Dubbla explosioner

2024 03 30

Det har varit en mycket hektisk natt för polisen.

Tidigt på lördagsmorgonen har explosioner inträffat på två olika håll i landet.

Samtidigt har ett väpnat rån ägt rum och skott har avlossats mot entrédörren till ett flerfamiljshus.

Polisen arbetar nu intensivt med samtliga situationer.

Dubbla explosioner

Explosioner har skett såväl i Åkersberga som i Värnamo.

– När polispatrullerna kom till platsen framkom att det skett en detonation vid fasaden på ett flerbostadshus, med skador på fasad och och krossade fönsterrutor som följd, framhåller polisen angående händelsen i Åkersberga.

– Polisens nationella bombgrupp är på väg till platsen för att undersöka så att den är säker innan polisens kriminaltekniker kan börja arbeta på platsen med en teknisk undersökning.

Även i Värnamo

Även i Värnamo har polisen haft en insats med anledning av en detonation.

– Polisen är på plats med ett antal resurser på Fredsgatan i Värnamo. Anledningen är en detonation som skett på platsen.

– Flera olika typer av utredningsåtgärder fortgår under natten. Bland annat spåras med polishundar runt i området. Teknisk undersökning kommer att genomföras.

Entrédörren till fastigheten beskrivs som “i princip bortsprängd”.

Det finns inga uppgifter om att någon person ska ha skadats i samband med någon av sprängningarna.

Väpnat rån

Polisen har under natten arbetat i Malmö, där ett väpnat rån har skett.

– Två maskerade gärningsmän hotar en man med pistolliknande föremål, tvingar till sig en cykel, på Själlandstorget. Polis skickas till den drabbades hemadress, framhåller polisen via sin webbsida.

– Gärningsmännen lämnade brottsplatsen springande med cykeln, i riktning mot Roskildevägen.

Skottlossning i Norrköping

Samtidigt arbetar polisen med en skottlossning som har inträffat i Norrköping.

– Ett skott har avlossats mot en entré till ett flerfamiljshus, säger regionledningscentralens befäl Linus Maxe till SVT.

Ingen person ska ha skadats i samband med skottlossningen, och ingen person är gripen.

Arkivfoto: A. Zare

Text: Redaktionen.


06mars26

Plötslig vändning för svenska kronan

2026 03 07

Oroligheterna i Mellanöstern har lett till att den svenska kronan tappar mark.

Under det senaste året har den svenska kronan gått starkt mot den amerikanska dollarn.

Kronan har även stärkts gentemot euron under en tid.

Men i samband med oroligheterna i Mellanöstern har kronan plötsligt vänt nedåt gentemot dollarn igen.

Kronan tappar

Den 27 januari kostade en amerikansk dollar 8,77 kronor, enligt data från Marketwatch.

Idag kostar en dollar 9,22 kronor.

Det innebär att den svenska kronan har tappat över fem procent mot dollarn på drygt en månad.

Därför stärks dollarn

Sedan USA och Israel i lördags började attackera Iran har dollarn stärkts efter en längre nedgång.

Innan det var dollarn rejält ifrågasatt.

– Avdollarisering var ett stort samtalsämne under förra året och kanske till och med en del av året dessförinnan, säger Elisabeth Colleran, chef för teamet för statsobligationer i tillväxtmarknader på Loomis Sayles i Boston.

– Alla tittade åt andra håll. Folk frågar sig nu: Är den amerikanska dollarn verkligen en värdebevarare?

Läs mer: Tung nedläggning i bilbranschen – 195 får gå

Allt annat ner

Men i och med oroligheterna stärks nu dollarn.

– Men den här veckan ser vi att när vi har ökad volatilitet och ökad risk, så stiger dollarn definitivt, och alla valutor, inklusive euron, trycks ner, säger Colleran till CNBC.

“Dollarlikviditeten är kung”

Bas van Geffen, senior makrostrateg på Rabobank, säger att investerare nu tycks använda den amerikanska dollarn som en slags trygg hamn i de geopolitiska osäkerheterna.

– Det verkar finnas liten eller ingen möjlighet att undkomma. Traditionella säkra tillflyktsorter, såsom guld, spelar inte sin vanliga roll. Med tanke på den kraftiga uppgången i DXY-indexet verkar dollarlikviditet vara kung, säger van Geffen.

Läs mer: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


06mars26

Ryssland ger sig in i nytt krig

2026 03 06

Ryssland blandar sig i ytterligare ett krig.

Putinregimens krig i Ukraina har fått allvarliga konsekvenser även för det ryska samhället.

Trots det väljer Ryssland nu att ge sig in i ännu ett krig.

Möjliggör attacker

Ryssland ger ett aktivt stöd till Iran i dess krig med USA och Israel, rapporterar Washington Post.

Ryssland förser Iran med underrättelseinformation som hjälper dem att attackera amerikanska styrkor och mål i Mellanöstern, uppger tre tjänstemän med insyn i ärendet, enligt tidningen.

Sedan kriget inleddes i lördags har Ryssland delat med sig av information om platser där amerikanska tillgångar finns, enligt tjänstemännen.

Det handlar bland annat om uppgifter om var amerikanska krigsfartyg och flygplan befinner sig.

Amerikaner har dödats

Den exakta omfattningen av Rysslands aktiva stöd till Iran är okänd, men klart är att Putinregimen i direkt mening hjälper Iran att attackera amerikanska mål – en hjälp som Iran är beroende av i kriget, eftersom deras förmåga att lokalisera amerikanska mål har försämrats.

Under konflikten har sex amerikanska soldater dödats och ännu fler skadats i samband med en drönarattack i Kuwait på söndagen.

Iran har avfyrat tusentals drönare och hundratals missiler mot amerikanska militära anläggningar, ambassader och så vidare.

Ryssland, som har beskrivit USA:s attack mot Iran som en ”oprovocerad väpnad aggression”, stödjer nu alltså sin allierade. Detta trots tidigare uppgifter om att Kreml inte hjälper Iran eftersom de har fullt upp med kriget i Ukraina.

Enligt tjänstemännen har Ryssland hjälpt Iran ända sedan konflikten inleddes.

LÄS OCKSÅ: KREML: "Början på en era av fullständig kollaps"

Attackerat 2 000 mål

Den amerikanska underrättelsetjänsten CIA vill inte kommentera uppgifterna om Rysslands stöd till Iran. Inte heller Pentagon vill kommentera rapporten.

Samtidigt fortsätter USA och Israel att attackera Iran. Över 2 000 iranska mål har attackerats, inklusive uppskjutningsramper för ballistiska robotar, flera fartyg och platser med koppling till Irans högsta ledning.

– Den iranska regimen har fullständigt krossats, säger Vita husets talesperson  Anna Kelly på en pressträff.

– Deras vedergällningsattacker med ballistiska robotar minskar i styrka för varje dag, deras flotta utplånas, deras produktionskapacitet raseras, och deras ombud utgör knappt något hot, fortsätter hon.

LÄS OCKSÅ: Rysk superhelikopter nedskjuten

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen