JUST NU: Dramatisk förändring för MP

2022 09 08

Miljöpartiet noterar sitt högsta väljarstöd på flera år.

Det indikerar den senaste mätningen från SvD/Sifo.

Partiet landar på 6,2 procent i Sifos mätning.

Det är första gången på över tre år som MP får ett stöd på sex procent eller högre i en mätning från de etablerade instituten Novus, Demoskop, Sifo och Ipsos.

Senast var i augusti 2019. Då fick Miljöpartiet sex procent i en mätning från Ipsos.

Stor skillnad mot valet 2018

MP:s toppnotering innebär även att partiet ligger en bra bit över sitt valresultat från 2018. Partiet fick 4,4 procent av rösterna i förra riksdagsvalet. 

Det är glädjande nyheter för MP som i början av veckan snuddade på riksdagsspärren i Demoskops mätning. Partiet sjönk från 5,3 till 4,3 procent.

– Det kan vara så att väljarna har känt att MP är på fast mark, och då går tillbaka till sitt ”moderparti” eftersom de inte tycker att det känns nödvändigt att stödrösta, sa Karin Nelsson, vd på Demoskop, till Aftonbladet.

Garant för en rödgrön vinst

Torsdagens mätning från Sifo indikerar att stödrösterna har återvänt.

Flera vänsterprofiler, bland annat Jan Guillou, har betonat att det är en nödvändighet att MP klarar spärren om Magdalena Anderssons sida ska ha en chans att vinna valet.

– Matematiken är i dag enkel för de taktikröstande. Om Liberalerna åker ur riksdagen kommer SD inte till makten. Om MP åker ut kommer SD till makten. Svårare än så är det inte, skrev Guillou i en debattartikel i Aftonbladet.

Knapp fördel Andersson

I kampen om regeringsmakten har den rödgröna sidan en knapp fördel.

S+MP+C+V får 50,1 procent. M+KD+SD+L samlar 49,2 procent. Tre mandat skiljer blocken, 176-173.

Hela mätningen

Här är Sifos nya mätning för i dag torsdag jämfört med mätningen i går onsdag:

🔴Vänsterpartiet                    7,4        +0,4
🔴Socialdemokraterna     29,5         -0,6
🟢Miljöpartiet                          6,2        +0,4
🟢Centern                                  7,0         -0,1
🔵Liberalerna                            5,8        +0,8
🔵Moderaterna                     17,1         +0,1
🔵Kristdemokraterna           6,1          -0,1
🔵Sverigedemokraterna   20,2         -0,8
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,1         +0,1
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,2         +0,0
 

Mandatfördelning 

🔴🟢 S+V+MP+C = 176
🔴🟢 S+V+MP   = 152
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 173
 
◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
 
Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 
 

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen


23 sep 26

Stor förvirring: Vänsterpartiet hävdar missförstånd

2026 09 23

Det misstänkta valfusket i Borlänge fortsätter att jaga Vänsterpartiet.

Under gårdagen uppgav partiet att 30-årige Mohamed Ali, som oväntat kryssats in i riksdagen, kommer att ta en ”timeout” från sitt riksdagsuppdrag med anledning av polisutredningen. Ali valdes oväntat in i riksdagen med över 600 personkryss.

–  Vi har kommit överens om att Mohamed Abdukardir Ali tar en time out och inte kommer tjänstgöra som riksdagsledamot från mandatperiodens början på grund av den pågående utredningen om valfusk, framhöll V:s partisekreterare Maria Forsberg under tisdagen.

Samtidigt rapporterade Borlänge Tidning att Ali erbjudits en tjänst på V:s partikansli med en månadslön på 81 400 kronor. Summan motsvarar en månadslön för en riksdagsledamot.

Nu slår Vänsterpartiet tillbaka mot uppgifterna. Enligt V:s presstjänst är det ett ”missförstånd” att Ali ska ha erbjudits en tjänst på partikansliet, rapporterar SvD.

En V-källa, som citeras av Expressen, ger en liknande bild. Enligt källan ”verkar det röra sig om ett missförstånd”.

Stor förvirring

Samtidigt uppger Vänsterpartiets presstjänst i ett annat uttalande att man inte känner till uppgifterna om att det skulle röra sig om ett ”missförstånd”, rapporterar Ekot.

Vidare meddelar presstjänsten att man inte vill kommentera uppgifterna ytterligare.

Partiledaren Nooshi Dadgostars pressekreterare Silan Erman vill inte heller kommentera frågan. Hon kan inte ge något besked om när Dadgostar kommer att uttala sig om uppgifterna.

– Det vet jag inte, men jag antar att vi kommer att höra av oss när vi har en kommentar, säger Erman till SvD.

LÄS OCKSÅ: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön

Uppgifter: Vägrar att lämna

Enligt uppgifter till SVT vägrar Mohamed Abdukardir Ali att lämna sin riksdagsplats, trots påtryckningar från partiet.

– Jag fick ett sms på vägen hit om att time outen inte innebär att han lämnar riksdagen. Han vill åtminstone inte det, sade SVT:s reporter Marijana Dragic i tisdagskvällens Aktuellt.

ANDRA LÄSER: Världsledare gör sig redo – ska berätta ”sanningen”

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet 

Text: Redaktionen