30 januari 2026

Ebba Busch bryter tystnaden – efter elprischocken

2024 12 11

På onsdagen skenade elpriserna för södra Sverige.

– Dagens dygnsmedelpris på el i södra Sverige är det högsta sedan veckan innan jul 2022, mitt under energikrisen, sade Johan Sigvardsson, elmarknadsanalytiker på elhandelsbolaget Bixia, tidigare idag.

Det handlar om priser uppemot 5 kronor per kWh under dygnets höglasttimmar, de timmar då efterfrågan på el är som högst.

Imorgon, på torsdag, kommer det att bli ännu värre med som mest över 8 kronor per kilowattimme.

Det innebär ett dygnssnittpris på drygt 3,50 kronor i söder.

Bryter tystnaden

Kritiken mot chockhöjningen och den nya elmodellen har haglat under hela dagen.

– Hela situationen som vi har nu med skenande elpriser är ett underbetyg till den här regeringen. Man har höjt elskatten och sagt nej till ny elproduktion i närtid, säger bland annat Centerpartiets energipolitiska talesperson Rickard Nordin till GP och kritiserar regeringens skattesänkningar på bensin och diesel.

Närings- och energiminister Ebba Busch (KD) har dock inte gjort sig tillgänglig för en kommentar.

Nu bryter hon tystnaden.

– Elprisernas berg- och dalbana är horribel. Imorgon blir det drygt 8 kr i södra Sverige mellan 17-18. Många andra timmar har vi extremt låga priser. Det är ett resultat av nedlagd kärnkraft. När det inte blåser får vi höga elpriser med detta misslyckade elsystem, vilket tyska elpriser på ca 10 kr/ kWh visar, skriver KD-ledaren på X.

"De tär nödvändigt"

Ebba Busch fortsätter:

– Just därför gör vi allt för att bygga upp elsystemet igen. Grunden för ny kärnkraft är redan lagd, vi värnar vattenkraften. Därtill har vi beslutat om 50 åtgärder med bäring på nu till 2030 som gör att vi kan få ut mer effekt av all el som produceras.

– Den EU-reglerade flödesbaserade kapacitetsberäkningsmodellen har många effekter. Däribland att mer el kan transporteras från norra till södra Sverige. Det är nödvändigt, särskilt givet södra Sveriges allvarliga brist på elproduktion i förhållande till konsumtion och nät.

Statsministern: Bered er på "tuffa tider"

På onsdagskvällen har även statsminister Ulf Kristersson uttalat sig.

Han säger till Aftonbladet att det inte finns någon snabb lösning.

– Jag förstår att ingen blir glad när jag säger att ”hade vi inte lagt ner halva kärnkraften hade vi inte haft dessa problem”. Men det är sant och det måste sägas.

Statsministern tillägger även att regeringen gör vad man kan för att bygga upp elsystemet och öka effekten på det som finns tillgängligt.

– Men det kommer att vara tuffa tider, säger Ulf Kristersson.

LÄS MER: Ny smäll för hushållen – efter dagens prischock

Foto: Magnus Liljegren, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


08 okt 26

UPPGIFTER: C presenterar plan för ny regering

2026 10 08

På fredag träffas de rödgröna partierna för ett första möte efter valet.

Mötet, som äger rum på initiativ av Centerpartiet, kommer att hållas på Högberga gård i Lidingö.

Utöver MP, V och S har även externa aktörer bjudits in. Det handlar bland annat om företrädare för näringslivet, fackförbund och andra samhällsviktiga aktörer. Syftet med mötet är enligt Centern att få en “gemensam lägesgenomgång” av vilka samhällsutmaningar som ligger framför en kommande regering.

Men partiet ser samtidigt mötet som ett första steg mot att ta fram ett gemensamt sakpolitiskt program för en S-ledd regering, rapporterar TV4 med hänvisning till flera källor inom Centerpartiet.

– Det är en flerstegsraket. Men just nu är vi tidigt i den processen, säger en källa till kanalen.

Tre steg

Lidingömötet pekas ut som det första steget i Centerpartiets plan.

Nästa steg är att diskutera lösningar på de samhällsproblem som identifieras under det inledande mötet. Därefter är tanken att partierna tillsammans ska förhandla fram sakpolitik, uppger TV4.

C-företrädarna räknar dock med att svårigheter kan uppstå redan under det första steget, när de fyra partierna ska enas om en gemensam problembild.

–  Alla kommer in med olika syn på samhälle och politik. Så det kan finnas tillräckliga problem i att formulera den där bilden för att ens tänka på steg två eller tre, säger en källa till kanalen.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Möte med Ebba Busch

Samtidigt fortsätter Centerpartiet att föra samtal med partier på högersidan.  

På torsdagen fångades KD-ledaren Ebba Busch och Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist på bild tillsammans av Aftonbladet. Båda bekräftade att de träffats, men ville inte gå in på detaljer om vad de diskuterat.

Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg kommenterar mötet.

– Jag antar att många partier träffar varandra, det är helt rimligt, säger han till Aftonbladet.

På frågan om Thand Ringqvist agerande kan störa regeringsförhandlingarna på den rödgröna sidan, svarar Damberg:

– Jag ser att hon tar sitt uppdrag som centerpartistisk ledare på allvar, hon har också sett till att bjuda in fyra partier till ett gemensamt möte i morgon. Det ser jag fram emot att delta på.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna

Text: Redaktionen