverige.

– Dagens dygnsmedelpris på el i södra Sverige är det högsta sedan veckan innan jul 2022, mitt under energikrisen, sade Johan Sigvardsson, elmarknadsanalytiker på elhandelsbolaget Bixia, tidigare idag.

Det handlar om priser uppemot 5 kronor per kWh under dygnets höglasttimmar, de timmar då efterfrågan på el är som högst.

Imorgon, på torsdag, kommer det att bli ännu värre med som mest över 8 kronor per kilowattimme.

Det innebär ett dygnssnittpris på drygt 3,50 kronor i söder.

Bryter tystnaden

Kritiken mot chockhöjningen och den nya elmodellen har haglat under hela dagen.

– Hela situationen som vi har nu med skenande elpriser är ett underbetyg till den här regeringen. Man har höjt elskatten och sagt nej till ny elproduktion i närtid, säger bland annat Centerpartiets energipolitiska talesperson Rickard Nordin till GP och kritiserar regeringens skattesänkningar på bensin och diesel.

Närings- och energiminister Ebba Busch (KD) har dock inte gjort sig tillgänglig för en kommentar.

Nu bryter hon tystnaden.

Elprisernas berg- och dalbana är horribel. Imorgon blir det drygt 8 kr i södra Sverige mellan 17-18. Många andra timmar har vi extremt låga priser. Det är ett resultat av nedlagd kärnkraft. När det inte blåser får vi höga elpriser med detta misslyckade elsystem, vilket tyska elpriser på ca 10 kr/ kWh visar, skriver KD-ledaren på X.

"De tär nödvändigt"

Ebba Busch fortsätter:

– Just därför gör vi allt för att bygga upp elsystemet igen. Grunden för ny kärnkraft är redan lagd, vi värnar vattenkraften. Därtill har vi beslutat om 50 åtgärder med bäring på nu till 2030 som gör att vi kan få ut mer effekt av all el som produceras.

– Den EU-reglerade flödesbaserade kapacitetsberäkningsmodellen har många effekter. Däribland att mer el kan transporteras från norra till södra Sverige. Det är nödvändigt, särskilt givet södra Sveriges allvarliga brist på elproduktion i förhållande till konsumtion och nät.

Statsministern: Bered er på "tuffa tider"

På onsdagskvällen har även statsminister Ulf Kristersson uttalat sig.

Han säger till Aftonbladet att det inte finns någon snabb lösning.

– Jag förstår att ingen blir glad när jag säger att ”hade vi inte lagt ner halva kärnkraften hade vi inte haft dessa problem”. Men det är sant och det måste sägas.

Statsministern tillägger även att regeringen gör vad man kan för att bygga upp elsystemet och öka effekten på det som finns tillgängligt.

– Men det kommer att vara tuffa tider, säger Ulf Kristersson.

LÄS MER: Ny smäll för hushållen – efter dagens prischock

Foto: Magnus Liljegren, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Jätteras mellan Sverige och USA

2026 04 20

Sveriges export till USA störtdyker.

Under 2025 sjönk exporten med 9,2 procent jämfört med föregående år.

Det visar en färsk undersökning från Länsförsäkringar, rapporterar DN.

Nedgången markerar en historisk vändpunkt.

– 2025 blev året då USA gick från att driva till att dämpa svensk export. Det för exporten negativt påverkande smörgåsbordet med tullar, ökad geopolitisk osäkerhet och en svagare dollar drog ned exporten till USA, säger Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg till tidningen.

Tullarna pekas ut

Efter USA:s president Donald Trumps kraftiga tullhöjningar i april 2025 har svensk varuexport haft en nedåtgående trend.

– Sveriges samlade varuimport har sjunkit något sedan tullarna infördes, fastslår Kommerskollegium i en analys.

Den minskade exporten till USA ligger bakom nedgången. Svensk export till andra länder är relativt oförändrad.

Allvarligt för flera län

Att exporten minskar till USA är extra allvarligt för regioner som är beroende av en stor exportvolym till den amerikanska marknaden. 

– Effekterna blir särskilt tydliga i län där USA utgör en stor andel av exporten. I Västra Götaland, Uppsala och Västernorrland väger USA tungt som exportmarknad, vilket gör att minskad export slår hårt mot ekonomin i dessa län, säger Alexandra Stråberg till DN. 

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas 

Varnar för läkemedelsbranschen

Alexandra Stråberg har tidigare fastslagit att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, sade hon i somras.

LÄS OCKSÅ: Ukrainskt genombrott – första gången någonsin

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


”Helvetet” har kommit till Ryssland

2026 04 20

Hamnen i ryska Tuapse står i lågor. 

Detta efter en massiv ukrainsk drönarattack mot oljeraffinaderiet i staden, som ligger vid Svarta havet drygt tio mil söder om Krasnodar.

– Stora lågor sågs slå ut från området samtidigt som rapporter om att minst två lagringstankar brann vid raffinaderiet, uppger Kyiv Independent.

Flera invånare rapporterar om explosioner och på nätet cirkulerar bilder och filmer från platsen.

– Förväxla det inte med helvetet, framhåller en användare på X.

Nav för exporten

Oljeraffinaderiet i Tuapse, som är ett nav för den ryska oljeexporten, är en anläggning som tillhör jätten Rosneft och är ett av de tio största raffinaderierna i Ryssland.

Hela tolv miljoner ton råolja kan raffineras per år i anläggningen, enligt den ukrainska tidningen.

Syftet med denna och liknande attacker är att slå mot Rysslands viktigaste inkomstkälla, i synnerhet i takt med att Irankriget fått oljepriserna att skjuta i höjden.

Enligt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har ukrainska attacker mot den ryska oljan resulterat i förlorade oljeintäkter på minst 2,3 miljarder dollar för Ryssland.

Och den siffran gäller enbart mars månad.

– Jag är tacksam mot alla våra krigare för deras precision. Vi kommer att fortsätta detta arbete i april, sade Zelenskyj i helgen enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: Trump: Världen brukade skratta åt oss

40 procent av kapaciteten

Nattens drönarattack, som brukligt inte kommenterats av den ukrainska militären, mot Tuapse är den andra inom enbart ett par dagar. 

Förra månaden rapporterades att drygt 40 procent av Rysslands potentiella oljeexport satts på spel, till följd av ukrainska långdistansattacker och beslagtaganden av fartyg inom den ryska skuggflottan.

Den senaste tidens ökade oljepriser har emellertid varit goda nyheter för Ryssland.

Förra veckan uppgraderade Internationella valutafonden, IMF, sin prognos för Rysslands tillväxt med 0,3 procent. 

Uppskattningen just nu är att Rysslands ekonomi kommer att växa med 1,1 procent under 2026.

LÄS MER: USA och Ukraina överens – premiärministern bekräftar

Foto: Exilnova_plus/Sociala medier

Text: Redaktionen