Förväntad anstormning till Sveriges flygplatser

2024 01 05

Sveriges flygplatser gör bäst i att förbereda sig på en kraftig tillströmning av resenärer kommande veckor.

Ingen kan ha undgått det snökaos som drabbat hela landet under de senaste dagarna.

På åtskilliga platser har kollektivtrafiken ställts in – såväl bussar som tåg.

Dessutom har vägarna fört med sig stora risker med monsterköerna på E22 i Skåne som det absolut mest extrema exemplet.

Chockartad ökning

Samtidigt som trafiken lamslagits har det skett en drastiskt vändning i hur folk planerar att ta sig fram i det påfrestande vädret. 

Efterfrågan på inrikesflyg har nämligen ökat chockartat – med 143 procent på bara en vecka. Det visar nyligen framtagen statistik från Ticket.

– Den snabba ökningen antyder att resenärer söker alternativa transportalternativ i ljuset av de påverkade tåg- och vägförhållandena, framhåller resebyrån i ett pressmeddelande.

Vill inte resa på marken

Tickets förklaring till den lavinartade ökningen är just det omfattade snökaos som resenärer runtom i landet kämpat med.

På grund av inställda tåg och oframkomliga vägar har svenska folket snabbt vänt sig mot inrikesflyget som ett möjligt alternativ, skriver Ticket.

Allt för att undvika de svåra utmaningarna som vädret för med sig.

– I och med det instabila vädret ser vi en markant ökning i efterfrågan på inrikesflyg, vilket indikerar att resenärer söker pålitliga och flexibla transportalternativ för att undvika oväntade störningar i trafiken, säger Vincent Goodbrand, PR- och Kommunikationsansvarig på Ticket.

Även flyg ställdes in

Ett helt säkert resealternativ i den kyla som just nu tagit ett grepp om Sverige är dock inte flyget.

Det visade sig exempelvis under gårdagen, när morgonflygen mellan Luleå och Stockholm inte kunde lyfta på utsatt tid på grund av de iskalla temperaturerna.

Flygen blev ståendes och därmed  försenade flera timmar – eftersom flygplatsen i Luleå inte kunde använda avisningsvätskan som sprutas på planen innan avfärd.

– Det finns köldgränser som vi måste förhålla oss till, sade flygstationschefen Ann-Christin Viklund till SVT.

Foto: N. Jonasson

Text. Redaktionen


Europeisk ledare ska träffa Trump – efter jättebråk

2025 06 01

En av Europas viktigaste ledare ska träffa Donald Trump i veckan, efter ett stort bråk med Trumpadministrationen.

Relationen mellan USA och Europa har varit minst sagt infekterad sedan Donald Trump återvände till Vita huset.

Flera representanter för Trumpadministrationen har riktat mycket hårda ord dels mot hela Europa, dels mot enskilda länder.

Nu väntar ett spänt möte mellan Trump och Tysklands förbundskansler Friedrich Merz.

Har bråkat med Trumpadministrationen

Friedrich Merz ska resa till Washington nästa vecka, rapporterar Politico.

Merz och Trump kommer att träffas på torsdag och bland annat diskutera kriget i Ukraina, Mellanöstern och handelspolitik, enligt tidningen.

Mötet äger rum i Vita huset och är Merz första möte med Trump sedan han tillträdde som förbundskansler.

Det ser ut att kunna bli ett spänt möte, efter att båda länderna gjort skarpa uttalanden mot varandra de senaste månaderna.

Friedrich Merz har varit inblandad i flera ordbråk med Trumpadministrationen.

Både USA:s utrikesminister Marco Rubio och vicepresident JD Vance har attackerat Tyskland med anledning av att tysk underrättelsetjänst har stämplat högerpopulistiska AfD (Alternative für Deutschland) som en högerextrem organisation.

Detta har fått Merz att reagera.

– Vi har i stort sett hållit oss utanför den amerikanska valkampanjen de senaste åren, och det inkluderar mig personligen, sade Merz tidigare i år, enligt tidningen.

Merz tillade att han hade skickat ett tydligt budskap till representanter för den amerikanska administrationen:

– Vi har inte tagit ställning för någon av kandidaterna. Och jag ber er att acceptera det i gengäld, säger Merz.

Mycket att prata om

Trump och Merz har talats vid i telefon vid två tillfällen. Men nästa vecka kommer de alltså att ha sitt första officiella möte.

Relationen mellan USA och Europa har länge varit spänd, bland annat med anledning av vicepresidenten JD Vance frontalangrepp mot Europa vid säkerhetskonferensen i München tidigare i år.

Dessutom har USA inlett ett handelskrig samt kritiserat Europas länder för att de inte tar ett tillräckligt stort ansvar för sin egen säkerhet.

Trump och Merz lär därför ha mycket att prata om, och det finns risk för en spänd stämning i Vita huset på torsdag.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


Europeiskt land vill köpa stridsflyg – ska bestyckas med kärnvapen

2025 06 01

Ett europeiskt land är på väg att köpa stridsflyg som kan bestyckas med kärnvapen.

Kriget i Ukraina har skapat ett akut behov av att stärka försvarsförmågan i europeiska länder.

Nu planerar ett land att köpa stridsflyg som kan bestyckas med kärnvapen, vilket skulle vara landets mest långtgående försvarssatsning sedan Kalla kriget.

Planerar stor affär

Det handlar om Storbritannien, som uppges vilja köpa stridsflyg av USA, rapporterar The Sun.

Storbritanniens regering är i samtal med USA om att köpa F35-plan som kan bära kärnvapen, enligt källor.

På måndag ska premiärminister Keir Starmer presentera en strategisk försvarsöversyn. Storbritannien vill kraftigt stärka sin försvarsförmåga och även kunna hjälpa EU och övriga Nato att bemöta det ryska hotet.

Försvarsminister John Healey och amiralen Tony Radakin uppges föra samtal med Pentagon om köpet av stridsflygplan av typen F35 A Lightning.

Satsningen skulle innebära att Storbritannien får förmåga att avfyra kärnvapen från både luften och havet. I dagsläget kan landets militär bara avfyra kärnvapen från en plattform, enligt tidningen.

”Världen blir farligare”

Storbritanniens försvarsminister John Healey säger till Sunday Times att hotbilden i världen har förstärkts.

– Världen blir definitivt farligare. Kärnvapenriskerna ökar. För första gången sedan kalla kriget står vi inför allvarligt ökande risker för konflikter mellan stater, säger han, enligt tidningen.

Premiärminister Keir Starmer har skrivit i The Sun om behovet av att stärka Storbritanniens försvarsförmåga, eftersom det är oroligt i världen.

– Vi kommer att möta detta moment direkt – genom att sätta igång ett svar som inte tidigare setts under de flesta av våra liv. Vi kommer att återställa Storbritanniens krigsberedskap som det centrala syftet med våra väpnade styrkor, skriver Starmer.

– Vi hotas direkt av stater med avancerade militära styrkor. Så vi måste vara redo att slåss och vinna. Det bästa sättet att förebygga konflikter är trots allt att förbereda sig för dem, tillägger han.

Foto: Lockheed Martin Andy Wolfe

Text: Redaktionen