Dubbelmord på ukrainare skakar Tyskland

2024 04 28

Två ukrainska män har blivit mördade i Tyskland.

Det rapporterar tysk polis.

Enligt uppgifter är det en rysk man som tros ha begått mordet.

– En rysk man misstänks för att ha mördat två ukrainare som blev knivhuggna i staden Murnau i Tyskland, rapporterar Kyiv Independent.

Mördade vid shoppingcenter

Mordet ska ha ägt rum under lördagen, enligt lokal tysk polis.

– Två män, i åldrarna 23 och 36 år, hittades med skärskador på området kring ett shoppingcenter, uppger tidningen.

Ingen av männen överlevde attacken.

– En av dem dog enligt uppgift på brottsplatsen av allvarliga skador, och den andra avled på sjukhus samma kväll, enligt tidningen.

Rysk medborgare gripen

Exakt hur och varför de två männen har attackerats är inte klarlagt.

– Detaljer och motiv till morden utreds just nu.

Den misstänkte gärningsmannen är en 57-årig rysk medborgare.

Han har gripits i sitt hem, enligt tysk polis.

Enligt uppgifter ska de två mördade männen ha varit soldater som var i Tyskland för att få sjukvård.

Inte första attacken mot ukrainare

Den misstänkte mannen är nu alltså gripen i väntan på ytterligare rättsliga åtgärder.

Och det här är inte första gången som ukrainare attackeras i Tyskland.

En liknande incident inträffade i februari.

– Tysk polis rapporterade i februari om en knivattack på gatan mot två ukrainska basketspelare i Tyskland, uppger tidningen.

Oklar motivbild

Det rörde sig då om 17-åriga Volodymyr Yermakov och 18-åriga Artem Kozachenko.

Båda två avled på sjukhus av sina skador.

Även i det fallet kunde gärningsmannen gripas.

Tysk polis tror emellertid inte att motivet i det fallet handlade om hat mot ukrainare på grund av kriget.

Från ukrainskt håll håller man dock inte med – enligt Kievs basketförbund så var attacken politiskt motiverad.

Arkivfoto: Andrea Ferrario

Text: Redaktionen


17 november 2025

NATOGENERAL: Ryssland kan förbereda nytt krig

2025 11 17

En Natogeneral varnar för att Ryssland redan förbereder ett nytt krig.

En framstående Natogeneral varnar för att Ryssland nu förbereder sig för ett helt nytt krig.

– Det här är ett förkrigstillstånd, säger han.

”Motståndaren förbereder sig för krig”

Polens premiärminister Donald Tusk har bekräftat att den stora explosion som inträffade på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin på söndagen var ett sabotage.

Det går inte att utesluta att Ryssland ligger bakom attacken, enligt den polska regeringen.

Nu varnar den polska generalen Wiesław Kukuła för att ”motståndaren förbereder sig för krig”, rapporterar Wiadomosci.

– Det vi har idag är inte ett krig, det är ett förkrigstillstånd eller något vi vanligtvis kallar ett hybridkrig, säger Wiesław Kukuła i en polsk radiointervju, enligt tidningen.

Generalen varnar för att aggression mot landet förbereds och att motståndaren bland annat kan försöka skada förtroendet för statliga institutioner.

– Motståndaren har börjat förbereda sig för krig. De bygger en viss miljö här, som syftar till att undergräva allmänhetens förtroende för regeringen, organ som försvarsmakten och polisen. För att skapa förutsättningar som är gynnsamma för potentiell aggression på polskt territorium, menar Kukuła.

LÄS OCKSÅ: Kunder varnas för lampor: "Livsfarliga"

”Farhågor har bekräftats”

Samtidigt understryker han att hybridkrigföring av olika slag inte alltid behöver leda till väpnad konflikt.

– Jag betonar återigen: det viktigaste idag är vår attityd, vår reaktion, säger Natogeneralen, enligt tidningen.

Polens premiärminister Donald Tusk har alltså bekräftat att explosionen på den polska järnvägen, där man bland annat transporterar vapen till Ukraina, var ett avsiktligt sabotage.

– Tyvärr har de värsta farhågorna bekräftats. På sträckan Warszawa–Lublin (byn Mika) har en sabotagehandling ägt rum, har premiärministern meddelat på X.

Den polska regeringen har varnat för att omedelbart peka ut Ryssland som skyldiga till attentatet, samtidigt som man säger att det inte kan uteslutas att Putinregimen ligger bakom.

Tusk har också meddelat att landets militär kallas in till ett krismöte med anledning av händelsen.

LÄS OCKSÅ: "Vår sista sommar i fred" - Tyskland varnar hela Europa

Foto: Ministry of Defence Russia

Text: Redaktionen


OVÄNTAD BESKED: Hon kan ta över efter Trump

2025 11 17

Vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Det är några av de namn som har pekats ut som republikanska presidentkandidater i valet 2028 och därmed president Trumps potentiella efterträdare.

Nu får de konkurrens av ett oväntat namn.

Kongressledamoten Marjorie Taylor Greene chanser att bli vald till presidentkandidat har fördubblats, rapporterar Newsweek.

– Denna vecka har hon gått om potentiella kandidater som Ron DeSantis (Floridas guvernör, reds.anm.) och Donald Trump Jr., skriver tidningen med hänvisning till de senaste oddsen från spelsajten Polymarket.

I storbråk med presidenten

Uppsvinget inträffar samtidigt som Marjorie Taylor Greene är indraget i ett storbråk med president Trump.

Kongressledamoten har krävt att dokumenten om den avlidna sexualbrottslingen Jeffrey Epstein ska offentliggöras – något som Trump länge har motsatt sig. 

Presidenten har svarat med hårda angrepp mot sin tidigare allierade. På sin sociala medieplattform Truth Social har Trump kallat henne för ”galen” och deklarerat att han inte längre kommer att stödja hennes omval. 

Enligt Taylor Greene har presidentens ord försatt henne i fara.  

– Privata säkerhetsföretag kontaktar mig och varnar för min säkerhet, samtidigt som en hel del hot mot mig underblåses av världens mäktigaste man. Mannen jag stöttade och hjälpte att bli vald, skriver hon på X.

LÄS MER: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

Kontroversiell kandidat

Enligt Newsweek kan hennes kritik mot Trump och hållningen i Epsteinfrågan ligga bakom Marjorie Taylor Greene ökade chanser att bli nominerad som presidentkandidat.  

Kongressledamoten, som tidigare var en av Donald Trumps trognaste allierade, är känd för sina kontroversiella åsikter och uttalande. Hon har bland annat uppmärksammats för sina omstridda uttalanden om stormningen av Kapitolium, sin kritik mot restriktioner under covid-19 och sitt stöd till konspirationsteorin QAnon.

LÄS OCKSÅ: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen