E6 avstängd

2024 04 10

E6 har stängts av i båda riktningar efter en allvarlig olycka.

Ambulans, räddningstjänst och polis har larmats till E6 i höjd med Landskrona på grund av en trafikolycka.

Det rör sig om en personbil som har voltat.

Ett stort arbete pågår på platsen och vägen har stängts av i båda riktningar i samband med arbetet.

Det rapporterar TV4.

Stor påverkan

Enligt uppgifter från polisen har händelsen stor påverkan på trafiken.

– Just nu är det stopp i båda körriktningarna, säger polisens presstalesperson Filip Annas.

Det är i nuläget oklart när vägen kan öppnas upp för trafiken igen.

Tre personer

Tre personer ska ha befunnit sig i bilen som voltade.

Det är oklart vad som föranledde olyckan, man vet heller inte om någon person har förts till sjukhus.

Arbetet kommer att fortgå under lördagseftermiddagen.

– Olyckan sker mellan Landskrona och Glumslöv i norrgående riktning. Polis, räddningstjänst och ambulans skickas till platsen, meddelar polisen via sin webbsida.

– Om någon person kommit till fysisk skada i samband med olyckan är i nuläget oklart. Vägen stängs av under arbetet på platsen vilket medför störningar i trafiken.

Flera olyckor

Det har varit en hektisk dag i trafiken på flera olika håll runt om i landet.

Tidigare under dagen har en bil kört in i en butik i Helsingborg.

– En trafikolycka med en personbil inträffar på Hälsovägen när personbilen av okänd anledning kör in i en butik, framhåller polisen angående olyckan.

– Polis och räddningstjänst larmas till platsen. Tre personer färdas i bilen varav en förs med ambulans till sjukhus. 

Även Eskilstuna

Även i Eskilstuna har en liknande händelse ägt rum.

– En polispatrull såg en bil köra i hög hastighet i Eskilstuna centrum för att strax efteråt köra in i ett skyltfönster på Kungsplan. Personer sprang då från bilen.

– Polisens löpare sprang snabbare. Föraren, en man i 35-årsåldern, greps och försågs med handfängsel. Han misstänks för grovt rattfylleri samt grov vårdslöshet i trafik då föraren åsidosatt trafikregler och framfört fordonet så det innebar en påtaglig fara för trafiksäkerheten.

Foto: Melvin

Text: Redaktionen


JUST NU: “Kan upphöra som stat” – tung dom från Lukasjenko

2025 10 12

Alexandr Lukasjenko menar att Ukraina kan upphöra att existera som land.

Stridigheterna fortsätter i Ukraina utan slut i sikte.

Ryssland gör fortsatt små framsteg i öst – i utbyte mot enorma förluster vad gäller manskap.

Nu säger Belarus ledare Alexandr Lukasjenko att Ukraina kan upphöra att existera som stat, rapporterar Ukrainska Pravda.

“Kan upphöra”

Den belarusiske ledaren hävdar att han fått mycket information de senaste dagarna som tyder på att problemet för fredssamtalen inte är Ryssland, USA eller EU-ledarna, utan Volodymyr Zelenskyj.

Han menar att Zelenskyj måste pressas.

– Men åtgärder måste vidtas skyndsamt, säger han.

– Ryssland avancerar vid frontlinjen, och jag säger detta med ansvar, eftersom jag observerar det varje dag, och det skulle kunna leda till att Ukraina försvinner som stat.

Kommenterar Tomahawks

Lukasjenko kommenterar även uppgifterna om att USA överväger att förse Ukraina med Tomahawks-robotar.

– Vår vän Donald har en särskild taktik för att hantera de mest akuta frågorna, säger han.

– Det är därför han ibland sätter press på relevanta myndigheter och personer, ibland agerar han hårdare, för att sedan lätta lite på trycket och ta ett steg tillbaka. Så vi ska inte ta det på allvar att allt kommer att sjösättas i morgon.

Läs mer: Succé för Ukraina – ökning med 48 procent

Nya sanktioner

Samtidigt kommer uppgifter om att EU riktar nya sanktioner mot Belarus och Lukasjenko.

Europeiska unionens utrikesministrar enades på måndagen om att införa sanktioner mot Aleksandr Lukasjenko och andra höga tjänstemän.

Detta med anledning av valet den 9 augusti, som väst anser var riggat, och med hänvisning till det förvärrade polisvåldet mot demonstranter, rapporterar Reuters.

I årtionden

Alexandr Lukasjenko har varit Belarus ledare i flera årtionden.

Han fanns inte med på EU:s sanktionslista med 40 namn som man enades om den 2 oktober, men uppgifter pekar nu på att sanktioner kommer att införas mot honom.

Läs mer: Kreml varnar – någonting dramatiskt kommer att hända

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Vill inte skada” – Trump helvänder plötsligt

2025 10 12

Trump kommenterar på nytt relationen med Kina – men nu låter det annorlunda.

På fredagen störtdök börserna med anledning av ett nytt meddelande från den amerikanska presidenten.

Han hotade då med nya tullhöjningar gentemot Kina med anledning av att “de vill införa exportkontroller på varenda produktionselement som har med sällsynta jordartsmetaller att göra”.

Nu – två dagar senare – helvänder presidenten.

Kraftiga kritiken

I fredags var alltså Trump tydlig med kritiken mot Kina.

– Det händer mycket konstiga saker i Kina!, skrev han då på Truth Social.

– De blir väldigt fientliga och skickar brev till länder över hela världen där de meddelar att de vill införa exportkontroller på varenda produktionselement som har med sällsynta jordartsmetaller att göra, och praktiskt taget allt annat de kan komma på, även om det inte tillverkas i Kina.

Trumps nya ord

Men på söndagen tycks den amerikanska presidenten vända gällande Kina.

Under kvällen har han lagt ut ett nytt meddelande på Truth Social som lyder så här:

– Oroa er inte för Kina, det kommer att ordna sig! 

– Den högt respekterade president Xi hade bara ett dåligt ögonblick. Han vill inte ha en depression för sitt land, och det vill inte jag heller. USA vill hjälpa Kina, inte skada dem!!!

Läs mer: Trump varnas – finns bara en sak att göra mot Putin

“Inte rädda”

En talesperson för Kinas handelsdepartement anklagade USA för dubbelmoral efter Trumps hot i fredags om att lägga på ytterligare 100-procentiga tullar på dessa importer efter att Kina införde nya exportkontroller på sällsynta jordartsmetaller.

– Kinas ståndpunkt i handelskriget är konsekvent: vi vill inte ha det, men vi är inte rädda för det, säger talespersonen enligt CNBC.

Inte första gången

Trump har flera gånger tidigare uttryckt missnöje med Kina gällande handeln.

Flera samtal har ägt rum i syfte att nå avtal som både Kina och USA är nöjda med.

Läs mer: Visar upp skräckvapen – har hotat USA

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen