Dramatisk olycka på studentflak

2023 06 09

På fredagseftermiddagen har ett studentfirande fått ett abrupt avslut.

Studenterna i Falun klev traditionsenligt ombord på det flak som skulle transportera dem runt i staden efter utspringet.

Men firandet har nu avbrutits efter en otäck olycka, rapporterar SVT Dalarna.

Huvudskador

En av studenterna har ramlat ned från det aktuella flaket.

Studenten är en man och har fått föras till sjukhus med skador i huvudet. Polisen kan i nuläget inte gå in på hur allvarliga skadorna är.

Händelsen ägde rum i centrala delen av staden, vid korsningen Trotzgatan och Åsgatan nära Knutpunkten.

Larmet inkom strax efter klockan 14.00.

– När det gäller studentflak så finns det föreskrifter som ska efterföljas, säger Mats Öhman som är presstalesperson på polisregion Bergslagen, till SVT.

Inleder utredning

Polisen har nu inlett en utredning för att ta reda på hur olyckan kunde ske.

– Vi ska utreda om man har gjort det (följt föreskrifterna, red. anm.) eller om man har orsakat olyckan på egen hand, säger Mats Öhman.

Regler och undantag

I normala fall är det inte tillåtet att färdas på flak eller släp.

Det finns dock undantag, till exempel vid studentfirande.

Antal passagerare och hur de är placerade ska inte medföra någon fara under färden, framhåller polisen emellertid på sin webbplats.

– Stå eller sitt säkert ombord – håll i er och sprid ut er. Det har hänt att fordon tippat när många har samlats på en sida.

Avbrutna firande

Även på andra håll i landet har studentfirande behövt avbrytas.

Så var fallet i Borås, där det dock inte berodde på någon händelse kopplat till själva firandet utan för att en stor brand uppstod mitt i centrala staden.

På torget, där firandet av studenterna pågick för fullt, beordrades evakuering.

– Räddningsledaren uppmanar alla i området att gå inomhus och stänga dörrar, fönster och ventilation, lät det VMA som utfärdades i Borås kommun efter händelsen.

Jobbar med att släcka

Området runt den fastigheten som brann spärrades av och arbetet med att kontrollera branden fortgår under eftermiddagen.

– Inga personer har hittills konstaterats skadade, framhåller presstalespersonen Anna Hammarbäck på polisens hemsida.

– Räddningstjänsten jobbar fortsatt med släckningsarbetet och alla avspärrningar kvarstår.

Arkivfoto: Västra Götalandsregionen Eng Foto

Text: Redaktionen


7 november 2025

Pensionärer kan få pensionen spärrad i tre år

2026 02 17

Ett slarvfel kan äventyra svenskars pensioner.

Regeringen har utfärdat ett förslag om en bidragsspärr i socialförsäkringen.

Detta väcker nu kritik från flera experter då det kan få allvarliga konsekvenser för pensionärer som av misstag lämnat fel uppgifter, rapporterar Senioren.

Förslag om bidragsspärr

Regeringen har föreslagit att en bidragsspärr och sanktionsavgifter ska införas inom socialförsäkringen för att motverka felaktiga utbetalningar och bidragsbrott. 

Det innebär att Försäkringskassan eller Pensionsmyndigheten kan besluta att en person inte får ut sin pension under en viss tid – från några månader upp till tre år – om personen medvetet eller av grov vårdslöshet lämnat oriktiga uppgifter. 

Syftet med lagförslaget är enligt regeringen att förhindra medvetet fusk, men de tar inte upp hur pensionärer som oavsiktligt lämnar fel uppgifter ska skyddas.

– Genom en bidragsspärr och sanktionsavgift i socialförsäkringen skickar vi en tydlig signal att det aldrig är acceptabelt att missbruka våra välfärdssystem, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje om förslaget.

LÄS MER: SEB: Det händer med svenska kronan nu

Risk för dubbelbestraffning

Men förslaget har fått kritik från Lagrådet, regeringens egen juridiska rådgivande instans, som menar att delar av bidragsspärren kan strida mot grundläggande rättigheter. 

Lagrådet varnar för att förfarandet kan krocka med egendomsskyddet i regeringsformen, som garanterar att privat egendom inte får tas i beslag eller begränsas utan lag och rimlig kompensation.

Om någon redan fått en påföljd för ett brott kan denne också få förmåner spärrade, vilket i praktiken kan innebära att en person tvingas avstå från sin inkomst som pensionär. 

Pensionärer särskilt utsatta

Kritiker menar att det är särskilt problematiskt när reglerna kan drabba pensionärer som gjort ett misstag – utan att det handlar om brottslig avsikt. 

Enligt Lagrådet skulle en pensionär som lämnat fel uppgift kunna få sin redan intjänade pension spärrad under en längre period, utan möjlighet att retroaktivt få ut pengarna. 

– Enligt Lagrådet går det under förslaget inte att få ut de spärrade pensionspengarna i efterhand, även om pensionen egentligen är rätt intjänad, uppger Senioren.

Förslaget har skickats vidare till beredning och ska granskas mer noggrant innan det eventuellt blir verklighet.

LÄS MER: Magdalena Andersson anklagas – ”S fifflade”

Foto: N Andersson Regeringskansliet resp M Timberlake

Text: Redaktionen


Rusning från Sverige

2026 02 17

Det nya året har inletts med en ordentlig köldknäpp.

Det kyliga vädret väntas hålla i sig under de kommande veckorna.

– Vintervädret håller i sig större delen av denna vecka med minusgrader dagtid i så gott som hela landet, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg.

Rusning från Sverige

Det ovanligt kalla vädret får svenska folket att vända blicken mot varmare breddgrader.

Under den senaste månaden har resebokningarna ökat med hela 55 procent jämfört med samma period i fjol, rapporterar resebolaget Ving.

Enligt bolagets kommunikationschef Claes Pellvik uppvisar svenska folket ett historiskt högt intresse för att packa väskan och lämna Sverige.

– När både Kung Bore och Amors kärlekspilar är i farten märks det i bokningarna. Och ser man på väderleksrapporterna framåt så är det knappast några vårvindar i sikte. Svenskarna säkrar därför resor i rekordfart, från spontana sista minuten-resor till resor längre fram. Det bokas brett och snabbt och en tydlig trend är att allt fler även bokar utanför klassisk högsäsong, säger han och tillägger:

– Vi möter den ökade efterfrågan på senhösten genom att även i år förlänga säsongen till flera av Medelhavsdestinationerna till långt in i november.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste drycken på Systembolaget 

Semesterparadis i toppen

Det populäraste resmålet under vintern är Kanarieöarna, med Gran Canaria i spetsen. Trycket på resor till Thailand och Kap Verde är också högt.

Dessutom passar många redan nu på att boka in sommarsemestern. Antalet bokningar till resor under sommaren har ökat med 30 procent jämfört med samma period i fjol, uppger Ving.

– Skolloven är alltid de veckor på året som är mest eftertraktade och som bokas upp snabbast. Vi vet av erfarenhet att när man får tid tillsammans, som nu under sportloven, har familjer också möjlighet att prata ihop sig och planera kommande resor. Trycket är högt, så det gäller att inte avvakta för länge om man har önskemål om ett specifikt hotell eller avgång, säger Claes Pellvik.

LÄS OCKSÅ: En hel bransch går mot sin död 

Foto: TheDigitalWay

Text: Redaktionen