Donald Trumps dröm kan gå i uppfyllelse

2026 04 30

USA:s president Donald Trump har inte gjort någon hemlighet av att han drömmer om att vinna Nobels fredspris.

Nu har hans chanser ökat.                   

Flera tunga aktörer har nominerat presidenten till det åtråvärda priset, rapporterar Dagbladet.

Totalt har 208 indivier och 78 organisationer  nominerats. 

– Nomineringarna är av hög kvalitet, säger Kristian Berg Harpviken, direktör för Norska Nobelinstitutet, till tidningen.

"Många vill ha det" 

Enligt källor till NRK handlar det om nomineringar från flera utrikesdepartement och presidenter runt om i världen.

– Generellt sett tycker jag att kvaliteten på nomineringarna är hög, säger Harpviken till tidningen.

Samtidigt betonar han att det inte betyder att Trump är en självskriven vinnare av nästa års fredspris.  

– Det är många som skulle vilja ha det. Vi ser att det finns många kampanjer.

Offentliggörs om 50 år

Vilka som nominerat Trump är oklart.

Nomineringar till Nobelpris får inte offentliggöras förrän efter 50 år.

– Det är inte tillåtet att offentliggöra sin nominering, ej heller att nominera sig själv. Nomineringslistan lyder en femtioårig sekretessgräns och kommer inte att publiceras tidigare än så, fastslår Svenska Akademiens Nobelkommitté, som ansvarar för att utse mottagaren av Nobelpriset i litteratur.

LÄS OCKSÅ: Oroväckande för svenska bilister – sticker iväg rejält

Trumps ilska mot Norge

Nobels fredspris 2025 tilldelades Venezuelas oppositionsledare Maria Corina Machado.

– För sitt outtröttliga arbete för att främja demokratiska rättigheter för Venezuelas folk och för sin kamp för att uppnå en rättvis och fredlig övergång från diktatur till demokrati, löd motiveringen från Nobelkommittén.

Beslutet uppskattades inte av Donald Trump. Han kallade utnämningen av Machado för en ”stor förödmjukelse för Norge” i en intervju med Fox News.

–  Nu vet jag inte vad Norge har med det här att göra, men det är där kommittén sitter, med många norrmän. Och det har varit en väldigt stor förödmjukelse för Norge som land, oavsett om de har något med det att göra eller inte. Jag tror att de har det,  men de säger att de inte har det, sade Trump. 

LÄS OCKSÅ: Ryska attackhelikoptrar förstörda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


04 aug 26

”8 000 kronor mer i månaden” – stor förändring för pensionärer

2026 08 04

Pensionärer har fått mer i plånboken.

Det visar pensionsbolaget Alectas årliga inkomststudie.

Enligt undersökningen har pensionärer i dag betydligt mer pengar att röra sig med än för tio år sedan.

–  Personer födda 1957 hade vid 67 års ålder typiskt sett 8 000 kr mer i månaden att röra sig med efter skatt jämfört med 67-åringar för tio år sedan, framhåller Alecta.

Samtidigt ökar andelen så kallade jobbonärer. I åldersgruppen 66 år eller äldre arbetar i dag en halv miljon personer i någon utsträckning. Bland 66–70-åringar har omkring 40 procent inkomster från sitt arbete.

Flera tusenlappar

Alectas studie bygger på inkomstuppgifter från Statistikmyndigheten SCB för samtliga tre miljoner svenskar som är 55 år eller äldre. Uppgifterna har kompletterats med en enkät om vardagsekonomin bland omkring 1 200 personer i åldern 67–75 år.

– Vi har gjort vår inkomststudie i snart tio års tid och sett hur nyblivna pensionärers inkomster ökat samtidigt som andelen fattiga minskat. Vid 67 års ålder hade personer födda 1957 typiskt sett 8 000 kronor mer i månaden att röra sig med jämfört med vad 67-åringar hade för tio år sedan, säger Staffan Ström, pensionsekonom på Alecta.

– Nytt för i år är att vi låtit göra en undersökning där dagens pensionärer själva får berätta vad de tycker om sin tillvaro – och många är faktiskt nöjda, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor 

9 av 10

Enligt enkäten är 9 av 10 (87 procent) av de svarande ganska eller mycket nöjda med sin nuvarande ekonomi.

Bland jobbonärer är siffran ännu högre – 93 procent svarar att de är granska eller mycket nöjda med sin ekonomi.

Ekonomin är dock inte den viktigaste frågan för pensionärerna. På frågan om vad som är viktigast i livet svarar 79 procent att god hälsa är viktigast, medan 75 procent lyfter fram nära relationer. En god ekonomi kommer på tredje plats med 57 procent.

– Det finns många pensionärer som har det kämpigt med ekonomin. Men hur vi pratar om pension och hur vi porträtterar äldre har stor betydelse, säger Staffan Ström.

– Den typiska pensionären är inte fattig, grå och förbrukad som många tycks tro utan är nöjd med sin ekonomi, lever i stort sett som han eller hon vill och känner sig trygg inför sin ekonomiska framtid. Det är roligt att se att många äldre målar upp en så hoppfull bild när de själva beskriver sin tillvaro.

LÄS OCKSÅ: Värsta sedan 2002 – Ukraina stoppar Ryssland

Foto: Franz26

Text: Redaktionen