Dramatisk förändring av elpriset – inte hänt på fyra år
2025 03 19
Elpriset kommer att förändras kraftigt.
Våren är på ingång.
Då väntas elpriserna sjunka drastiskt.
Enligt elbolaget Bixia står Sverige inför den billigaste våren på fyra år – inte sedan 2021 har så låga priser setts under våren.
I snitt handlar det om 40 procents lägre elpriser under mars-april jämfört med förra året, enligt prognosen.
Skälet är höga vattennivåer i magasinen och varmare väder.
– Den starka hydrologiska balansen gör att vårens elpriser ser ut att bli riktigt låga och vi förväntar oss att de håller sig på en låg nivå även över sommaren och en bit in på hösten, säger Johan Sigvardsson, analytiker på Bixia, i en kommentar till vårprognosen.
Periodvisa toppar
När vädret blir mildare minskar också elförbrukningen. Det i kombination med de höga vattennivåerna ger ett överskott av el, vilket är förklaringen till den förväntade prisskillnaden.
Det kan dock komma tillfällen när priserna tillfälligt sticker iväg.
– Det ostadiga aprilvädret, som tog fart redan i mars, kommer att orsaka kortare perioder av prisvariationer med toppar och dalar. Att polarvirveln försvagas just nu gör att vi kan få viss kyla i april, men ännu oklart hur länge, säger Johan Sigvardsson.
Sannolikt lågt hela året
Enligt Bixia finns det stora förhoppningar om att de låga elpriserna håller i sig under hela året.
Varken oroligheterna i världen eller risken att elpriserna påverkar den svenska inflationen bedöms särskilt stora.
– Generellt sett får oroligheter och handelstullar priser att stiga. Men våra extremt välfyllda vattenmagasin och starka energibalans uppe i Norden gör att vi distanserar oss från omvärldens priser. Ökningen av förnybar energi håller också emot. Men när det väl vänder och det inte är lika blött längre, kommer elpriserna att gå upp, säger Johan Sigvardsson.
– Om inte sommaren blir väldigt varm och torr har vi troligtvis låga priser merparten av tiden 2025.
Foto: D. MacKay
Text: Redaktionen