BEKRÄFTAT: Dundersmäll för Viaplay

2024 02 23

De dåliga nyheterna tycks inte veta någon ände för streamingtjänsten Viaplay.

Krisbeskeden för streamingbolaget har avlöst varandra under det senaste året.

Nu är det dags igen.

Viaplay åker nämligen på en dundersmäll som heter duga när resultatet för hela 2023 nu är bekäftat.

Slutresultatet efter skatt för hela fjolåret landar nämligen på minus 9,757 miljarder svenska kronor, enligt Viaplays senaste kvartalsrapport som försenats efter bolagets ekonomiska problem.

– Som jämförelse hade Viaplay en vinst på 323 miljoner 2022, konstaterar E24, Norges största affärstidning.

Nästan tre miljarder på tre månader

Inte heller siffrorna för enbart 2023 års sista tre månader är någon munter läsning för tv- och streamingföretaget.

Totalt gick man back 2,881 miljarder svenska kronor bara under förra årets sista kvartal.

Till de goda nyheterna hör emellertid att intäkterna ökade något jämfört med motsvarande period förra året – till 4,9 miljarder kronor.

Eskalerade i somras

Viaplays stora ekonomiska problem eskalerade under sommaren förra året.

I juli rapporterades att aktierna i det Stockholmsnoterade bolaget droppat med 66 procent.

– De investeringar som gjorts i innehåll har inte alltid gett resultat, framhöll Viaplays vd Jørgen Madsen Lindemann i ett börsmeddelande vid tillfället.

Dumpat efter fem månader

I september förra året köpte den stora norska mediekoncernen Schibsted, som bland annat äger Aftonbladet, Svenska Dagbladet och Blocket, loss ett innehav i Viaplay – vars aktier då hade fallit med 96,5 procent.

Fem månader senare gav koncernen besked om att man dumpar streamingbolaget.

Efter en grundlig utvärdering av fördelarna med våra optioner, och med tanke på den förväntade förändringen i vår företagsstruktur, har vi tagit beslutet att avveckla vår investering i Viaplay, uttryckte avgående koncernchefen Kristin Skogen Lund i en kommentar enligt Dagens industri den 7 februari.

Missar målet

Det har tidigare konstaterats att Viaplay även missat det uttalade målet på 6,6-6,7 miljoner abonnenter .

– Under 2023 uppgick koncernens preliminära omsättning till 18,56 miljarder kronor med en rörelseförlust, före jämförelsestörande poster och resultat från intressebolag, på cirka 1,11 miljarder kronor, uppgav Viaplay Group tidigare i ett pressmeddelande.

Foto: Viaplay Group

Text: Redaktionen


04 maj 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller till söndag

2026 05 05

Fler fordon än vanligt kommer att stoppas på vägarna under veckan.

Detta eftersom polisen genomför en nationell trafikvecka mellan den 4 och 10 maj.

Fokus kommer att läggas på fordonskontroller, uppger polisen.

Syftet är att upptäcka kriminell aktivitet på svenska vägar.

– Vägnätet kan spela en betydande roll i kriminellas brottsplaner. De behöver inte bara ta sig till och från brottsplatser utan i många fall också transportera vapen, ammunition, narkotika, stöldgods eller efterlysta personer. Då måste vi finnas där och sätta stopp, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.

”Kraftsamlar”

Den nationella trafikveckan pågår under hela vecka 19 – från måndag till söndag i hela landet.

– Under insatsveckorna kraftsamlar polisen för att upptäcka och förhindra brott som sker i eller i anslutning till vägtrafikmiljön, men arbetet pågår i allra högsta grad även under resten av året, som en del i det dagliga polisarbetet, berättar Ursula Edström.

Så går det till

Vid fordonskontrollerna kommer polisen att kontrollera körkortsbehörighet och nykterhet.

Vid behov utförs utlänningskontroller och kontroller mot polisens datasystem.

Polisen samverkar också med relevanta myndigheter och experter.

Sedan den 1 augusti har polisen utökade befogenheter att hjälpa Kronofogden att utmäta tillgångar på plats, exempelvis fordon vid en trafikkontroll.  

Så utförs en utmätning på plats:

- Polisen stoppar i sin verksamhet en person, till exempel i en bil vid en kontroll.

- Genom en app i telefonen ser polisen direkt om personen har skulder hos Kronofogden.

- Om skulder finns och personen är i besittning av värdefullt gods, till exempel kontanter, fordon, smycken eller klockor, kan polisen ringa till Kronofogden, som per telefon fattar beslut om utmätning. Därefter kan polisen på plats omhänderta godset.

- Via en jourverksamhet hos Kronofogden kan utmätningarna ske även nattetid och på helger.

LÄS MER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

FAKTA: Polisens nationella trafikveckor

- Varje år genomför polisen tio trafikveckor med olika fokus som hastighet, nykterhet, brott på väg och yrkestrafik som ett led i trafiksäkerhetsarbetet.

- Syftet är att uppnå målen i Nollvisionen, att ingen ska dö eller skadas allvarligt i trafikmiljön. Under vecka 19 ligger fokus på brott på väg.

Källa:  Polisen

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater försvunna

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


04 maj 26

Kommer höja direkt – storbankerna varnar S

2026 05 04

Socialdemokraterna vill införa en tillfällig skatt på bankernas vinster.

Enligt partiet beräknas bankskatten att inbringa fyra miljarder kronor till staten.

S motiverar förslaget med att bankerna har gjort stora vinster när räntan varit hög och att deras räntenettomarginaler har ökat.

– Det är rimligt att de som tjänat på krisen, på bekostnad av vanligt folk, är med och bidrar till att bygga Sverige starkare, skriver partiet i sin vårbudget och tillägger:

– Vi föreslår därför en tillfällig skatt på bankernas övervinster som betalas tillbaka till vanligt folk och till välfärden och som används för att bygga Sverige starkare. Bankskatten gäller den del av bankernas räntenetton, det vill säga den vinst som uppstår då ränteintäkterna överstiger räntekostnaderna, som överstiger ett historiskt genomsnitt.

Varnar: Kommer höja direkt

Regeringen, med Moderaterna i spetsen, har kritiserat förslaget. Finansminister Elisabeth Svantesson (M) har flaggat för att en bankskatt kommer att slå mot hushållen i form av höjda bolåneräntor.

Nu ger storbankerna henne rätt.

Både Nordea och SEB uppger att en bankskatt kommer att leda till räntehöjningar, rapporterar Di.

– Marginalerna på bolån i dag är mycket låga. Vi verkar på en öppen och konkurrensutsatt marknad och om förutsättningarna på den förändras, till exempel om kostnader tillför, så påverkar det, säger SEB:s presstalesperson Petter Brunnberg till tidningen.

Den statliga storbanken SBAB ger samma besked. Bankens chefsekonom Robert Boije uppger att det är ”mycket troligt” att en bankskatt kommer att påverka räntesättningen.

– Om skatten läggs på bankernas räntenetton kan det leda till höjda bolåneräntor, sänkta sparräntor eller en kombination av bådadera, säger han till Di.

LÄS OCKSÅ:

Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Svenskars favoritdryck blir billigare

Ange inte din adress – många får samma sms just nu

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen