Donald Trump vänder sig till Sverige

2024 02 12

Efter att Donald Trump indirekt hotat att skicka Ryssland på Natoländer har presidentkandidaten nu uttalat sig om Sverige.

Det var i lördags som den republikanske presidentkandidaten stod för ett mycket uppmärksammat uttalande i samband med ett valmöte i South Carolina.

Enligt Trump själv kom utspelet efter att han samtalat med ledare för Natoländer. Han ska då ha fått frågan från en ledare från en av alliansens större medlemmar om vad som gäller vid en rysk attack om landet i fråga inte uppfyllt sina ekonomiska skyldigheter.

– Har ni inte betalat? Nej, då skulle jag inte skydda dig. Jag skulle faktiskt uppmuntra dem (Ryssland, red. anm.) att göra vad de vill. Ni måste betala, sade Trump enligt AP.

"Älskar Sverige"

Ett par dagar senare har Trump skruvat ned retoriken.

I ett kort uttalande efter nattens Super Bowl-fest uttalar han sig dessutom om hur han ser på Sverige och ett kommande svenskt medlemskap i Nato.

– Jag älskar Sverige. Jag gillar Nato, jag gillar Sverige, säger Trump till Aftonbladet som kom i kontakt med presidentkandidaten under en efterfest.

"Skrämmande"

Efter Donald Trumps uttalande om att ge Ryssland grönt ljus att invadera Natoländer i ekonomiska trångmål har kritiken inte låtit sig vänta.

– Att uppmuntra invasioner av våra närmaste allierade av mordiska regimer är skrämmande – och det äventyrar amerikansk nationell säkerhet, global stabilitet och vår ekonomi här hemma, sade USA:s president Joe Biden enligt The Guardian.

"Undergräver all vår säkerhet"

Han fick medhåll av Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg som också beklagade Trumps kommentar.

– Nato är fortfarande redo och kan försvara alla allierade, sade Natochefen i ett uttalande.

– Alla förslag om att allierade inte kommer att försvara varandra undergräver all vår säkerhet, inklusive USA:s, och utsätter amerikanska och europeiska soldater för en ökad risk. Jag förväntar mig att oavsett vem som vinner presidentvalet kommer USA att förbli en stark och engagerad Natoallierad.

Fruktar att USA går ut Nato

Under Donald Trumps tid som president 2016-2020 talade han ofta om ett scenario där USA drar tillbaka sitt medlemskap ur Nato.

Många fruktar att Trump skulle förverkliga en sådan idé om han blir vald till president på nytt.

– Det finns en stor oro i Europa att en andra period med Trump som president skulle leda till att USA faktiskt drar sig ur Nato. Det skulle vara ett enormt strategiskt och historiskt misslyckande för vår del som nation, har generalen och tidigare Natokommendören James G. Stavridis sagt till New York Times.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen


12 januari 2026

”Har gjort det nästintill omöjliga” – styrkebesked från Ukraina

2026 01 14

Under natten har ryska attacker mot anläggningar i Kryvyj Rih slagit ut strömmen för omkring 45 000 ukrainare.

Beskedet kom från Oleksandr Vilkul som leder militärförvaltningen i staden.

– Fienden har återigen genomfört en storskalig drönarattack mot en infrastrukturanläggning, uppger han i ett inlägg på Telegram.

Var snäll och fyll på med vatten och ladda era enheter om ni kan.

”Har gjort det nästintill omöjliga”

Inga människor ska ha skadats i den massiva attacken, som slog ut stora delar av elförsörjningen under natten.

Men tidigt på morgonen kommer ett styrkebesked från den ukrainska regionen.

– Energiarbetarna har gjort det nästintill omöjliga. Strömmen har återkopplats i Kryvyj Rih efter den ryska drönarattacker som lämnade 45 000 utan elektricitet, säger Oleksandr Vilkul, rapporterar Kyiv Independent.

– Pannanläggningarna har startats upp och når redan driftstemperaturer. Kommunala transporter går normalt, inklusive höghastighetsspårvagnen. Vattenförsörjningen fungerar.

LÄS MER: Ryssland har attackerat sig själva

Kallt i Ukraina

De ryska attackerna mot infrastrukturen i Ukraina slår hårt mot landets befolkning nu när vinterkylan har slagit till.

– Nattens temperaturer i Kiev var -14 grader. Väderprognoserna visar att frostförhållanden sannolikt kommer att fortsätta i minst två veckor till, uppger tidningen.

Förra veckan slog de ryska styrkorna ut elförsörjningen i flera regioner.

– Invånarna i huvudstaden Kiev har kämpat med liknande utmaningar de senaste dagarna, när tusentals invånare stod utan värme efter en massiv nattattack den 9 januari som riktade sig mot kritisk infrastruktur och dödade minst fyra personer.

Många sammandrabbningar

Det senaste dygnet har de ryska och ukrainska styrkorna drabbat samman på flera platser längs fronten, allra flest kring staden Pokrovsk.

– Igår utsatte fienden ukrainska enheter och befolkade områden för fyra missilattacker och 42 flyganfall. De använde 25 missiler och släppte 78 bomber, uppger den ukrainska generalstaben i ett uttalande, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Ryssland har attackerat polsk anläggning

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen