06 april 26

E4 avstängd – gäller i flera timmar

2024 08 09

E4 kommer att vara avstängd i flera timmar.

En lastbilsolycka har inträffat på E4 under natten mot fredag.

Därför har en del av E4 stängts av, rapporterar SR.

Sträckan kommer att vara avstängd i flera timmar, enligt kanalen, som hänvisar till information från Trafikverket.

Avstängd i flera timmar

Lastbilsolyckan uppges ha inträffat vid 04-tiden.

Den ägde rum på E4 i höjd med Höljebro, som ligger söder om Söderhamn i Gävleborgs län, enligt radiokanalen.

Trafikverket uppger att en del av vägen har stängts av och kommer att vara avstängd i flera timmar.

Det handlar om det norrgående körfältet, som har stängts av under bärgningsarbetet.

Stor påverkan på trafiken

Det norrgående körfältet väntas vara avstängt till lunchtid, enligt Trafikverkets prognos.

Trafiken leds om medan bärgningsarbetet pågår.

Lastbilsolyckan natten till fredag får alltså en stor påverkan på trafiken.

Ingen människa skadades dock i olyckan, uppger radiokanalen.

Körde in i husfasad

Bland övriga polisnyheter noteras en händelse i Ulricehamn under natten mot fredag.

En kvinna har kört in i hus, meddelar polisen.

– En personbil körde igenom ett staket från en parkeringsplats och fortsatte ner för en slänt, enligt polisens rapport.

– Därefter har fordonet kolliderat med en husfasad.

Kvinnan är i 25-årsåldern.

Hon skadades i samband med olyckan och fördes till sjukhus med ambulans.

Kvinnan var dock vaken och talbar, enligt polisen.

Händelsen utreds som olovlig körning och grov vårdslöshet i trafik.

Man i trädgården

Polisen rapporterar också om en händelse i Falkenberg sent på torsdagskvällen.

En person har larmat polisen med anledning av att en man befann sig i inringarens trädgård.

Mannen slog sönder saker i trädgården och ska även ha ryckt i inringarens dörrhandtag, rapporterar polisen.

Det handlar om en 30-årig man som sedermera kontrollerades av polis.

– Mannen ska vara en granne till inringaren, men det är i dagsläget oklart vilket motivet är, meddelar polisen.

Mannen är nu misstänkt för ofredande och skadegörelse.

Foto: Kathy

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 01

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 juni 2026

Sverige kan tvingas avskaffa skatt – kan vara olaglig

2026 06 01

En omtalad skatt i Sverige har blivit ett EU-ärende.

Den svenska bankskatten har tidigare fått grönt ljus av EU-kommissionen.

Nu kan skatten prövas på nytt.

EU-domstolens generaladvokat vill nämligen att kommissionen ser över möjligheten till att tvinga Sverige att avskaffa skatten, rapporterar EFN.

Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) är inget fan av bankskatten. Men han avfärdar ett scenario där Sverige agerar i förtid och drar tillbaka den innan EU fattat sitt beslut.

– Vi har försökt hantera problemen med bankskatten, dels genom en lättnad som kommer Kommuninvest till dels för att deras verksamhet inte ska slås sönder, och sen genom att vi har en utredning som analyserar den här bankskatten. Den ska rapportera i januari nästa år och den ser vi fram emot att ta del av, säger Niklas Wykman till EFN.

S vill se skatt mot "övervinster"

Enligt finansmarknadsministern är bankskatt “mycket dåligt” och påverkar bland annat hushållens bolånekostnader negativt. 

Socialdemokraterna är av en annan uppfattning och har gått till val på att införa just en särskild skatt för bankerna. Det handlar om en tillfällig skatt mot “övervinster”.

Den tillfälliga skatten skulle gälla ett halvår till att börja med. Sen beror det på utvecklingen om man kan fortsätta med den, har partiets ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg sagt till Aftonbladet.

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer

6,7 miljarder årligen

Hans Lindberg, vd för Svenska Bankföreningen, uppger att skatten inbringar drygt 6,7 miljarder kronor varje år. Han uppmanar även regeringen att slopa den.

– Nu befinner man sig i en process där skatten sannolikt förklaras olaglig. Då bör man från regeringens sida överväga att avskaffa skatten så snabbt som möjligt. Det vore ett klokt drag, säger Hans Lindberg till EFN.

LÄS MER: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen