Dubbla explosioner

2024 03 30

Det har varit en mycket hektisk natt för polisen.

Tidigt på lördagsmorgonen har explosioner inträffat på två olika håll i landet.

Samtidigt har ett väpnat rån ägt rum och skott har avlossats mot entrédörren till ett flerfamiljshus.

Polisen arbetar nu intensivt med samtliga situationer.

Dubbla explosioner

Explosioner har skett såväl i Åkersberga som i Värnamo.

– När polispatrullerna kom till platsen framkom att det skett en detonation vid fasaden på ett flerbostadshus, med skador på fasad och och krossade fönsterrutor som följd, framhåller polisen angående händelsen i Åkersberga.

– Polisens nationella bombgrupp är på väg till platsen för att undersöka så att den är säker innan polisens kriminaltekniker kan börja arbeta på platsen med en teknisk undersökning.

Även i Värnamo

Även i Värnamo har polisen haft en insats med anledning av en detonation.

– Polisen är på plats med ett antal resurser på Fredsgatan i Värnamo. Anledningen är en detonation som skett på platsen.

– Flera olika typer av utredningsåtgärder fortgår under natten. Bland annat spåras med polishundar runt i området. Teknisk undersökning kommer att genomföras.

Entrédörren till fastigheten beskrivs som “i princip bortsprängd”.

Det finns inga uppgifter om att någon person ska ha skadats i samband med någon av sprängningarna.

Väpnat rån

Polisen har under natten arbetat i Malmö, där ett väpnat rån har skett.

– Två maskerade gärningsmän hotar en man med pistolliknande föremål, tvingar till sig en cykel, på Själlandstorget. Polis skickas till den drabbades hemadress, framhåller polisen via sin webbsida.

– Gärningsmännen lämnade brottsplatsen springande med cykeln, i riktning mot Roskildevägen.

Skottlossning i Norrköping

Samtidigt arbetar polisen med en skottlossning som har inträffat i Norrköping.

– Ett skott har avlossats mot en entré till ett flerfamiljshus, säger regionledningscentralens befäl Linus Maxe till SVT.

Ingen person ska ha skadats i samband med skottlossningen, och ingen person är gripen.

Arkivfoto: A. Zare

Text: Redaktionen.


JUST NU: Världsberömd snabbmatskedja öppnar i Sverige

2025 09 17

I flera år har det ryktats om att en berömd amerikansk snabbmatskedja ska öppna i Sverige.

Och nu är det bekräftat.

På tisdagsmorgonen låter Taco Bell meddela att kedjan slår upp portarna redan nu till vintern.

Därmed etablerar sig den ikoniska restaurangen även på den svenska marknaden.

– Att få möjligheten att introducera Taco Bell till den svenska marknaden är en milstolpe för oss i Europa, säger Matthew Johnson   från New Marker Entry Lead i ett uttalande.

– Den svenska marknaden är både nyfiken och snabb på att omfamna nya matkoncept, vilket gör den till det perfekta steget i vårt nästa internationella kapitel. Vi vet att fans här har väntat på den här dagen och vi är glada att äntligen kunna leverera.

40 miljoner gäster

Taco Bell finns idag i 32 länder och har över 40 miljoner besökare i hela världen . I USA finns över 8 000 restauranger som tillhör kedjan, som är flitigt förekommande i populärkulturen och därmed ett välbekant varumärke globalt.

Den första restaurangen i Sverige kommer att öppna i Stockholm vintern 2025 och bakom lanseringen står T B Group Scandinavia AB.

– Vi ser så mycket fram emot att få erbjuda det vi i Sverige länge har väntat på, säger Monir Kalgoum, vd på T B Group Scandinavia AB.

– Detta kommer att bli mer än bara en restaurang, detta blir starten på något större. Taco Bell är mer än bara matupplevelsen, det är en livsstil! 

LÄS OCKSÅ: City Gross och Stora Coop sågas

Annonserar på Arbetsförmedlingen

Taco Bell Corp är ett dotterbolag till Yum! Brands, Inc. Den senare beskreivs som “världens ledande mexikanskinspererade snabbmatskedja”.

I dess restauranger serveras “skräddarsydda” tacos, burritos och andra specialiteter.

Redan för en vecka sedan hade kedjan börjat annonsera om att man söker anställda för jobb i Stockholm.

Taco Bell-restaurangen kommer sannolikt att förläggas vid Mall of Scandinavia i huvudstaden, enligt uppgifter till Nöjesguiden.

LÄS MER: Biltema öppnar nytt – första 100 kunderna får presentkort

Foto:

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: ”Exceptionellt förslag” från Ryssland – direkt till Turkiet

2025 09 17

Ryssland sträcker nu ut en hand till Turkiet i förhoppning om hjälp.

Den ryska krigsmakten lider av brist på utrustning.

– Enligt turkiska källor har Ryssland satt in alla tillgängliga luftvärnssystem i kriget mot Ukraina, rapporterar The Moscow Times.

Nu vänder sig Ryssland till Turkiet med en förfrågan för att lösa krisen.

”Exceptionellt förslag” till Turkiet

2017 köpte Turkiet två S-400-system från Ryssland för 2,5 miljarder dollar.

De två luftvärnssystemen levererades ett par år senare.

Nu vill Ryssland, enligt uppgifter, köpa tillbaka systemen.

– Ryssland har föreslagit Turkiet att köpa tillbaka landets luftvärnsrobotsystem S-400, enligt flera turkiska medier, rapporterar den finska kvällstidningen Iltalehti.

Underutnyttjade

Turkiet har inte använt luftvärnssystemen i någon större utsträckning.

Det beror på att de inte är kompatibla med Natos antimissilsystem.

Dessutom är livslängden för de robotar som levererades med systemen begränsad.

– Rysslands förslag är exceptionellt, men källor inom Rysslands statliga nyhetsbyrå Ria Novosti hävdar att det för närvarande inte finns några officiella diskussioner i frågan, framhåller tidningen.

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

Utvecklar egen teknik

Den turkiska militären håller på att utveckla ett eget luftförsvarsprojekt för att minska sitt beroende av utländsk teknik.

Den turkiske presidenten Recep Tayyip Erdoğan sa i juni, mitt under konflikten mellan Israel och Iran, att de luftvärnssystem som köpts in från Ryssland inte skulle räcka för att säkra hela det turkiska luftrummet.

Det kan tala för att Turkiet har ett intresse av att sälja de två luftvärnssystemen, framhåller Iltalehti.

Historiskt god relation

Den turkiske ledaren Erdoğan har historiskt haft en god relation med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Turkiet har sedan invasionen av Ukraina ofta kritiserats för att ha upprätthållit en god relation till Ryssland och har ofta, tillsammans med Ungern, beskrivits som det mest ryssvänliga landet inom Nato.

Landet har också vid flera tillfällen motsatt sig västerländska sanktioner mot Ryssland.

LÄS MER HÄR: Ryssland riktar dramatisk anklagelse mot Finland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen