E4 avstängd

2024 05 18

En allvarlig olycka har skett på E4.

På fredagseftermiddagen har flera olyckor inträffat i trafiken.

På E4 mellan Norrköping och Nyköping är två lastbilar inblandade i en olycka och en stor insats pågår just nu på platsen.

Det meddelar polisen.

Är helt avstängd

Det ska enligt initiala uppgifter röra sig om en mycket allvarlig olycka.

– Polisen larmas om en allvarlig trafikolycka med flera fordon vid trafikplats 128, Gammelsta, på E4:an i norrgående riktning, meddelar polisen.

– Det är två lastbilar som är inblandade i olyckan. Tre personer ska vara drabbade, skadeläget är oklart. Det är mycket bråte på vägen och trafiken är fortsatt helt avstängd i norrgående riktning. Polis och räddningstjänst samverkar på platsen.

Leder om trafiken

Trafikverket arbetar just nu med att leda om trafiken samtidigt som blåljuspersonal arbetar på platsen.

– Trafikverket kommer att leda om norrgående trafik från trafikplats Stavsjö via länsväg 800, framhåller polisen via sin webbsida.

Flera olyckor

Samtidigt har flera olyckor inträffat i trafiken på olika håll runt om i landet.

I Falun har en personbil kolliderat med en person på elsparkcykel.

– SOS-alarm meddelar att de skickar resurser till en olycka mellan en personbil och en person på elsparkcykel på Södra Mariegatan i Falun, framhåller polisen.

– En person blöder från överkroppen med anledning av kollisionen. Personal från en närbelägen vårdcentral har kommit till platsen och bistår med sjukvårdskunskap.

Flera inblandade

En kollision har även inträffat utanför Karlskoga.

– SOS-alarm meddelar att de skickar resurser till en inträffad kollision mellan två bilister på E18, riktning Kristinehamn.

– De inblandade fordonen behöver flyttas från olycksplatsen genom så kallad kortflytt. En av förarna är avförd till sjukvården, skadeläge okänt. Det är fortsatt inte fastställt vad som föranlett olyckan.

Foto: Melvin

Text: Redaktionen


Klarna går ut med varning till alla användare

2025 08 15

Klarna tvingas nu på nytt varna för bedrägerier.

Den populära betaltjänstens varumärke kapas av bedragare i syfte att lura människor på pengar.

Nu tvingas Klarna gå ut med en skarp och tydlig varning för bedragare – där de även varnar för att de inte håller på med investeringar i kryptovalutor.

Klarna varnar

Klarna går nu via sin hemsida ut med en tydlig varning till alla användare.

– Varning! Du kan motta falska e-postmeddelanden, SMS, telefonsamtal och jobberbjudanden som utger sig för att vara från Klarna, skriver Klarna.

– Kom ihåg att Klarna aldrig kommer att kontakta dig för att be om personuppgifter, inloggningsuppgifter, lösenord, bank- eller kortuppgifter, eller för att verifiera ditt konto via okända länkar.

“Inte krypto”

För att människor inte ska luras in i kryptobedrägerier av aktörer som utger sig komma från Klarna understryker betaltjänsten att de inte sysslar med kryptoinvesteringar.

– Klarna erbjuder inte heller investeringar i kryptovaluta eller gåvor, menas det.

Släpper rapport

Samtidigt har Klarna släppt sin rapport för det andra kvartalet.

Där framgår att tillväxten accelererar, men att nettoförlusten ökar för företaget.

Vd Sebastian Siemiatkowski är nöjd med rapporten.

– När vi firar Klarnas 20-årsjubileum når vi milstolpar som jag en gång bara drömde om: 823 miljoner dollar i intäkter, 111 miljoner aktiva Klarna-kunder, 790 000 handlare och 1 miljon dollar i intäkter per anställd.

Börsnotering närmar sig

Klarna meddelar att de växer som företag och att det finns mycket att se fram emot framöver.

Det ryktas som bekant återkommande om en börsnotering som eventuellt kan komma att ske under hösten i USA.

– Klarna Card håller på att bli en populär betalningsmetod på våra mest mogna europeiska marknader, och vi lanserar nu en förbättrad version på vår största marknad, USA, fortsätter Siemiatkowski.

– Strategiska integrationer med ledande betalningsleverantörer och våra partnerskap med några av världens största handlare utökar Klarnas räckvidd och accelererar vår tillväxt. Samtidigt är vår växande kundbas fortsatt stabil, med fler kunder än någonsin som betalar i tid.

Foto: Appshunter.io

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland har förlorat stridsflygplan

2025 08 15

Ännu ett stridsflygplan har gått förlorat för det ryska flygvapnet.

De militära förlusterna fortsätter att fördjupas för Kreml.

Nu kommer uppgifter om att Ryssland har förlorat ännu ett stridsflygplan.

Det rör sig om ett Su-30SM stridsflygplan, rapporterar Kyiv Independent.

Förlorat plan

Ryssland har enligt uppgifter förlorat ett Su-30SM-stridsflygplan under ett uppdrag sydöst om Snake Island, enligt den ukrainska marinen. 

Det tvåmotoriga tvåsitsiga flygplanet – som är konstruerat för både luftöverlägsenhet och markattack – ska ha störtat av okänd anledning.

Ukraina ska ha hört radiokommunikation där ryssarna talar om förlusten.

Sökinsats pågår

Ryska styrkor har inlett en sök- och räddningsinsats, och enligt uppgifter har vrakdelar setts på havsytan. 

Piloterna är fortfarande saknade, uppger Kyiv.

Snake Island, där planet ska ha störtat, är beläget omkring 35 kilometer utanför Odessa.

Trump har hävstång

Dagen har kommit för toppmötet mellan Donald Trump och Vladimir Putin i Alaska.

Kreml kommer till Alaska med en kraftigt försvagad inhemsk ekonomi, vilket ger Trump-administrationen ett betydande inflytande under toppmötet.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Sätter press

Bloomberg rapporterade den 13 augusti att västvärldens sanktioner och Rysslands krigsekonomi allvarligt skadar den ryska ekonomin, samtidigt som Putins försök att stabilisera ekonomin misslyckas i takt med att de ryska oljeintäkterna fortsätter att minska.

– Fallande oljepriser, i kombination med hårda sanktioner från väst och minskade energiintäkter, har satt stor press på Rysslands redan ansträngda federala budget, som nu står inför sitt största budgetunderskott på 30 år, enligt Bloomberg, uppger ISW.

– Anonyma tjänstemän har berättat för Bloomberg att Putin upprepade gånger har begärt lättnader i sanktionerna som en del av alla avtal som ska diskuteras i Alaska, vilket ISW bedömer sannolikt tyder på att Putin är oroad över den ryska ekonomins tillstånd och söker ekonomisk respit från väst.

Foto: Toshiro Aoki

Text: Redaktionen