Dundrar mot regeringen: ”Har gjort det till en konst”

2022 12 16

Regeringen anklagas för att förvilla och vilseleda svenska folket.

Kritiken kommer från före detta socialminister Lena Hallengren (S), numera gruppledare i riksdagen för Socialdemokraterna, rapporterar Sveriges Radio.

Hon fäller sitt uttalande efter att partiet hittills gjort sju anmälningar till Konstitutionsutskottet mot den nuvarande regeringen, som bottnar i att man inte tycker att M-KD-L-SD-konstellationen håller sig till sanningen.

– Man får inte fara med osanning, man kan inte till exempel påstå att det var den socialdemokratiska regeringen som håglöst avvecklade kärnkraften. Man måste välja sina ord på bättre sätt och se till att man inte vilseleder, säger Lena Hallengren till SR.

"Svenska folket får inte glömma"

Två av de sju KU-anmälningar baseras på just statsministern Ulf Kristerssons (M) uttalande om kärnkraftens avveckling och att den förra regeringen därmed avgränsade elstödet till södra Sverige.

Enligt Hallengren är det ett sätt att vilseleda väljarna.

– När vi nu har en regering som tillträtt och som verkligen har gjort löftesbrott till en konst, det får inte svenska folket glömma, då är det viktigt att komma ihåg hur den här regeringen har agerat oavsett hur de kommande åren blir.

Avfärdar kritiken: "Bitter socialdemokrati"

Kritiken avfärdas kraftigt av Moderaternas gruppledare Mattias Karlsson.

– Vad vi ser här är naturligtvis en oerhört bitter socialdemokrati och jag tycker det är svagt att skylla från sina åtta år på en regering som suttit i åtta veckor. Att välja vägen att slå rekord i oseriösa KU-anmälningar kommer bara vara destruktivt på sikt, säger han till SR.

"Lovade allt åt alla"

Liknande kritik har kommit från S-ledaren Magdalena Andersson, som exempelvis påpekat att de fyra partierna bakom Tidöavtalet lovat ett högkostnadsskydd för elpriser från och med 1 november.

– Man lovade allt åt alla i valrörelsen och nu klarar man inte av att leverera på det. Hushåll och företag har planerat sin ekonomi utifrån en elpriskompensation på plats från 1 november, sade hon förra veckan enligt Svenska Dagbladet.

"Stort engagemang för våra vallöften"

I helgen slog regeringen tillbaka på anklagelser om brutna vallöften när partierna drabbade samman i den första tv-sända partiledardebatten efter valet.

– Om man tittar på vår budget så får de med lägst inkomst tolv gånger större prioritet än de med högst, sade närings- och energiminister Ebba Busch (KD).

Hon tillade:

– Jag förstår att det finns ett väldigt stort engagemang kring våra vallöften och den politik som ni var emot. Nu är ni upprörda för att den inte införs tillräckligt snabbt.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


14 mars 2026

Kina skickar ut tusentals båtar

2026 03 15

Kina misstänks förbereda en insats.

Bakom misstankarna står flera observationer där tusentals fiskebåtar skickas ut i märkliga formationer i havet utanför Kina.

– Tusentals kinesiska fiskebåtar har samlats i geometriska formationer i Östkinesiska havet i samordnade insatser som experter tror är en del av Pekings förberedelser för en potentiell regional konflikt eller kris, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

Omkring 1 200 båtar

Totalt ska det röra sig om cirka 1 200 båtar, som format två parallella linjer i havet.

Fiskebåtarna har behållit sina positioner i närmare 30 timmar, innan formationen upplöstes.

– Jag har aldrig sett en samling kinesiska fiskebåtar i sådana mängder utanför hamnen, säger Gregory Poling, chef för den amerikanska tankesmedjan Center for Strategic and International Studies, rapporterar NDTV World.

Liknande händelser har noterats tidigare, bland annat i januari i år men också i slutet av förra året.

LÄS OCKSÅ: Diktaturen böjer sig för USA

”Militär demonstration”

Manövern kallas för en ”militär demonstration” som syftar till att visa upp Kinas förmåga att samordna sina aktioner, uppger Jennifer Parker, en expert och tidigare officier i den australiensiska flottan.

– Jag har seglat runt hela världen och jag har inte sett fiskare verka så nära varandra, i den koncentrationsgraden, säger Jennifer Parker, rapporterar nyhetskanalen.

– De fiskar definitivt inte.

Kinas flotta

Kinas militära flotta är en av världens största.

Men i händelse av en konflikt eller kris i närområdet är stormakten redo att också använda sig av den gigantiska civila flottan, som utgörs av bland annat fiskebåtar, färjor och lastfartyg, uppger experter enligt nyhetskanalen.

På grunda av de ökade oroligheterna i området, främst relaterat till relationen mellan Kina och Taiwan, har Japan börjat rusta upp sin militära förmåga.

Något som Kina reagerar kraftigt på.

– Kina varnar Japan för en möjlig direktattack med anledning av att landet har påbörjat utplacering av inhemskt producerade långdistansmissiler, enligt Jiang Bin, talesperson för det kinesiska försvarsdepartementet, rapporterar Global Times.

LÄS MER: Kina hotar med direktattack

Foto: Alejandro Luengo

Text: Redaktionen


14 mars 2026

BEKRÄFTAT: Bostadsbidraget görs om

2026 03 15

En stor förändring är på gång för bostadsbidraget.

Regeringen vill göra om bostadsbidraget.

Detta för att minska återkrav och göra stödet mer förutsägbart för hushållen.

Ska beräknas månadsvis

I dag räknas bostadsbidraget först preliminärt utifrån en uppskattad årsinkomst och justeras senare när den faktiska inkomsten är känd.

Det har lett till att många hushåll blivit återbetalningsskyldiga.

Regeringen föreslår att bostadsbidraget i framtiden i stället ska baseras på månadsvisa inkomster för uppskattad årsinkomst.

– Det ska vara lätt att göra rätt, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

LÄS MER: Diktaturen böjer sig för USA

Färre återkrav

Enligt regeringen är ett av huvudproblemen i dagens system att många får krav på att betala tillbaka pengar.

År 2024 blev omkring 35 procent av dem som fick bostadsbidrag helt eller delvis återbetalningsskyldiga.

Med ett nytt system som bygger på aktuella inkomstuppgifter varje månad väntas återkraven minska kraftigt.

– Att över en tredjedel av de som tar emot bostadsbidrag blir återbetalningsskyldiga är ett systemfel som främst drabbar ensamstående kvinnor. Med en månadsvis beräkning av bostadsbidraget väntas återkraven av bostadsbidrag minska med cirka 90 procent, säger Anna Tenje (M).

Syftet är att göra stödet mer träffsäkert och minska risken för felaktiga utbetalningar och skulder.

Välkomnar förslaget

Flera svenska aktörer har redan välkomnat ändringen. Hyresgästföreningen är en av dem.

– Bostadsbidraget ska vara ett stöd, inte en skuldfälla. Dagens system har länge skapat oro och ekonomiska problem när bostadsbidraget krävs tillbaka i efterhand, och det har slagit särskilt hårt mot dem med lägre inkomster. Därför är det bra att bidraget nu blir mer träffsäkert och förutsägbart, säger Ola Palmgren, vice förbundsordförande i Hyresgäst­föreningen. 

Han ser positivt på att regeringen har lyssnat på hyresgästernas långvariga problem.

Samtidigt menar Palmgren att bostadsbidraget behöver stärkas eftersom nivåerna länge inte har följt med i den ökande kostnadsutvecklingen. Om bidraget inte justeras riskerar det enligt honom att gradvis förlora sin betydelse.

– Om ingenting görs för att höja nivåerna kommer bostadsbidraget i praktiken snart att ha fasat ut sig självt, säger Palmgren.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

LÄS MER: Biljätte drar i handbromsen – tre elbilsmodeller slopas

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen