Dystert besked om olivolja

2023 08 20

Det råder stora problem inom olivoljebranschen.

Extremtemperaturerna som varit i Sydeuropa under sommaren har lett till att det nu råder kris inom olivoljebranschen.

Olivträden påverkas negativt av den väldiga värmen, och nu varnar experter för kraftigt stigande priser och eventuell brist på varan.

Det rapporterar CNN.

Dåligt fjolår

Situationen blir allt mer oroväckande med fjolårets skörd i åtanke.

Redan då hade industrin stora problem.

Spanien, som är världens största producent av olivolja, producerade ungefär hälften så mycket olivolja som man brukar göra.

– Efter en sådan brist från föregående skörd är det sista industrin behöver ytterligare en dålig skörd, säger Walter Zanre, chef vid Filippo Berio, ett av världens ledande varumärken inom branschen.

– Det verkar inte finnas någon paus vid horisonten. Branschen är i kris.

Pekar på fortsatta problem

Alla tecken pekar dock på att även årets skörd kommer att innebära fortsatta problem.

Den fullständiga omfattningen kommer att klargöras först i höst när det är dags att skörda, men forskaren Kyle Holland menar att det kan komma att röra sig om ett fall på 30 procent.

Han understryker även att priserna stigit ordentligt sedan förra året.

Är känsligt

Många grödor är mycket känsliga för den extremhetta som varit, och utöver oliver har även fruktindustrin fått det tufft.

Produktionen av såväl persikor och nektariner som aprikoser har sjunkit ordentligt, och även tomatskörden har påverkats negativt.

– Det kommer till den nivån där oron är betydande inte bara för olivolja utan för många grödor, säger Kyle Holland.

Höga temperaturer

I bland annat Spanien, Grekland och Italien har det varit en extremt varm sommar i år.

Temperaturer över 40 grader har fått myndigheter i länderna att utfärda varningar, och höga temperaturer har registrerats även i centraleuropeiska länder som Tyskland, Polen och Tjeckien, uppger SVT.

Foto: K. Feinkost

Text: Redaktionen


Republikaner slår bakut mot Trump: “Allvarliga problem”

2025 11 27

Republikanska partikamrater går till ovanligt och hårt angrepp mot USA:s president Donald Trump.

Den föreslagna fredsplanen som är det senaste amerikanska försöket att ordna fred mellan Ryssland och Ukraina har fått skarp kritik för att gå Moskvas ärenden.

Nu ansluter sig ett flertal republikanska kongressledamöter till kritiken.

Ett anmärkningsvärt motstånd, konstaterar Reuters som skriver att angreppen är “en skarp avvikelse för ett parti som har anslutit sig till nästan alla Trumps initiativ”.

– Denna så kallade “fredsplan” har allvarliga problem, och jag är mycket skeptisk till att den kommer att uppnå fred, säger senatorn Roger Wicker, republikansk ordförande för senatens försvarsutskott, enligt nyhetsbyrån.

"Ge honom sparken"

Don Bacon, republikansk ledamot i USA:s representanthus, tillhör också kritikerna som nu har bestämt sig för att tala högt om missnöjet med “fredsplanen”.

Han pekar ut Steve Witkoff, USA:s sändebud i förhandlingarna med Ryssland, som opålitlig och någon som borde få sparken.

– För dem som motsätter sig den ryska invasionen och vill se Ukraina segra som ett suveränt och demokratiskt land är det tydligt att Witkoff helt och hållet stödjer ryssarna. Han kan inte litas på att leda dessa förhandlingar. Skulle en rysk betald agent göra mindre än han gör? Han borde avskedas, framhåller Bacon på X.

LÄS MER: Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

"Katastrofalt"

Även ledamoten Brian Fitzpatrick och veteranen Mitch McConell, tidigare republikansk senatsledare, går fram med kritik. Den senare uppmanar Trump att skaffa nya rådgivare.

– Att belöna rysk slakt skulle vara katastrofalt för USA:s intressen, säger han enligt Reuters.

Trumps närmaste krets har noterat kritiken.

Vicepresident JD Vance kallar McConnells attack för “löjlig”. Donald Trump Jr, presidentens son, har också gått ut till sin fars försvar och kallat republikanen för “bitter”.

– Men attackerna från medlemmar i Trumps eget parti, tillsammans med de senaste politiska motvindarna, kan signalera ett större problem för administrationen, framhåller analytiker enligt Reuters.

LÄS MER: Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Foto: National Center for Advancing Translational Sciences resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


“Skräckskogen” slukar ryska soldater – alla kommer ut i liksäck

2025 11 26

Hela kompanier och enheter i Rysslands väpnade styrkor utplånas i den skräckfyllda Serebrjanska skogen i ukrainska Luhansk.

Det uppger Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR efter att ha gått ut med avlyssnade telefonsamtal som beskriver katastrofala ryska förluster i den aktuella skogen.

I en av inspelningarna hörs bland annat en rysk soldat varna en annan om att det i praktiken är en dödsdom att placeras i den serebrjanska sektorn, rapporterar Kyiv Post.

– Du går in i skogen och där ligger det ena liket ovanpå det andra, säger soldaten.

"Kommer ut i en liksäck"

Den avlyssnade soldaten talar om “dussintals” kroppar som ligger utspridda i skogen. Många har en sak gemensamt: de bär märket för den ryska bataljonen Vostok.

– Alla grabbarna som ligger där har samma märke, det där jävla Vostok, säger samma soldat enligt rapporten.

I inspelningen framgår också att soldaten uppger att ett helt kompani, enligt uppgift bestående av 200 personer, ska ha utplånats i skogen.

Enligt den ryska krigaren är det “100 procents chans att du kommer ut i en liksäck”.

Uppmanar ryssarna

Enligt HUR har ryssarna, som gång efter annan försökt avancera genom den skogstäta terrängen, slagits tillbaka av ukrainska motattacker. 

Några detaljer om striderna framgår inte. Däremot har den ukrainska underrättelsetjänsten gått ut med en uppmaning till ryska soldater som inte vill sluta som “ännu ett lik” i området.

Dessa soldater kan kontakta kapitulationslinjen “Jag vill leva”, ett ukrainskt initiativ som ger instruktioner och garantier för ryska soldater som väljer att överlämna sig till Ukraina.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka

Skickar ut kockar i strid

HUR:s avlyssnade samtal uppges även skildra allt sämre förhållanden inom den ryska militären. Exempelvis har underrättelsetjänsten snappat upp klagomål på grundläggande förnödenheter, men man har även hört hur soldater medger att all möjlig personal, till och med kockar, skickas ut för att strida till fots.

– De är alla verkliga även om de kan verka galna, säger “Maria”, som jobbar som professionell avlyssnare på HUR, om samtalen, till Kyiv Post.

– Ibland kan jag inte tro på orden jag hör själv, men det är vad det är. 

LÄS MER: Flygplan förstörda – enorm prestigeförlust för Putin

Foto: P. Langwallner resp President of Russia Office

Text: Redaktionen