Dubbelsmäll väntar Vladimir Putin

2025 06 04

EU:s Ursula von der Leyen uppger att en ekonomisk dubbelsmäll är att vänta för Ryssland.

Ukraina har i dagarna lyckats med en militärmanöver som överraskat många – att med drönare förstöra flera ryska bombplan.

Nu kommer uppgifter om att en ekonomisk dubbelsmäll väntar Ryssland.

EU-toppen Ursula von der Leyen menar att EU är redo att gå ihop med USA, rapporterar Politico.

Dubbelsmäll väntar

Det syns inga större framgångar vad gäller fredsförhandlingarna, och von der Leyen menar att mer press behöver riktas mot Kreml för att få till konkreta framsteg.

Press som EU är redo att sätta.

EU är redo att samarbeta med USA för att införa samtidiga sanktioner mot Rysslands president Vladimir Putin för att pressa honom till fredsförhandlingar.

– Vi har diskuterat hur vi kan genomföra europeiska sanktioner och amerikanska sanktioner samtidigt om Putin inte sätter sig vid förhandlingsbordet, säger von der Leyen.

Energi och finans

Von der Leyen säger att det främst är energisektorn och finanssektorn som sanktionerna skulle riktas mot.

Om inte Putin inställer sig för fredsförhandlingar kan alltså sanktioner från både EU och USA vara att vänta.

– Tanken är att samordna så mycket som möjligt, förklarar von der Leyens talesperson Paula Pinho.

USA:s president Donald Trump har på senare tid uttryckt ett växande missnöje med Putin.

Läs mer: Tiotals miljarder till Ukraina – Natoland ökar trycket

Broattack och drönare

Det händer inte mycket längs med frontlinjen.

Däremot har Ukraina på sistone förstört flera ryska bombplan med hjälp av drönare på rysk mark, och har även attackerat Krymbron.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

1 100 kilo

Ukrainas säkerhetstjänst SBU rapporterar att SBU-agenter minerat undervattensstödpelarna på bron över Kertjsundet och detonerat motsvarande 1 100 kilo sprängmedel den 3 juni.

– SBU uppger att det tog flera månader att planera och genomföra operationen och att detta är tredje gången som Ukraina genomför en operation mot bron. SBU rapporterar att brons strukturella integritet är i kritiskt skick, rapporterar ISW.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 22

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


21 april 2026

Anstormning väntas till Sverige – alla vill köpa samma dryck

2026 04 22

En ny skatt väntas locka mängder av finländare till Sverige.

Det indikerar en undersökning från den finska tidningen Iltalehti.

Anledningen är Finlands nya punktskatt på läskedrycker, som fått priset på Coca Cola, Pepsi och andra läskedrycker att skjuta i höjden.

Nu uppger flera läsksugna finländare att de planerar att göra stora inköp i Sverige för att spara pengar.

– Jag kommer inte köpa några av dessa överprisade produkter från butiken, utan skaffar ett större parti från Sverige eller Estland på en gång, framhåller en av tidningens läsare.

En annan läsare ger samma besked.

– Som tur är bor jag precis vid gränsen. Mina inköp kommer att göras i Sverige, uppger personen.

En tredje läsare, som också bor nära den svenska gränsen, uppger att alla inköp av läsk kommer att göras i svenska butiker.

– Jag har köpt mycket från Sverige hittills, och på grund av den här nyheten tror jag att jag alltid kommer att handla läsk där.

Stora prisskillnader

Skattehöjningen har lett till betydande prisskillnader mellan svenska och finska butiker, rapporterar Iltalehti.

I Finland kostar ett sexpack Coca-Cola 5,72 euro, motsvarande 61,55 kronor, hos finska livsmedelsjätten K Group.

Samma förpackning kostar 45,38 kronor hos Coop i Sverige, uppger tidningen.

Liknande prisskillnader noteras för mineralvatten. En 1,5-litersflaska mineralvatten från Evian kostar 5,45 euro hos K Group, vilket motsvarar 58,65 kronor. Samma flaska kostar omkring 20 kronor i Sverige.  

LÄS MER: Google går ut med varning – “radera illa kvickt” 

Finns inte i Sverige

Sverige har för närvarande ingen specifik skatt på läsk och andra sockersötade drycker.

Cancerfonden har dock argumenterar för producentavgift på läsk – det vill säga en avgift som producenterna betalar på sockersötad dryck. 

Organisationen menar att en sådan avgift skulle sänka sockerhalten i dryckerna. Det skulle i sin tur skulle gynna folkhälsan eftersom antalet fall av övervikt väntas minska.

– Tillsammans med ohälsosamma matvanor ligger övervikt och obesitas bakom cirka 5 procent av alla cancerfall. Tretton olika cancersjukdomar kan kopplas till övervikt och obesitas, skriver Cancerfonden på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen 

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen